Kuran’a inananlar Kuran’ı okumazlar

İnsanların Kuran ile olan ilişkilerini ikiye ayırabiliriz: 1) Kuran’a inananlar; 2) Kuran’ı sorgulayanlar.

İşin garibi, Kuran’a inananlar Kuran’ı okumazlar. Onlar Kuran’ı okumadıkları için, Kuran’da yazanlara da inanmazlar. Daha doğrusu, onların inandığı Kuran’ın metni değildir. Resmi Kuran yorumcularının yüzyıllar boyu yazdıkları yorumlardır.

Kuran’ın sabit tutulan metni bir yorumlar sistemi altında unutulup gitmiştir. Kuran’da yazılı olanlara inandıklarını zannedenler aslında bu resmi yorumlar külliyesine inanmaktadırlar.

Evet, bu yorumlar tek bir kitap içinde toplanmış değildir ama insanlar yorumlara inanır Kuran’a değil.

Zaten bu Kuran’a özel bir durum değildir; sabit tutulan her metnin başına gelir. Kuran da sabit tutulan bir metin olduğu için Kuran da bu süreçten geçmiştir.

Nedir bu süreç?

1. Sabit tutulmasına karar verilen bir metin vardır. Bu metin dinî bir metin olabilir; Aristo’nun yazıları olabilir; siyasî veya bilimsel bir doktrin olabilir; bir Anayasa olabilir… Bir metnin sahipleri, o metni kutsallaştırıp sabit tutmaya karar vermişlerdir.

2. Metnin sahipleri —genelde egemen güçler— kutsal olarak tanımlayıp sabit tuttukları metni korumak ve zaman içinde değişen şartlara uydurmak ve hatta metnin kutsallığını parlatmak ve yüceltmek için bir profesyonel sınıfı görevlendirirler. Bu profesyonellere, metnin konusuna göre, hukukçu, rahip veya filozof denir. En genel olarak bunlar okulcu doktorlardır. Bu profesyonel yorumcular akademik ortamda kutsal metni gelecek nesillere öğreterek para kazanırlar. Bunlar ekmek paralarını kutsal metinden çıkartırlar. Yalnız para değil, otoriteleri de kutsal metni bilmelerinden kaynaklanır. Kutsal metni bunlardan başka kimse okuyup anlayamaz. En azından böyle bir efsaneyi yayarlar. Metin üzerinde mutlak otorite kurarlar. Kuran’ın başına gelen de budur. Bu profesyonel yorumcular sınıfının yorumları resmi kayıtlara girip Kuran’ın tek doğru yorumu olarak kabul edilmiş ve halka dayatılmıştır. Artık Kuran’da ne yazdığı önemini yitirmiştir. Kuşaklar boyu insanlar profesyonel yorumcuların kemikleşmiş yorumlarının Kuran’da yazan gerçekler olduğunu zannederler.

3. Bu profesyonel yorumcuların yorumları zaman içinde Kuran’da yazılanların yerini almıştır.

Zaman içinde kutsal metin putlaştırılır. Kutsal metni kimse okumaz olur. Zaten normal insanlar kutsal metni okusalar bile anlayamazlar. Günümüzde bile, internette Kuran ile ilgili her türlü bilgi elinizin altında olduğu halde, Kuran’ın tek bir cümlesini okuyup anlamak için bile, sayısız tefsir okumanız gerekir. Profesyonel yorumcuların işi budur işte; 25-30 yıl kutsal metni ve yorumlar külliyatını okuyup incelerler ve bu konuda kariyer yaparlar.

4. Profesyonel yorumcuların Kuran’ın metni üzerinde mutlak otoriteleri olduğu için onların yorumları doğru olarak kabul edilmiştir. Fakat, aklını sorgulamak için kullanmaya alışmış birisi, kutsal metni açıp okusa ve anlasa ve profesyonel yorumculara ters düşen bir yorum getirse, onun yorumu duyulmaz, duyulsa bile kabul edilmez. Daha da kötüsü, duyulsa ve bu yeni yoruma inananlar çıksa, bu yorumu yazan ve inananlar egemenler tarafından cezalandırılır. “Siz nasıl bizim profesyonel yorumcularımıza karşı çıkıyorsunuz” diye sorgulanırlar. Sokrates de, Galileo da hep bu sebepten cezalandırılmışlardır.

Özet olarak söylersek, sabit tutulan metinler zaman içinde putlaştırılır ve bu metinden para kazanan bir rahipler sınıfının malı olur. Rahiplerin amacı bu metnin anlamını gizleyerek ve onun anlamını sadece kendilerinin bildiği efsanesini yayarak halkı aldatmak ve kendilerini zengin etmektir. En ufak tarih bilgisi olan birisi, bu sürecin tarih boyunca halkı aldatmak için başarı ile kullanıldığını görür. Günümüzde de aynı aldatmaca İslam platformu üzerinden devam etmektedir.

Sabit tutularak kutsallaştırılmış bir metin ölür. Ölen metin, her ölen şey gibi, göğe yükselir. Sonra da yorum olarak tekrar doğar. İnsanlar işte bu yeniden doğmuş yorumları gerçek metin zannederler.

Basit bir örnek vermek için Kuran’da geçen faiz kavramına bakalım.

Profesyonel yorumculara İslamiyette ulema denir. Ulema da alim kelimesinin çoğuludur. İslamiyette ilim kelimesinin anlamı budur. Adamlar ilim nedir bilmiyor. Kuran’a yorum yazan rahipler sınıfına “alim” demişler. Teknoloji, bilim, ilim gibi şeylerle ilgileri yok. Bunlar hep gavur işi. Para karşılığı gavurlardan alınacak olan şeyler.

Herneyse, faize geri dönelim.

Ulema bin sene önce Kuran’ın faizi haram olarak tanımladığını söylemişler. Faiz o kadar ağır bir suç olarak tanımlanmış ki cezası bile var. Mesela, namaz kılmamanın cezası yoktur. Ama paranızı kiraya verip kira alırsanız cehennemde yanacaksınız. Bu yorum kemikleşmiş ve sanki Kuran’da gerçekte böyle bir faiz düşmanlığı varmış gibi kabul edilmiş.

Kuran’da olmayan bir şey yorumlarda kabul edilmiş. Kimse Kuran’ı açıp okumuyor. Yorumları doğru kabul ediyor.

Fakat biz Kuran’ı açıyoruz ve faiz hakkında ne demiş bakıyoruz. Kuran’ı kendi aklımızı kullanarak okuyoruz. Kuran’ı kariyer yapmak ve Kuran’dan para kazanmak için okuyan ve tek amacı Kuran bilgisini gizlemek olan —ki kendi size satsın— sahtekar profesyonel okulcu yorumcuların yorumlarına inanmıyoruz ve Kuran’ı açıp kendimiz okuyoruz. Çünkü her konuda ana kaynaklara gitmeyi seviyoruz.

Ulemanın kemikleşmiş yorumlarının doğru olduğuna inanmadık.

Kuran’da bahsedilen faizin bugün bizim anladığımız faizle bir ilgisi olmadığını bu yazımızda gösterdik.

 * * *

Bence kendini “inanan”, “inançlı”, “dindar”, “has müslüman” olarak tanımlayan her insan Kuran’ı açıp kendi aklını kullanarak okumadıktan sonra o sadece profesyonel yorumcuların yarattığı sahte bir dine inanıyor demektir.

Kuran’a inananlar Kuran’ı okumazlar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s