“Çoğunluğu müslüman olan bir ülke…”

İslamcıların ülkede şeriat yolunu açmak için sık sık kullandıkları basmakalıp bir söz:

Çoğunluğu müslüman olan bir ülke…

Bunu söyleyenler “müslüman” kelimesini nasıl tanımlıyorlar acaba? Kendi kafalarında bir tanım yapmışlar ve Türkiye’de yaşayan 82 milyon insandan 80 milyonunun müslüman olduğunu varsayıyorlar. Bundan da çok eminler. Çünkü “müslüman” kelimesini tanımlamaya gerek görmüyorlar.

Hiç de öyle değil.

“Çoğunluğu müslüman olan ülke” ifadesine bir anlam verebilmek için her şeyden önce “müslüman” kelimesini tanımlamamız gerekiyor.

Bu cümleyi ağızlarından düşürmeyen siyasi İslamcılar ve din tacirleri “müslüman” kelimesini tanımlama ihtiyacını duymazlar.

Sanki anlamı çok açıkmış gibi. Sanki “müslüman” kelimesini okuyan veya duyan herkes bu kelimeye aynı anlamı yüklermiş gibi.

Kime müslüman denir? Sormamız gereken soru bu.

Kime müslüman denir?

Din genetik değildir

Müslümanlık genetik bir şey değildir. Anneden babadan geçmez. Müslümanlık geni diye bir şey yoktur. Annesi babası müslüman olan bir bebeğin kendisi de müslüman olacak diye bir şey yoktur.

Müslümanlık kanda da değildir. Hiç bir kimyasal test yaparak birinin dinini bulamazsınız.

Bunlar tartışmasız kabul edilmesi gereken bilimsel gerçeklerdir.

Din tanımlamadır

O zaman müslümanlık, her din gibi, bir tanımlamadır.

Ya birisi sizi müslüman olarak tanımlar; ya da siz belli bir yaşa gelip kendinizi tanımlama ihtiyacı duyunca, kendinizi müslüman olarak tanımlarsınız. Veya ateist olarak tanımlarsınız. Veya “Budist olacağım” dersiniz. Veya “benim dinle ilgim yok” deyip kendinizi bu işlerin dışında birisi olarak tanımlarsınız.

Müslüman olmak demek müslüman olarak tanımlanmış olmak demektir. Müslümanlığın başka bir tanımı yoktur.

Din diye sihire inananlar çok

İnsanlığın komik bir alışkanlığı vardır. İnsanlar bir tanımlama yaparken, bazı sihirli olarak tanımlanmış kelimeler tekrarlanırsa, tanımlamayı o kelimelerin gerçekleştirdiğine inanırlar.

Arapça sihirli bir dildir ya, kendini imam olarak tanımlamış biri size bazı Arapça tekerlemeler tekrarlattırırsa müslüman olacağına inanmak işte böyle bir şeydir. Batıla inanmaktır. Sihire inanmaktır.

Bu videoda görüyoruz, kendini müslüman olarak tanımlamak isteyen birisi bazı sihirli tekerlemeleri tekrarlayarak bu sihirli tekerlemelerin onu müslüman yaptığına inanıyor.

Yani “ben kendimi müslüman olarak tanımlıyorum” dese müslüman olmayacak. Ama bir din taciri imamın söylediği Arapça tekerlemeleri tekrar edince müslüman olacak.

Müslüman olarak tanımlanan kimselerin çok çeşitli tanımları olabilir:

1. Devletin veritabanında “Dini: İslam” yazan herkes müslüman sayılır. Ama bu nasıl olabilir? Aynı veritabanında, “Dini: Katolik” yazsa aynı insan katolik mi olacak? Yani, bir bürokrat sizin dosyanıza girip, veritabanındaki kaydınızı değiştirse ve “Dini: İslam” ibaresini silip, “Dini: Katolik” yazsa siz Katolik mi olacaksınız? Hayır. O zaman, devletin veritabanında kayıtlı olan “resmi” dininiz sizi o dinden yapmaz.
2. Müslüman bir toplumda müslüman anne babadan doğduğu için bir bebeğin müslüman olduğu varsayılır. Bunun saçma olduğunu gördük. Toplumsal gelenekler veya genetik ilişkiler sizi müslüman yapamaz.
3. Bazı Arapça kelimeleri tekrarlayarak müslüman olduğunu sananlar var. Tabii “doğuştan” müslüman olanların veya “kafa kağıdında” müslüman yazanların Arapça kelimeler tekrarlayarak müslüman olmaları gerekmez. Onlar zaten müslümandırlar ya. Düşünün, Arapça, “Allah tektir” diyorsunuz ve anında müslüman oluyorsunuz. Peki ben Hıristiyan biriyim diyelim ve kazayla “Allah tektir” dedim. Anında Hıristiyanlığım yok olacak ve ben müslüman olacağım, öyle mi? Kelimelerin sihirli gücü olduğuna inanan insanlar ancak böyle şeylere inanır. Kelimelerin sihirli gücü olduğuna inanmak da batıla inanmaktır.
4. Bir de inanmak diye bir şey var. Kimisi de ben müslüman olduğuma inanıyorum, öyleyse müslümanım diyor. Bunlar bence en doğrusunu yapıyorlar çünkü kendilerini müslüman olarak tanımlamış oluyorlar. Bir taşı kutsal olarak tanımladığınızda o taşın hiç bir özelliği değişmez. Taş aynı taştır. Kendinizi müslüman olarak tanımladığınızda da sizde hiçbir şey değişmez. “Allah büyüktür” demeden önce neydiyseniz, “Allah büyüktür” dedikten sonra da osunuz.

Öyleyse, Türkiye çoğunluğu müslüman olan bir ülke değildir. Devlet bu mazereti kullanarak şeriatı bu ülkeye getiremez.

Notlar:

— Daha da ilginci, sakal şeklinin bir insanı müslüman yaptığına inananlar var. 7. yüzyıl çöl Araplarının modasına göre giyilen giysilerin insanı müslüman yaptığına inananlar var. Bıyık şekli de sizi devrimci yapardı bir zamanlar.

Kutsal taş.

Cemil Kılıç’ın müslüman tanımı: İslam’ın beş şartı diye bilinen şeyler, şart değil, sadece ritüeldir. Bunları yaparak müslüman olunmaz. Cemil Kılıç “Müslüman kimdir?” sorusunu daha da bulandırmak istemiş galiba.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s