Einstein’ın asıl hatası

“A” harfi ile işaretlenen bölge “evrenin tümü” ise; “B” harfi ile işaretlenen bölge ne oluyor? “B” harfi ile işaretlenen bölgeden bize hiç bir bilgi gelmiyor.

Bir edebiyat dergisinde “Einstein’ın büyük yanlışı” diye bir yazı okudum:

Einstein; evrenin sabit, değişmeyen olduğunu varsaymasını en büyük yanlışı olarak gösterir. Kozmolojik sabit olarak ifade edilen bu teoriye göre: genel görelilik denklemleri, evrenin zamanla giderek kendi üzerine çökmesini önleyici ve kütle çekiminden sonuçlanmayan bir sabite dayanmaktadır. Oysa evren durağan ve sabit değil, hareketli ve sürekli bir genişleme içerisinde devinmektedir. Bilim insanları genel görelilik denklemlerinde böyle bir sabitin bulunmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Fakat burada asıl yanlış Einstein’ın evrenin bir bütün olarak bilinebileceğini gizli bir önkabul olarak kabul etmesidir. Kozmolojik sabit varmış yokmuş, bir şey değişmez.

Evrenin bir bütün olarak bilinebileceği geçerli bir önkabul değildir.

Bir gün yaşayan bir kelebek mevsimleri bilemez. Zamanın sonsuz derinliğinde ilk insandan son insana geçen zaman kelebeğin bir günü kadar kısadır.

Kesin olarak bildiğimiz bir şey var: Evrenin bir kısmından bize ışık, yani bilgi, gelmemektedir. Bu demektir ki, bize ışık gelmeyen o bölgeyi bilmemize imkan yoktur.

Öyleyse evrenin bütününü şu veya bu şekilde bildiğini söyleyen insanlar sahtekarlık yapmaktadır. Evrenin bütününü açıklayan karmaşık formüller yaratabilecek kadar üstün zekalı olan bu insanların evreninin bütününü bilemeyeceklerini bilmemelerine imkan yoktur. Öyleyse bu insanlara sahtekar dememiz gayet doğaldır.

Daha önceleri evrenin bütününü bildiklerini söyleyen insanlar egemen gücün dinini halka pazarlayan bir ruhban sınıftı. Bu ruhban sınıf eski Mısır’dan beri iş başındaydı. Artık insanların çoğu bu uyduruk dinlerin bu ruhbanların uydurmaları olduğuna uyandığı için yaradılış masallarını egemen güç adına halka satma işi kendilerine “fizikçi” diyen fakat aslında felsefe doktoru olan sivil ruhbanların kontrolüne geçmiştir. Sivil ruhbanlarla, yani felsefe doktorları ile dini ruhbanlar, yani teoloji doktorları arasındaki ezeli kavgada günümüzde felsefe doktorları daha güçlü görünmektedir. İki sınıf da okulcu doktorlardır ve aynı safsataları satmaktadırlar. İkisi de, bilgiyi saklayarak kariyer yapan safsata tacirleridir. Fizikçilerin safsatalarını bilimsel gözlemlerle desteklediklerine dair iddialarına aldanmayalım…

Notlar:

— Bu yazıya Üvercinka dergisinin Ağustos 2019 sayısında rastladım. Yazarı: Halit Payza.

Kozmos ve evren kelimeleri arasındaki fark.

— Yazının devamında, “Einstein’ın asıl büyük yanlışı” açıklanıyor. Ama ben bu yanlışın ne olduğunu çözemedim:

Genel görelilik kuramında Einstein’en bilimsel yanlışı ‘kozmolojik sabit’ olabilir. Ne var ki bilim, yanılma doğrulaa üzerine gelişir. Bilimsel bir yanılgı aradan uzun zaman da geçse düzeltilebilir. Kopernik 1543 yılında “de revelutionibus orbium caelstium” adlı yapıtı yayınlanmadan önce gökcisimlerinin durağan olduğu, dünyanın da içinde bulunduğu sistemde yerkürenin sabit, güneşin devinim halinde olduğu varsayılıyordu. Kopernik tam karşıtını kanıtlayarak bir büyük yanlışı düzeltti. Aristoteles, biçimsel olarak mantığı iki eksen üzerinde yorumlar; bir şey doğruysa o şeyin karşıtı yanlıştır ve eğer yanlışsa karşıtı doğrudur. Aynı yaklaşım Einstein için de söz konusudur. ‘Kozmolojik sabit’ önermesi onun en büyük yanlışıdır, çünkü karşıtı ve ondan çok daha büyük yanlış on binlerce insahı nükleer bombayla öldürmektir. Asla geri dönüşü yoktur.

Einstein’ın asıl büyük yanlışı budur!.

Einstein’ın asıl hatası” için 3 yorum

 1. Zeynel Bey, merhaba!
  Einstein’in büyük yanlışı evrene ilişkin açıklamasının ötesinde, İki nükleer bombanın caydırıcı olarak Japanya’da Hiroşima ve Nagasaki’de kullanılabileceğini bir bilim adamı olarak onaylaması, dilekçeye imza koymasıdır. (Üçüncü bir nükleer silahtan son anda vazgeçilmiştir.) Üvercinka’da yazım 314 sayfalık “Hiroşima’daki Küçük Çocuk Nagasaki’deki Şişman Adam” romanımdan alınmış ve karşıt manifestoyla sanki insana yapılan yanlışın basit bir karşıt dilekçeyle giderilebileceğine ilişkin diğer yanlışı vurgulamayı amaçlıyor. Kitabımı okursanız asıl büyük yanlışın kozmolojik yanlış değil insan varlığını yok etmeye yönelik nükleer silahlara verdiği destek olduğunu göreceksiniz. Elbette Kozmolojik yanlış ayrı bir yazı konusu olarak düşünülebilir. Öte yanda kelebeklerin ömrü ile ilgili de bir yanlışı düzeltmem gerekiyor, ‘Kelebeklerin ömrü bir gün kadardır’ sözü ironi olarak söylenebilir belki ama kelebekler sınıfını da oluşturan pulkanatlıların doğada 150.000 türü olduğu bilinmektedir. Bu türlerden kimilerinin yaşam süreleri 24 saat olduğu kadar, kimi türlerinin yaşamı da 1-2 ay, bazı türlerin birkaç mevsimdir, kimileri kış uykusuna yatar veya daha sıcak bölgelere göç ederler. (Elbette üzerinde durduğunuz konu kelebekler değil, sadece bir dipnot olarak anımsatmak istedim.) Romanımı okursanız Einstein’in büyük yanlışının ne olduğunu orada görebilirsiniz. Evvet dünyanın en absürt hali bilimin insan yararına kullanılmasının unutulmasıdır ve bu unutkanlığın sorumlularından biri de Einstein’dir. Kozmolojik sabit’in yanılgı olduğun Einsetin de kabul eder ancak asıl büyük yanlış insana yapılan ve asla geri alınması olanaksız olan yanlıştır: İnsanları nükleer bombalar ya da ilkel silahlarla, kadın, erkek, çocuk ayrımı yapmaksızın ve gelecek on yıllarda da etkileriyle öldürerek yaşamlarına son vermektir… Buna dikkat çekmek istedim.
  Dostlukla.

  Halit PAYZA

  Beğen

 2. Halit bey, açıklamalarınız için teşekkür ediyorum. İtiraf etmeliyim ki yazınızı gerektiği kadar dikkatli okumamışım. Sadece son paragrafı, kozmolojik sabit konusu ilgimi çektiği için dikkatli okumuşum.

  Yazıyı tekrar okuyunca ne demek istediğinizi anladım. Size katılıyorum. Hatta eli kanlı olan sadece Einstein değildir; Feynman gibi, günümüzde hâlâ büyük deha diye pazarlanan fizikçiler atom bombasını tasarlayıp inşa ettikleri için daha da suçludurlar. Bombanın başarı ile patlatıldığını öğrenince Feynman “iyi iş çıkarttık” diyerek arkadaşları ile kutlama yapmıştır. Sanki tasarladıkları silah ile yüzbinlerce suçsuz insanın ölmesi önemsiz bir detaydır.

  Size aynen katılıyorum. Daha sonra bu lejyoner fizikçilerin bazıları pişmanlık duygusu içinde barış güvercini kesilmişlerdir.

  Fakat, neden kozmolojik sabit ile atom bombasını ilişkilendirmek gerektiğini anlayamıyorum. Einstein’ın atom bombasına destek çıkması ile denklemlerine eklediği bir terimin ilgisini göremiyorum. Kozmolojik sabit doğru da olsa, yanlış da olsa; gerekli veya gereksiz olsa, bu Einstein’ın kitle imha silahlarını desteklemiş olması ile ilgili değildir. Neden farklı alanlardaki bu iki “yanlışı” ilişkilendirmeye çalışıyorsunuz?

  Ayrıca, Einstein’ın müritleri, yani fizikçiler, kozmoloji sabitini artık bir hata olarak görmemektedirler. Fizikçiler, kozmoloji sabitini “kara enerji” ile ilişkilendirerek geçerli bir fiziksel değer olarak tanımlamışlardır.

  Kelebek örneğini daha açık yazabilirdim herhalde. Önemli olan, zamanın sonsuz derinliğinde, ilk insandan son insana kadar geçen zaman, bir göz kırpması bile değildir. Daha da önemlisi, evrenin bir bölümünden bize ışık gelmediğini bildiğimize göre, evrenin tümünü bilemeyeceğimiz biliyoruz demektir.

  Kelebekler hakkında bir kitabınız varmış. Onu ısmarladım.

  Tekrar teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Beğen

  1. Zeynel Bey, tekrar merhaba!
   “Kelebeğin Ömrü ve Ölümü” Pulkanatlılarla ilgili bir biyoloji kitabı değil. Yazar/Şair biyografilerinden oluşuyor. Size bu konuda ayrıntılı bir okuma olarak Charles Darwin’in “Seksüel Seçme” kitabını önerebilirim. Genişçe bir bölüm bulacaksınız. tabi diğer türler hakkında da.
   Dostlukla.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s