Türbanlı ihanet

Ne ilginç bir ülke! Bu türbanlı kadın, takmış takıştırmış bir kafede tek başına oturup sigara içebiliyor. Başına bağladığı türbanın temsil ettiği eril zihniyet iktidara gelince onu şeriat adına eve kapatacağını hiç düşünmüyor.

***

Kimse bu kadını rahatsız etmiyor. Şeriat polisi gelip

bacım sen burada tek başına oturamazsın. Senin ağbin, kocan, baban yok mu? Yallah evine. Bir daha seni buralarda böyle yalnız başına görmeyelim. Hem sen kadınların uluorta sigara içmesinin şeriata aykırı olduğunu bilmiyor musun?

demiyor.

Hatta şeriat polisi —Kuran’da emredildiği gibi— bu kadını taşlayarak öldürebilir de. Çünkü kimbilir telefonda kiminle konuşuyor. Mutlaka sevgilisiyle konuşuyordur. Yani zina yapıyor. Vurun kahpeye…

***

Bir de şu kafa profiline bakın! Kafasının arkasında uzayıp giden toplanmış saçı. Bu bayan saçlarını gizlemiyor saçlarını teşhir ediyor!

Bu kadının türban takarak onay verdiği karşı devrimci güçler Türkiye’ye şeriat getirmek istiyor. Şeriat düzeni gelirse, o burada oturup kendi başına sigara keyfi yapmak değil, evinden bile çıkamayacak. Ve o çok sevdiği rengarenk türbanlarını takmak yerine, kara çarşaf giymeye mahkum olacak.

***

Keyfini çıkardığı bu özgürlüklerin ne kadar zor kazanıldığından haberi yok. Türban takarak özgürlük savaşı verdiğini zanneden; karşı devrimcilerin elinde oyuncak olmuş bir piyon o.

***

Bu kadın kendinden önce gelmiş hemcinslerine ihanet ediyor. Osmanlı’nın ilerici kadınları çarşaftan çıkmak için savaştılar. Çarşaftan çıktılar. Sokağa çıkma hakkı kazandılar. Dinî baskılardan kurtulup iş hayatına girdiler. Topluma katkı sağlamaya başladılar. Bu türbanlı kadın bütün bunları hiçe sayan bir şımarıklık içinde kadınların yüzyıllık kazanımlarını geri vermek istiyor. Keyfini sürdüğü bu hürriyeti kendisine kazandıran cesur kadınlara ihanet ediyor.

Notlar:

Osmanlı’nın cesur kadınları.

1913 yılında kurulan Cemiyeti Teali-i Nisvan, yani “Kadının Durumunu Yüceltme Cemiyeti”.

Türbanla ilgili diğer yazılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s