Futbol mu? Varbol mu?

Canlı yayında pozisyonların tekrarı yasaklansa seyirci hala futboldan zevk alır mıydı? Almazdı. Çünkü modern taraftar futbolu bir oyun olarak seyretmeyi bilmiyor. Sahada oynanan gerçek oyunu, kurgulanmış sahte oyundan ayrı düşünemiyor. Kurgulanmış oyun, çeşitli açılardan çekilmiş video görüntülerinin ağır çekimler ve yakın plan çekimler kullanarak hikayeleştirilmiş halidir. Kurgu oyun statta bile dev ekranlarda gösterilir. Seyirci bu kurgulanmış sahte görüntülerin oyunun gerçek görüntüleri olduğuna inanır. Sahaya bakacağına ekrana bakar.

Modern taraftar, hakemi ve oyuncuları yargılamak için maç seyreder. O güzel futbol aramaz, adalet arar. Adalet arayışı futbol oyununu analiz edilmesi gereken bir dava dosyasına indirgemiştir.

Oysa, bundan 20 yıl önce seyirciler sahada futbol seyretmek için stada gidiyorlardı. Futbol sahada oynanıyordu ve statta seyrediliyordu. Günümüzde ise sahada oynanan futbolun çeşitli görüntüleri kurgulanıp yeni bir eğlence olarak seyircilere sunuluyor. Televizyona alışmış seyircilere sahada oynanan gerçek oyun yeteri kadar eğlenceli gelmiyor.

Bundan 20 yıl önce, pozisyonların tekrarı diye bir şey yoktu. Hakem kararlarını anında veriyordu ve kararları kesindi. Oyun insan ölçeğinde oynanıyordu. Futbolda milimetrik ofsaytlar ve sadece ağır çekimde ve yakın planda tekrar tekrar izlendikten sonra kendini belli eden penaltılar yoktu. Bu zorlama penaltılar ve ofsaytlar klasik futbolun ruhuna aykırıdır. Video görüntülerinden kurgulanmış oyun sahada oynanan oyundan başka bir gerçekliğin görüntüleridir.

VAR uygulaması ile artık futbol gerçek zamanda oynanmıyor. VAR öncesi klasik futbolda olduğu gibi, hakem önce kararını verip ondan sonra düdüğünü çalmıyor; artık hakem düdüğünü çalıp oyunu durdurduktan sonra düşünerek ve tartışarak karar vermeye çalışıyor. Karar vermek için de oyunun kurgulanmış sahte görüntülerini esas alıyor. Bu klasik futbola ihanettir çünkü şimdi oynanan şey futbol değildir, varboldur.


Notlar:

Diğer VAR yazılarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s