Tarafsız gazeteci martavalı

Aydınlık’taki Turgay Ciner’in ilahiyatçısı bakın kiminle adlı yazısında Sabahattin Önkibar, başka bir gazeteciyi Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret ettiği için eleştiriyor ve

Peki böyle bir adamdan tarafsız haberci olur mu?

diye soruyor.

Gazetecinin tarafsızı olur mu ki? Bütün kanallar ve gazeteler zaten taraf oldukları için okuyucu bulabiliyorlar ve yayınlanıyorlar. Tarafsız bir gazete var mı? Dünyada yok. Olsa bile o gazete fazla dayanamaz, kapanırdı. Tarafsız bir gazeteyi kim alır?

Gazetecilerin tarafsız olmaları gerektiği neden bu kadar önemli?

Gazeteci tarafsız olmalıdır martavalı nereden çıkmış? Nereden olacak, Amerika’dan! Gazeteci sözde tarafsız olacak ve haberleri tarafsız olarak haber tüketicilerine sunacak. New York Times, Washington Post gibi derin devletin sesi olan gazetelerin kendilerini tarafsızmış gibi göstermek için uydurdukları bir yalan, bir aldatmaca bu. Böyle bir yalana hala inananlar var mı? Dedik ya, taraflı gazetelerde tarafsız gazeteci olmaz. Taraflı kanalda tarafsız gazeteci olmaz.

Tarafsız medya olamaz. Çünkü gelen milyonlarca haberden, gazeteyi dolduracak kadar haber seçmeniz gerekir. Bu seçimi de okuyucularınızı memnum edecek şekilde –taraflı– olarak seçmeniz gerekir. Yani sadece gazeteler, gazeteciler taraflı değil, okuyucular da taraflı. Seyirciler de taraflı.

Bundan 25-30 sene evvel belki bir ölçüde de olsa tarafsız gazeteci makbul olabilirmiş. Ama artık internet diye bir şey var. Gazetecilerin pek bir önemi kalmadı. Gazetede okuduğum veya televizyonda duyduğum haberi, anında internette arayarak doğrulayabiliyorum.

Ey gazeteciler! Artık bu tarafsız gazeteci, tarafsız haberci aldatmacasından vazgeçin. Taraflı olmak neden kötü olsun ki? Taraflı olmak kötü değildir.

Notlar:

— Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret etmek başlı başına bir olay. Artık insanlar haber olmak için Mısırlıoğlu’nu ziyaret ediyorlar. Diyanet’in başı da gitmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s