Celal Şengör: Bir akademik yobaz

Şengör-beyazıt
Prof. Doktor Celal Şengör ve Prof. Doktor olmayan Yıldırım Beyazıt’ın olduğu söylenen resim

Celal Şengör “Yıldırım Beyazıd kahraman falan değildir, enayidir” demiş.

Celal Şengör’ün akademik sicili nedir? Celal Şengör bir akademik jeologdur. Celal Şengör bir bağnaz akademisyendir. Yoksa yobaz akademisyen mi desek? Nasıl ki din yobazı kendi dininden başka herkesi kafir ilan eder, yobaz akademisyen de kendi bilgi alanı dışındaki herkesi cahil diye tanımlar. Celal Şengör’ün yaptığı akademik yobazlıktır.

Celal Şengör jeoloji konusunda akademik kariyer yapmış birisidir. Jeoloji öğretmenliği de yapar. Bu kadar. Yani jeoloji dışında buyurduğu her laf uzmanlık alanı dışında kalır. Aykut Kocaman Yıldırım Beyazıt hakkında bir değerlendirme yapsa, bu değerlendirme Celal Şengör’ün Yıldırım Beyazıt hakkındaki değerlendirmesi ile aynı değerdedir. Ama Aykut Kocaman Fenerbahçe gibi büyük bir takımda oynadığı ve teknik direktörlük yaptığı için Celal Şengör’den çok daha mantıklı değerlendirmeler yapar. Aykut Kocaman en azından Yıldırım Beyazıt’ın uzmanlık alanına girmediğini bilir ve halkı kandırmaya çalışmaz.

Celal Şengör Yıldırım Beyazıt’a enayi diyorsa bu lafın hiç bir ağırlığı olamaz. Sayın İlber Ortaylı Yıldırım Beyazıt hakkında konuşsa söylediği sözlerin ve değerlendirmelerinin bir ağırlığı olurdu çünkü Sayın İlber Ortaylı’nın uzmanlık alanı Osmanlıdır.

Ama Celal Şengör Beyazıt ve Timur hakkında bir bilgi kırıntısı okumuş ve bu bilgi kırıntısından devasa bir genelleme yaparak “Beyazıt enayidir” buyurmuşlardır. Bu kibirli, kendini beğenmiş, haddini bilmez, küstah ve ukala jeolog, bir cümleden genelleştirip uydurduğu Osmanlı tarihine inanmazı istiyor.

Ama inansak ne olur inanmasak ne olur. Celal Şengör zaten bizi cahil olarak tanımlamış. Biz onun yüce laflarını zaten anlayamayız. Biz hepimiz cahiliz bir tek Celal Şengör cahil değil. Neden? Çünkü o bir jeolog ve arada bir televizyona çıkıp ahkam kesiyor. Bu da ona her konuda –ama her konuda– büyük büyük laflar etme otoritesi veriyor. Çünkü medyaya göre Celal Şengör Türkiye’de bilim adamı prototipidir. Ondan başka bilim adamı yoktur.

Celal Şengör “Biz cahil bir milletiz” buyurmuşlar. Cümlenin kuruluşu da ilginç. “Biz” diyor. Sanki kendini de cahiller ordusunun bir neferi imiş gibi tanıtıyor. Ama aslında tabii öyle değil. Tam aksi. Bütün Türkiye bir cahiller ordusu iken Celal Şengör tek kişilik bir entel ordusudur. Bütün konularda bilgisi vardır. Her konuda anında beyanat verebilir.

Celal Şengör “Millet vaktinin büyük çoğunluğunu siyaset, spor ve magazine ayırıyor” demiş. “Spor” dediği de futbol tabii ki. Biz futbolda siyasette ve magazinde iddialıyız. Bu konularda Celal Şengör’ü sollarız. Tur bindiririz. Futbol, siyaset ve magazin konusunda Celal Şengör cahildir. Bu konularda hiç bir şey bilmez ve bilmediği için de gururlanır.

O zaman Celal Şengör akademik kabadayılık yapıyor ve şöyle diyor, “Benim bildiklerime bilmeyen kara cahildir!”

Adam devasa genellemeler ustası.

Celal Şengör Fuat Köprülü’den bahsediyor. Kendinden başka kimsenin onu tanımadığından bahsediyor sonrada da “lise mezunu olmasına rağmen” diyerek onu aşağılıyor. “Sadece” lise mezunu olmak ne büyük bir kusur Celal Şengör’ün gözünde! Bir insan okuma yazma bilmeyebilir ama okuma yazma bilmeyen cahil değildir. Sadece Celal Şengör’ün hiç bir işe yaramayan kitap bilgileri ile dolu hafızası onda yoktur. Ama o da Celal Şengör’ün bilmediği bilgileri bilir. Celal Şengör insanları kütüphanelerindeki kitap sayısına göre değerlendirir. Veya okudukları kitap sayısına göre ve kafalarında tuttukları bilginin miktarına göre. Günümüzde İnternet diye bir şey var. İstediğim bilgiyi anında bulabiliyorum. Bulduğum bilgiyi hafızamda tutmama da gerek yok. Bilgi ile sidik yarışı yapmak akademiklerin en sevdiği spordur.

Celal Şengör “bizde lise yok, üniversite yok” demiş. Allah, Allah! Celal Şengör saymasını mı bilmiyor? Memlekette hem lise hem de üniversite bolluğu var. Ama durun, anladım. Ülkede Celal Şengör’ün yüksek akademik standartlarına uyan okul yok! Demek istediği bu.

Problem okul olmaması veya okulların kötü olması değil… Problem okul diye bir kurumun olması. Bu kurumun gereksizliğinin ispatı da Celal Şengör’dür. Bir düşünün, okulların amacı Celal Şengörler yetiştirmektir. Okulun düzeni Celal Şengör gibi akademik memurlar yetiştirmek için kurulmuştur. Ondan okul bittikten sonra eğer akademik kariyer yapmayacaksanız işsiz kalıyorsunuz çünkü okul size sadece akademiklik yapmayı öğretiyor.

Okullar olmasa cahiller artacak ve Celal Şengörler azalacak. Cahiller artınca Türkiye şahlanacak. Çünkü Celal Şengörün cahil diye tanımladığı insanlar Vehbi Koçlar, Hacı Sabancılardır. Okul bataklığına saplanıp kalmaktansa iş kurmayı seçen girişimci gençlerdir. Bu gençleri yetiştirmeye çalışalım. Onlar da okullarda yetişmiyor.

Okullar gençlerin en değerli yıllarını sınıflara kapatıp onlara sınav geçmeyi öğretmekle harcıyor. Gençler okulu bitirince bakıyorlar sınav çözmekten başka becerileri yok. Ve iş kurmaya da cesaretleri yok. Çünkü okul içlerindeki cevheri öldürmüş.

Notlar:

Celal Şengör ile ilgili bahsi geçen haber.

Eğitimle ilgili diğer yazılarım.

Vehbi Koç ve eğitim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s