Yerçekimi: Newton ve Einstein

Ali Sebetçi:

[…] yerçekimi tek bir olgu fakat bu olgu iki ayrı teori ile açıklanabiliyor: birisi Newton’ın klasik genel çekim yasası, diğeri Einstein’ın genel görelilik kuramı

Yerçekiminin açıklanması konusundaki gözleminize katılamıyorum.

Genel görelilik kuramı ile genel çekim yasası temelde birbirleri ile çelişkilidir ve aynı olguyu açıklayamazlar. Einstein, Newton’un varsaydığı doğaüstü güç kavramına tepki olarak kendi yerçekimi kuramını geliştirmiştir. Einstein’ın kuramı yerçekimini çekim gücü diye bir şey olmadan açıklar. Yerçekimi ya çekim gücüdür ya da değildir. Aynı olgu (yerçekimi) hem çekim gücünü varsayan bir kuramla, hem de çekim gücünü yadsıyan bir kuramla açıklanamaz.

Fakat akademik fizik bir hukuk sistemi olduğu için her türlü çelişkiyi şerhler yazarak özümseyebilir. Aynı hukukta olduğu gibi doğruluğu bir kere kabul edilip yasa kitaplarına yani fizik literatürene girmiş hiç bir yasa daha sonradan yanlış olarak kabul edilip literatürden çıkartılamaz. Aynı hukukta olduğu gibi olgularla çelişen eski yasalar yeni şerhler yazılarak yeni yasalarla uyumlu hale getirilir.

Einstein’ın denklemlerine baktığımızda ilginç bir şey görüyoruz. Newton’un yerçekimi kuramını yerçekimi olmadan açıkladığını iddia eden Einstein’ın denklemlerine “Newton’un Genel Çekim Sabiti” G gelip yerleşmiştir. Ben buna bir şerh diyorum çünkü Einstein orijinal denklemlerinde Gauss’un astronomik sabiti k’yi kullanmıştır, çekim sabiti G’yi değil. Ama akademik fizikçiler iki kuram arasındaki bu temel felsefi çelişkiyi dikkate almayıp pozitivist bir tavırla “ışık hızına yakın hızlarda Einstein’ın görelilik kuramı; klasik hızlarda Newton’un kuramı geçerlidir” diye absürd bir açıklama ile Newton kuramının kitaplarda kalmasını sağlamışlardır. Bu tam bir hukuki kaypaklıktır. Işık hızına yakın hızlarda yerçekimi çekim olmadan uzayzaman denen bir şeyin çekimsiz bir özelliği iken; hız yavaşladıkça karakter değiştirip madde arasında çekim olarak hareket ediyor. Tabii böyle bir şey olmuyor. Fizikçiler iki kuramı da kitaplarda tutup fiziğin kurucusu Newton’un onurunu kurtarmak için böyle bir sahtekarlığı yaratıp hala da sürdürmektedirler.

Eğer fizik bir hukuk sistemi değil de gerçek bir bilim olsaydı Einstein kuramının Newton’un kuramını çürüttüğü ve işe yaramaz hale getirip geçersiz kıldığı kabul edilirdi. Ama bu yapılamaz çünkü kimse Einstein’ın kuramı gibi aşırı karmaşık bir matematik sistemini kullanarak gezegenlerin yörüngeleri gibi basit şeyleri hesaplamaz. Bunun için de denklemlerle oynanmış ve Einstein denklemlerinin klasik hızlarda Newton kuramına indirgendiği söylenmiştir. Bu da aslında doğaldır çünkü hem Newton’un sözde kuramı ve Einstein’ın denklemlerinin altındaki “motor” Kepler’in kuralıdır. İki kuram da hesaplarında gizli olarak Kepler’in kuralını kullanmaktadır. Yani bugün fizikte Kepler’in üçüncü kanunu olarak bilinen fakat aslında Kepler’in bulduğu bir oran olan Kepler Kuralı’nı kullanırlar. Fakat oralara hiç girmeyelim.

Notlar:

Ali Sebetçi’nin alntılanan twit’i.

— Newton’un kuramının temeli olan çekim gücü, uzaktan ve zaman geçmeden maddeler arasında etkileşim kurabilen doğaüstü bir kavramdır. Einstein bu gücün zaman geçmeden iki madde arasında etkileşim kurabildiğini kabul edemediği için böyle bir güç kavramı ihtiva etmeyen bir kuram geliştirmek istemiştir. Einstein’ın başlangıç noktası doğru olduğu halde yarattığı kuram basit bir şeyi aşırı ve gereksiz derecede karmaşık matematiksel yöntemlerle açıklayan bir ucube olmuştur. Bence başarısız bir kuramdır ama tam da akademik fizikçilerin sevdiği bir kuramdır çünkü çok verimli bir şerh kuluçkası görevi görmektedir.

— Türkçe’de “yerçekimi” kelimesi maalesef Newton kültünün mutlak maddeci doktrinlerini dilimize sokmak için yaratılmış bir kelimedir. Einstein’ın kuramı yerçekimini çekim olmadan açıklar ama biz mecburen Newton’un maddeci doktrinlerini çağrıştıran “yerçekimi” kelimesi ile çekimsizliği açıklamak durumunda kalıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s