VAR ve at yarışları

Türkiye Jokey Kulübü’nün sitesine baktım. Bugün 8 tane koşu var. Diyelim ki TJK bu koşulardan 4 tanesinde fotofiniş kullanmaya ve diğer 4 tanesinde fotofiniş kullanmamaya karar verdi. Böyle bir şey olabilir mi? Bu haksızlık değil mi?

Bence herkes böyle bir uygulamanın haksızlık olduğunda hemfikirdir. Peki neden haksızlık? Cevabı çok basit. Yarışları kimin kazandığını belirlemek için bütün yarışlarda aynı ölçek kullanılmalıdır. En adil olanı budur.

Bütün yarışlar insan ölçeğinde karar verilecekse bu adildir. Hakemler son çizgide durur ve hangi atın önce geçtiğine kendi çıplak gözleri ile karar verir. Bütün yarışlar insan ölçeğinde kararlaştırıldığı için hiç bir haksızlık olmaz.

Veya bütün yarışlar fotofinişle kararlaştırılır. Yani bir kamera çizgiyi geçen atı milimetrik olarak tespit eder. Bu da adildir.

Birçok insanın anlayamadığı nokta şu: Fotofiniş insan gözünden daha adil değildir. Çünkü bugün kullanılan fotofiniş teknolojisi yarın geliştirilecek bir teknoloji kadar hassas olmayacaktır. Yani bugünkü fotofiniş kararları yarınki teknoloji ile uyumlu olmayacaktır.

Öyleyse kararları adil yapan olaylara daha hassas çözünürlü aletlerle bakmak değildir. Hep aynı çözünürlülkteki aletlerle bakmaktır.

Aynı durum futbolda da var. Ligimizde bu sezon uygulanmaya başlayan VAR teknolojisi aynı fotofiniş gibi olaylara insan gözünün çözünürlülüğünden daha yüksek bir çözünürlülükte bakmaktadır. Kararların yüzde doksanı hakemin insan ölçeğinde kendi gözleri ile gördüklerine göre verilirken çok önemli bir kaç karar aniden ölçek değiştirilerek video görüntüleri esas alınarak verilmektedir. Aynı bir koşuyu fotofinişle karar verirken bir sonraki koşuyu fotofinişsiz karar vermek gibi.

Sadece bu sebepten bile VAR futboldan atılmalıdır. Zaten VAR futbola adalet getirmek için değil, futbolu yozlaştırmak ve Amerikan futbolu gibi oynanmasını sağlamak için vardır. Yani futbolu VAR araları ile bölerek bu aralarda reklam servis edilecektir. Eğer böyle giderse bir kaç sezon sonra bildiğimiz ve sevdiğimiz futbol bitmiş olacaktır. Futbolu seven, futboldan ekmek yiyen herkesin birlik olup futbolu VAR hastalığından temizlememiz gerekiyor. Durum çok vahim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s