VAR ve Mustafa Kemal

İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşu hakkında bir yazıda şunları okudum:

“Başkumandan Meydan Muharebesi’nin ertesinde, 1 Eylül 1922’de Uşak kurtarılmış; 2 Eylül’de ise Yunan ordusu Başkomutanı General Trikopis Türklere teslim olmuştu. Beşkomutan Mustafa Kemal Paşa, Trikopis’in esaret haberini aldığı zaman kendisi ile görüşmek istedi Trikopis’i huzuruna kabul etti. … Mustafa Kemal Paşa, tutsaklara yer göstererek kahve ısmarlamış ve ardından düşman cephesinde yaşananları öğrenmek için, onları sorgulamaya başlamıştı. … Tutsak Yunan generali, bozgunu özetledikten sonra Mustafa Kemal’e sorar: “Siz bu savaşı nereden yönetiyordunuz?”

Mustafa Kemal’in yanıtı, “İşte tam o süngüleren parıldadığı yerden!” olur.

Trikopis şaşırır; müthiş bir heyecana kapılarak saygıyla doğrulur. “İşte savaş böyle kazanılır… Yoksa yüzlerce kilometre uzakta, harita üzerinde pergelle ölçüp biçerek savaş yönetilemez!” der…

***

Aynı şey futbol için de geçerli değil mi? Futbol maçı sahadan yönetilir. Kilometrece uzaktan karanlık bir odada ekranda beliren görüntüleri ölçüp biçerek maç yönetilemez.

FİFA bize hakemin VAR’a rağmen maçın tek ve son karar vericisi olduğunu söylüyor. Ama bu bir propagandadan başka bir şey olamaz. Kendi gördüğünü VAR’ın görüntüleri ile geçersiz kılan hakem sadece VAR’ın kuklası olmuş oluyor.

Notlar:

— Aydınlık gazetesinde alıntılanan yazının linkini bulunca ekleyeceğim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s