Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve sınıf kapıları

Ahmet Hakan eğitim konusunda icraat yerine edebiyat yapmayı tercih eden yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk için icraata başla demiş:

… artık lütfen “Şöyle olmalı, böyle olmalı” şeklinde temenni cümlelerini ve şaşırtıcı saptamalarınızı bir tarafa bırakıp…

İCRAAT denilen olguya geçiniz.

Eğitim ile ilgili çoğu insan iyi konuşuyor diye yeni bakanın eğitim sistemindeki bozuklukları değiştirebileceğini zannediyorlar. Yanıldıkları nokta şu: Eğitim sistemi koskoca bir sektördür. Bu işten para kazanan ve menfaat sağlayan büyük şirketler vardır. Eğitim veriyoruz diye velilerden büyük paralar alan okullar, dersaneler; ders kitapları pazarlayan yayınevleri, kırtasiye ve diğer yan ürünleri satanlar… Bu iş para işi. Sınıf kapılarının hangi tarafının daha çok yıprantığı gibi ince edebi benzetmeler ile konuşan bir insanın bu devasa sektörde olumlu bir değişiklik yapabilmesi çok zor.

İddia ediyorum, Sayın Ziya Selçuk gittiğinde eğitim sektörü şimdiki durumundan hiç farklı olmayacaktır. Ziya bey göstermelik bazı değişiklikler yapabilir, mesela “teneffüs” kelimesinin kullanılmasını yasaklayabilir, ama kalıcı bir iyileştirme yapması imkansızdır. Çünkü eğitim adı altında çocukların içindeki cevheri öldürerek para kazanan şirketlerin oyununu bozmaya teşebbüs etmek bile onun sonu olurdu.

***

Şu soruların cevabını merak ediyorum:

— Eğitim amacı nedir? Şu anda eğitimin amacı talebeleri sınav geçme ustası yapmaktır. Eğer eğitimin amacı bu değilse nedir?

— Neden futbolcu olmak isteyen çocukla doktor olmak isteyen çocuk aynı sınıfa hapsedilip miyadı dolmuş bilgileri ezberleyerek sınavlar silsilesini geçmeye zorlanmaktadır? Neden futbolcu olmak isteyen futbolcu gibi doktor olmak isteyen doktor gibi eğitilmemektedir?

— Eğitim neden bu kadar uzundur? Fatih İstanbul’u aldığında 21 yaşındaydı ve bugünkü 21 yaşındakilerden çok daha kültürlü ve bilgiliydi. Devlet eğitim işinden çıkmalıdır.

Notlar:

Ahmet Hakan’ın ilgili yazısı.

— Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim reformunu “teneffüs” kelimesinden başlatmak istiyor: “Türkiye’de kavramların ele alınması lazım, ‘teneffüs’ kelimesine dikkat edin.”

Eğitimle ilgili diğer yazılarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s