Sabahattin Ali ve tüzel varlıklar

Bir de onda hiyerarşik yapılara karşı, derin bir tahammülsüzlük söz konusu idi. Devlet veya hükümetmiş, iktidar veya parti imiş, nefret ettiği kurumlardı bunlar.

Hiyerarşik yapılar Tüzel Varlıklardır. Bunlar da canlı varlıklardır. Her insan hayatı boyunca tüzel varlıklarla ilişkiye girmek durumundadır. Bizler Tüzel Varlığın kapısında kullarız. Her işimizde ondan izin almak durumundayız. Zaten onun borç kölesiyizdir. Sabahattin Ali’nin Tüzel Varlıklara karşı bu duruşu ve alaycı tavırları onun hayatına mal olmuştur. En iyisi iyi bir kul olup bizden isteneni en iyi şekilde yapmaktır.

Bireyin anlaması gereken şu ki, birey olarak tüzel organizmaya hiç bir zarar veremeyiz. Hiç bir alışkanlığını değiştiremeyiz.

Bizim hayatımız kısa onunki uzun. Kuşaklar boyu devam ediyor. Tüzel varlıkla mücadele etmek için bizim de bir tüzel varlık kurmamız gerekir. Bu sefer de kurduğumuz tüzel varlık kendi de tüzel varlık olduğu için başka tüzel varlıklarla insanın menfaatini korumak için savaşmaz. Sadece kendi varlığını devam ettirmek için savaşır gibi gözükür.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s