Mutlak için örnekler

Ali Sebetçi beye sordum, mutlak olarak tanımladığınız bazı şeyler nelerdir? diye. Somut örneklerden gidersek anlamak daha kolay olur diye. Benim mutlak olarak tanımladığım birkaç örnek:

Varoluşun tamamı

Benim için varoluşun tamamı mutlak bir kavramdır ve bütün olarak insanlar tarafından algılanamaz ve anlaşılamaz. Mesela Einstein’ın evrenin yarıçapını hesaplamasını ya inanılmaz bir saflık ya da sahtekarlık olarak görüyorum. Yarıçapı hesaplanan kozmosdur. Kozmos, mutlak bütünün insan boyutuna göre kırpılmış halidir.

Tanrı

Tanrı da mutlak bir kavramdır. Tanrının özelliği yaratılmadan varolmasıdır. Biz insanlar yaratılmadan yaratılmış bir varlığı anlayamayız. Ama anlayamadığımız şeylere pekala inanabiliriz. Zaten inanç bu demektir.

Mutlak bölünmez

Fizikte “atom” denen mutlak bölünmez de bir mutlaktır. Bu mutlak bölünmez bizim anlayamayacağımız bir şey olduğu gibi doğada da varolması imkansız bir şeydir. Bu mutlak bölünmez bölünemediği için başka hiç bir madde ile iletişime geçemez. Çarpma olayı mutlaka esneme gerektirir ama mutlak bölünmez esneyemez. Aynı tanrı gibi, kendisi hiç bir parçadan meydana gelmemiş bir bütündür. Hareket bile edemez çünkü kendisi mutlak bir kopukluktur halbuki doğada mutlak kopukluk yoktur. Bu mutlak bölünmezin kendisi abzürtlüğün tanımı olduğu halde Newton’dan beri fiziğin temel kavramı olmuştur. Newton’cu atomik maddeciliğin esasını teşkil eder.

Mutlak başlangıç

Mutlak başlangıç da mutlak bir kavramdır ve bilimsel araştırmaların dışında kalır. Ama fizikçiler Büyük Patlama diye mutlak bir başlangıç uydurmuşlar ve yıllardır bizi kandırıp duruyorlar.

Mutlak gerçek

Mutlak gerçek de mutlak bir kavramdır. Gerçeği bilemeyiz ama gerçeğin görüntülerini bilebiliriz.

Notlar:

Mutlak ve evrim ile ilgili yazım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s