Futbol bilginlerine açık mektup

Çok değerli futbol bilginleri,

Üzülerek görüyorum ki hepiniz VAR’ı kabul etmişsiniz ve futbol için iyi olduğunu düşünüyorsunuz.

Ben tam tersini düşünüyorum:

VAR hem gereksiz hem de futbolun ruhuna aykırı bir uygulamadır.

Hem gereksiz hem de futbolun ruhuna aykırı olduğu için VAR futboldan atılmalıdır.

Zaten VAR’ın futbola monte edilmesinin tek sebebi FİFA’ya VAR teknolojisini satan Hawk-eye şirketinin başarılı lobi faaliyetleridir. FİFA maalesef futbola çok zarar verecek bir uygulamayı politik sebeplerden kabul etmiştir. Çok değil sadece 3-4 sezon sonra VAR’ın açtığı kapıdan daha bir sürü yeni teknoloji futbola girecek ve futbol da aynı Amerikan futbolu gibi teknolojinin deneme tahtası olan ruhsuz bir gösteri olacaktır.

Siz benden çok daha iyi mutlaka görüyorsunuz ki, VAR duraklamaları çok yakında reklam araları olarak kullanılmaya başlanacaktır. Böylece futbol da Amerikan futbolu gibi televizyon reklamlarının arasını dolduran bir gösteri olacaktır. Hakemlere maçtan önce alınan reklam sayısına göre VAR’a başvurmaları söylenecektir. Bu sadece bir ihtimal. Daha neler neler göreceğiz.

VAR’ın açtığı kapıdan girecek olan yeni teknolojiler hep pozisyonları daha hassas aletlerle ölçmek mazereti ile girecektir. Sanki futbolda topun çizgiyi 3 mm geçmesi önemli imiş gibi. Ağları sarsan bir gol ile çizgiyi 3 mm geçmiş bir topun sünepe golü aynı olabilir mi?

NO-GOAL.png

Trabzonspor teknik direktörü Ümit Karaman geçen hafta maçtan sonra haksızlığa uğradıklarını ve VAR’ın kapsamının genişletilmesi gerektiğini söyledi. Yani futbol maçını sahadan kilometrelerce uzakta geçmiş zamanda ekranlardan seyreden bir adamın yönetmesini istiyor.

VAR futbolun ruhuna aykırıdır çünkü temel felsefesi yanlıştır.

VAR, video görüntülerinin maçın gerçek görüntüleri olduğu varsayımından yola çıkar. Bu yanlıştır. Siz de stüdyolarda yıllardır VAR hakemliği yapıyorsunuz aslında. Siz de oyununu gerçek görüntülerinin video görüntüleri olduğunu varsayıyorsunuz. Hayır. Bu yanlış. Oyunun sonsuz görüntüleri vardır. Bu görüntülerden hiçbiri “gerçek” görüntü değildir. Bu sonsuz görüntüler arasından biz insanlar birini gerçek görüntü veya oyunun esas görüntüsü olarak tanımlarız.

Futbol oynanmaya başladığından beri hakemin gördüğü görüntü oyunun esas görüntüsü olarak kabul edilmiştir. Doğrusu da budur. Ancak VAR’dan sonra hakemin gördüğü görüntüler video görüntüleri ile geçersiz sayılmıştır. VAR hakemliği bitirmiştir.

Ekteki yazılarda bu konuları daha detaylı olarak açıklamaya çalıştım.

VAR futbola çok büyük adaletsizlik getirmiştir. Bunu mutlaka siz de görüyorsunuz.

Diyelim ki, bir maçta hakem 35. dakikaya kadar 10 kere düdük çaldı. Bu kararları hakem nasıl verdi? Kendi gözleri ile gördüğüne göre verdi. Ama 36. dakikada bir penaltı kararı için VAR’a başvurdu ve ağır çekim video görüntülerine bakarak penaltı verdi. Bu ne büyük bir haksızlıktır! Daha önce verdiği 10 kararı da VAR’a başvurarak verseydi, siz de çok iyi biliyorsunuz ki o kararların en azından yarısı tartışmalı kararlar olurdu. O zaman, aleyhine penaltı verilen takım hakeme gitse ve “bu kararını da kendi gördüğüne göre ver” dese haklı olmaz mıydı? VAR hakeme görmediğini çaldırtan bir uygulamadır. Halbuki en adil maç hakemin sadece gördüğünü çaldığı maçtır.

Görmediğini çalan hakeme eyyam yapıyor deriz. VAR en büyük eyyamdır.

VAR’ın en kısa zamanda futboldan atılması dileği ile…

Saygılarımı sunuyorum…

Notlar:

VAR’la ilgili diğer yazılarım.

— Futbolu yozlaştıran VAR teknolojisini geliştiren ve FİFA’ya satan Hawk-Eye şirketinin sitesi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s