Futbolun VARoluş savaşı…

Gülengül Altınsay’ın bugünkü Cumhuriyet’teki yazısını aynen kopyalıyorum. Bu alıntı olacakları çok iyi öngörüyor:

Doğru ya da yanlış bu yaşanan ilk VAR tecrübemiz gösterdi ki her VAR’lık pozisyon olayın kendisinden daha fazla tartışmayı da birlikte getirecek. Herkes kendine göre yorum yapacak. Adalet ararken işler daha da sarpa saracak.

Karar vericileri arttırdıkça karar vermek zorlaşır. VAR tartışmaları azaltmayacak tam tersine arttıracak.

***

Gülengül Altınsay’ın yazısı:

Video Yardımcı Hakem (VAR) ortaya çıkalı beri itirazım var. Her şeyden önce futbola ve sahadaki hakemlere VAR müdahalesinin bu güzel ve duygusal oyunun büyüsünü bozacağı korkusuyla. Oyunu kesip pozisyonları tekrar tekrar seyretmenin ve sonra karar vermenin bu kez başka başka sorunları da ortaya çıkaracağı kuşkusuyla.

Daha önce de defalarca belirttiğim gibi pozisyonlar özellikle penaltı kuşkusu yaratan pozisyonlar yavaş çekimde farklı algılanır. En küçük dokunmalar penaltı gibi görülebilir. Böyle pozisyonlarda en sağlıklı karar canlı canlı pozisyonu izleyen sahadaki hakemden çıkabilir. Ofsayt pozisyonlarında ise ekran başında oturan VAR hakemlerinin adaleti pozisyonu başlatma anına bağlı olacak. Tamam bir metrelik ofsayt pozisyonlarda VAR’ın kararı yanlıştan dönmeyi sağlayacaktır ama 5-10 santimlik ofsaytlar VAR hakemlerinin insafına kalacak muhtemelen. İşte ilk VAR müdahalesi ve sonuçlarını Süper Kupa Finali’nde yaşadık. Maçın hakemi Cüneyt Çakır VAR’ın kararına itibar etmedi kendi verdiği kararda ısrar etti. Kırmızı kart önerisini uygulamadı. Zaten beş metre önünde cereyan eden ve çok açık gördüğü bir pozisyona ilişkin kararını bir de ekrandan seyredip değiştirmedi. Hakem inisiyatifini kullandı ve “Buranın patronu benim” dedi.
Doğru ya da yanlış bu yaşanan ilk VAR tecrübemiz gösterdi ki her VAR’lık pozisyon olayın kendisinden daha fazla tartışmayı da birlikte getirecek. Herkes kendine göre yorum yapacak.

Adalet ararken işler daha da sarpa saracak. Adalet demişken; zaten adaletin olmadığı adalet duygusunun kaybolduğu ortamlarda ne yapsanız boş. Çünkü VAR nasıl uygulanacak herkesin kafasında bir soru işareti? Sonuçta VAR’ı kullanacak ve karar verecek olan yine bizim insanlarımız değil mi?

Ve bu ilk uygulamanın ardından VAR’a ilk itirazlar gelmeye başladı bile. Hatta söz konusu pozisyonu Fatih Terim kulübede defalarca izledi cep telefonundan. Bu gidişle herkes sahaya değil cep telefonuna bakacak. Futbol statta ve yeşil çimlerde oynanan bir oyun olmaktan çıkıp, ekranda sergilenen bir “video hakem” şovuna dönecek. Haydi hayırlısı.

###

Notlar:

Diğer VAR yazılarım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s