VAR futbolu daha adaletli yapar mı?

VAR05
Geçmiş pozisyonların görüntüleri monitörde tartışılıp hakemin canlı oyunda verdiği karar geçirsiz kılınarak oyun daha adil yapılabilir mi??

Tahmin ettiğim gibi, VAR, küresel şirketlerin lobi faaliyetleri sonucunda futbola girmiştir. VAR’ı futbola sokan SONY’in bir parçası olan Hawk-Eye diye bir şirketmiş. Hawk-Eye’ın, futbolun iyiliğini düşünmesi beklenemez. Onlar sadece ne kadar kâr edeceklerine bakarlar. Onların hedefi bu gereksiz teknolojiyi futbola yamalayarak uzun vadede büyük kârlar yapmaktır.

Peki, FİFA’nın VAR’ı futbola sokmak için gerekçeleri nelerdir? Neden futbola böyle bir uygulama getirme ihtiyacı duymuşlar? Bu soruların cevaplarını FİFA başkanı Gianni İnfantino’nun demeçlerinde bulabiliriz.

***

İlk olarak, İnfantino’nun VAR’ın hakemler ve futbol için iyi olduğunu söylediği bu yazıya bakalım:

İki yıl süren ve binden fazla canlı maçı analiz eden bir deneme sürecinden sonra, FİFA başkanı İnfantino ‘VAR’ın futbol için, hakemler için ve Dünya Kupası için iyi’ olduğundan hiç şüphesi olmadığını söyledi. VAR Dünya Kupasını daha adaletli yapacaktır. Eğer büyük bir hata olursa düzeltilecektir.

Bazı gri bölgeler var ama dünyanın en önemli spor organizasyonu olası bir hata ile belirlenemez.

Hedefimiz, mümkün olduğu kadar hatasızlığa yaklaşmaktır; VAR bizi hatasızlığa yaklaştırıyor. Yıllarca FİFA ve İFAB çok yavaş davranmakla eleştiriliyorlardı. Eğer, sahada doğal olarak meydana gelebilecek hataları düzeltmekte hakemlere yardımcı olabilirsek önemli bir adım atmış oluruz.

FİFA başkanı İnfantino VAR uygulamasından doğacak tartışmalara hazırlıklı adlı yazıda da şunları söylemiş:

[VAR uygulaması başladığında] hala hatalar olacak mı? Mutlaka olacaktır. Ama sadece kaçınılmaz olanlar. Futbol da hakemin verdiği kararların önemli bir öğesi o kararların hakemin kişisel bakış açısına bağlı olduğudur. Bu sebepten her zaman insan değerlendirmelerine güvenmemiz gerekecektir. İnsan, doğası gereği, verdiği kararlarda yanılabilir, özellikle futbol gibi baskılı bir ortamda verilen kararlarda yanılma payı artar.

Ancak, biz hakemlerin hatasız kararlar verebilmeleri için ihtiyaç duydukları bütün araçları onlara vermekle yükümlüyüz.

FİFA VAR uygulaması ile ilk denemeyi yaptı adlı yazıdan da bazı alıntılar:

İnfantino:

VAR ile hakemlere yardım ediyoruz ve oyunu koruyoruz.

Yine İnfantino şöyle bir değerlendirmede bulunmuş:

Sadece açık hatalar Video Yardımcı Hakemler tarafından incelenmelidir. Açık hatalar her zaman olabilir, fakat gelecekte açık hatalardan kaçınmak mümkün olabilecektir. Böylece, FİFA taraftarlar ile oyun arasında güven tesis edebilir. Hakemlerin tepki veremediği, fakat milyonlarca taraftarın şahit olduğu, oyunu etkileyebilecek açık hataların olduğu olaylar, gelecekte büyük ölçüde azalacaktır.”

İnfantino hakemlerin oyunun tek karar vericisi olarak kalacağını da söylemiş:

Başkan İnfantino hakemlerin oyundaki karar vermeye yetkili tek kişi olarak kalacağını açıkça belirtti: ‘Yardımcı hakemler VAR tarafından veya başka bir teknoloji tarafından değiştirilmeyeceklerdir.’

FİFA’nın tepesindeki adamın demeçlerinden de gördüğümüz gibi, FİFA’ya göre şu anda futbol hakem hataları ile dolu bir oyundur ve VAR ile bu hakem hataları minimize edilecektir. İnfantino, hakemlere gücendirmemek için açıkça “hakem hatası” demesi bile bütün hata kelimelerini “hakem hatası” olarak okuyabiliriz. Hakem karar vermede tek yetkili olduğuna göre oyunda hatalı karar varsa hakemin hatası olmalıdır.

***

VAR’ın varoluş felsefesi şöyle açıklanmış:

VAR’ın hedefi “açık ve net hataları” düzeltmek ve “gözden kaçmış ciddi olayları” değerlendirmektir.

VAR sadece skoru değiştirebilecek olayların olduğu durumlarda devreye girecektir. Bu olaylar şunlardır: Gol, penaltı/penaltı değil, direk kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterme durumu.

Bu olayların dışında VAR’a başvurulmaz. VAR’ın hedefi yüzde yüz hatasız oyunu gerçekleştirmek değildir. Bu zaten imkansızdır.

Oyunun genel akışını durdurmak gibi bir istek yoktur. Futbolun neredeyse hiç durmadan devam eden hareketinden doğan duyguları ve heyecanı yok etme isteği yoktur. VAR uygulaması olan maçlar da mümkün olduğu kadar oyuna ara vermeden oynanmalıdır. VAR’ın sloganı şöyledir:

Asgari müdahale – Azami yarar

Öyleyse, VAR’ın hedefi, oyuna en az müdahale ederek –ve sadece skoru değiştirebilecek durumlarda müdahale ederek– oyunun asgari hakem hatası ile oynanmasını sağlamaktır.

***

Eğer gerçekten de VAR bu gerekçeler ile futbola monte edilmişse, çok yazık olmuş! Çünkü VAR futbol oyununa hiç bir olumlu katkı yapmadığı gibi tamamen de gereksiz bir uygulama olmuştur.

Bir sonraki yazıda bu konuyu daha detaylı inceleyeceğim.

Diğer VAR yazılarım.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s