Futbol bir oyundur, VAR’sız oynanır…

 1. Hakemin otoritesi mutlaktır.
 2. Hakemin görüş açısı kutsaldır.
 3. Oyunun tek gerçeği hakemin görüş açısıdır.
 4. Futbolu ruhsuzlaştırmaya çalışıyorlar
 5. Hakem ile video görüntülerinin ilişkisi
 6. Aslında derin felsefi konular var burada
 7. Oyun devamlı mıdır yoksa kopuk kopuk mudur?
 8. Bu felsefi bir soru ama cevabını bilmemiz gerekmiyor.
 9. Oyunun akışı devamlı olsa bile, yani zaman devamlı olsa bile, biz seyirciler olarak oyunu bir pozisyonlar devamlılığı olarak görürüz.
 10. Oyun bize devamlı gibi gelir.
 11. Hakemin oyunu durduğu zamandan bahsetmiyorum
 12. Oyun oynanırken, biz farkında bile olmadan, oyunu, “pozisyonlar” olarak algılarız.
 13. Önemli pozisyonlar vardır; o kadar önemli olmayan pozisyonlar vardır.
 14. Orta sahada paslaşmalar önemli pozisyon değildir.
 15. Ceza sahası içinde topun ele çarpması önemli bir pozisyondur.
 16. Evet/Hayır pozisyonları var: top çizgiyi geçti mi geçmedi mi? Top ele değdi mi değmedi mi?
 17. Değerlendirme gerektiren pozisyonlar var: fauller hakemin değerlendirmesine daha açıktır.
 18. VAR ne yapıyor? Video görüntüsü hakemin gördüğünden daha gerçek görüntü olarak kabul ediliyor ve hakemin canlı maçta gördüğünü ekrandaki “tarihi” veya “arşiv” görüntü ile geçirsiz kılıyor.
 19. VAR’ın taraftarları, VAR’ın hakemin otoritesini sulandırmadığını iddia ediyorlar. Çünkü, video’ya baksa bile en son kararı veren yine hakemdir diyorlar.
 20. VAR’ın hakemin otoritesini sulandırmadığı doğru değil.
 21. Bir kere, hakem sadece sahanın içinde iken hakemdir.
 22. Hakem oyun oynanırken oyunu yöneten tek yetkili kişidir.
 23. VAR değerlendirmesi için hakem sahanın dışına çıkmaktadır. Bu futbol için yeni bir felsefi sorun yaratmıştır: Hakemin hakemliği, yani hakemlik yetkileri, saha dışında da devam etmekte midir?
 24. VAR Futbol için çok kötü bir durum yaratmıştır. Oyun duruyor; futbolcular sahada bekliyor ve hakem sahanın dışına çıkıyor. Hakem oyunun oynanmış haline, yani geçmişe bakıyor, yani oyunun tarihine bakıyor, ve geçmişteki oyunun görüntüleri ile kendi canlı görüntülerini geçersiz kılabiliyor.
 25. Futbol oyunu, maçtan sonra pozisyonların ağır çekim video görüntülerine bakarak analiz edildiği televizyon programlarına indirgenmiş oluyor.
 26. Oyunun durmasının iki sakıncası var. Oyuncuların konsantrasyonu bozuluyor ve soğuyorlar; ama daha önemlisi, akıl işin içine girmiş oluyor.
 27. Siz hiç, VAR’dan önce, bir hakemin oyunu durdurup, bir pozisyonu kendi kendine tartıştığını, elini çenesine koyup, uzun uzun pozisyon hakkında akıl yürüttüğünü hatta kural kitabını açıp okuduğunu gördünüz mü? Hakem, oyunun akışı içinde anında düdüğünü çalar ve kararını açıklar. Akıl kararda etkili değildir. Nasıl ki bir kaleci gelen topu tepki verirken “acaba nereye doğru uçsam?” diye aklına başvurmaz ise hakem de aynı şekilde kararını refleks ile aklına başvurmadan verir.
 28. Peki burada asıl felsefi soru nedir?
 29. Burada ki felsefi soru VAR’ın video görüntüleri ile hakemin gördüğü görüntünün hangisinin gerçek görüntü olduğudur.
 30. VAR taraftarları video görüntülerinin en gerçek Gerçek olduğunu ve hakemin gözünde oluşan görüntüyü geçersiz kılabileceğini varsayıyorlar ve bu görüşü doğru felsefi duruş olarak savunuyorlar.
 31. Video görüntülerini gerçek Gerçek olarak tanımladıkları için de hakemin kendi görüş açısından gördüklerini, eğer bu iki görüntü uyuşmaz ise, hakemin görüşünü, yani kararını, “hatalı” karar olarak veya hatalı görüntü olarak kabul ediyorlar.
 32. Burada hakemin “karar”ından bahsetmemiz gerekmez, hakemin gördüğünden bahsetmeliyiz. Çünkü hakem gördüğünü çalmaktadır bu yüzden önemli olan video görüntüsü ile hakemin gördüğü arasındaki farktır. Çünkü eğer hakem de videonun gördüğünü görseydi o zaman o da videodaki görüntüye göre karar verecekti.
 33. Demek ki video ile hakem arasındaki tek fark görüş açısıdır.
 34. O zaman sormamız gereken neden video görüntüsü hakemin görüntüsünü geçersiz kılabiliyor?
 35. VAR taraftarları video görüntülerine göre oynanmış bir oyunun daha adil ve tarafsız olduğu görüşünü savunuyorlar.
 36. Tartışılması gereken bu: Video görüntüleri gerçek Gerçeği mi yansıtıyor?
 37. Video görüntüsüne uymayan, fakat kendi görüntüsüne (kendi gördüğüne) uyan bir karar vermiş olan bir hakem “hatalı” bir karar vermiş oluyor?
 38. Hakem sadece eğer gördüğünü çalmıyorsa hatalı karar vermiş olabilir; gördüğünü çalan bir hakemin kararı hatalı veya yanlış olamaz çünkü hakem gördüğünü çalmıştır.
 39. O zaman neden video görüntüleri hakemin gördüğünden daha gerçek olsun?
 40. Eğer hakem gördüğünü çalıyorsa, hakemin çaldığı her düdük doğrudur. Bu bir tanımlamadır. Hakemin kararı yanlış veya hatalı olamaz. Çünkü oyunun tek gerçek görüntüsü hakemin gördüğüdür.
 41. Hakemin görmediği pozisyon düdük gerektirmez.
 42. Hem VAR hem orta hakem olmaz. Eğer VAR olacaksa maçları orta hakem olmadan oynayın. Yeterli teknoloji var. Bütün pozisyonlar videodan değerlendirilir ve arka odada, karanlık bir odada, hakemler düşünüp taşınıp pozisyonları saatlerce değerlendirip en doğru kararları verirler. Çünkü şimdi ki gibi bir pozisyonu sadece orta hakemin bir kaç saniye bakıp karar vermesi o pozisyonun hakkını veremez. Televizyon programlarında bazı pozisyonları tartışan en üst seviye futbol bilginleri saatlerce tartıştıkları halde net bir karara varılamıyor. Oyun oynanırken de aynı şekilde tartışılmazsa oyunun hakkı verilmez. Ama her pozisyon bu şekilde derinlemesine tartışılıp gerçeğin en gerçeğine ulaşılana kadar pozisyon didik didik edilirse o zaman da bir çok oyun yarım kalacaktır çünkü VAR teknolojisi bile bugünkü hali ile pozisyonları çözmeye yetmeyebilir. O zaman da oyunun iptal edilmesi gerekir.
 43. Yani demek istediğim hiç bir zaman gerçeğin en gerçeğine ulaşamayacağınız pozisyonlar olacaktır. O zaman hakemin de bazı pozisyonlarda gerçeğe ulaşamayacağını kabul edip hakemin otoritesini kabul etmek en iyisidir.
 44. Zaten gerçeğin gerçeği diye bir gerçek de yoktur. Böyle bir ideal gerçeğe ulaşmaya çalışmak futbolu da Amerikan futbolunun ruhsuzluğuna götürür. VAR’ın futbolu götürdüğü yer orasıdır. Futbolun Amerikan futbolu gibi sahanın dışındaki aktörler tarafından yönetilen ruhsuz ve hatasız bir gösteri olmasına izin veremeyiz.
 45. VAR’lı futbol Amerikan futboludur; VAR futbolun ruhunu öldürür ve ruhsuz bir futbol ortaya çıkar. Bu Dünya Kupasında seyrettiğim son iki maçta VAR’a hiç başvurulmadı ve oyunun VAR’a ihtiyacı olmadığını görmüş oldum.
 46. Peki topun kale çizgisini tam olarak geçip geçmediğini bilmek oyunu daha adil yapmaz mı?
 47. Gerçi VAR ile kale çizgisi teknolojisini ayırmak lazım.
 48. Topun kale çizgisini geçip geçmediği seyrek olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu teknolojinin futbolun ruhunu nasıl öldürdüğünü açıkça gösteriyor.
 49. Düşünün. Fileleri sarsan net ve tartışmasız bir gol ile topun çizgiyi geçip geçmediği belli olmayan pısırık bir gol arasında fark olması doğal değil mi?
 50. Madem topun çizgiyi geçip geçmediğine dair milimetrik belirsizlik var, bu gol, veya olmayan gol belirsiz olarak kalmalı!
 51. Böyle belirsiz durumlarda iki takım da hakemin kararını kabul etmeli.
 52. Zaten istatiksel olarak, hakemin kararı ile gol çizgisi teknolojisinin kararları birbirlerine yaklaşacaklardır. Ben topun gol çizgisi tamamı ile bir milimetre geçtiği bir pozisyonun hakem tarafından gol olarak kabul edilmemesini bir haksızlık olarak görmüyorum. Çünkü oyunun hangi ölçekte oynandığını önceden tanımlayıp baştan sona o ölçekte oynanması gerekir.
 53. Eğer futbol oyunun insan ölçeğinde oynanmasına karar vermişsek baştan sona insan ölçeğinde oynanmasına önem vermemiz gerekir.
 54. Bir örnek verelim. Serbest vuruşlarda hakem barajı kurdurmadan önce adımları ile 9 metre 15 cm’i ölçer. Kural kitabında barajın en az 9.15 metrede kurulması gerektiğini yazar. Hakem adımları ile ölçtüğüne göre aradaki mesafenin tam 9.15 metre olup olmadığı şüphelidir. Şimdi VAR taraftarları neden hakemin bu “hatasını” ellerinde bir lazer mesafe ölçerle sahaya inip en hassas bir şekilde ölçmüyorlar? Çünkü oyun insan ölçeğinde oynanmaktadır. Her ölçüde hata payı vardır.
 55. Manavdan bir kilo elmayı eve getirip hassas terazide ölçüp bu verdiğin elma 10 miligram eksikmiş diyor musunuz? Eğer altın tartıyorsanız 10 miligram büyük bir miktar olabilir ama elma için değildir. Futbolun ruhuna uygun ölçek de insan ölçeğidir.
 56. İnsan ölçeği nedir? Tek bir görüş açısından yönetilir. Bu hakemin görüş açısıdır. Ağır çekim ve yakın plan yoktur.
 57. O zaman oyun hakemin insan ölçeğine göre oynanmalıdır. Birden ölçek değiştirip daha hassas daha yüksek çözünürlü bir ölçeğe geçmek oyun içinde kalenini boyutlarını değiştirmeye benzer.
 58. VAR oyun içinde ölçek değiştiren bir uygulamadır. Hakimin insan ölçeğinden aniden başka bir ölçeğe geçilmektedir.
 59. Hakem oyunu tek bir görüş açısından, canlı oyun hızında görüyor ve algılıyor. Bu insan ölçeğidir.
 60. Video ise başka bir ölçektir.
 61. Video oyunu tek bir açıdan değil bir çok açıdan görür.
 62. Video oyunu canlı hızında değil ağır çekimde görüyor.
 63. Hakem yakın plan göremezken video yakın plan görebiliyor.
 64. Hangi ölçek alemini “gerçek” ölçek olarak tanımlıyoruz ve kabul ediyoruz? Karar vermemiz gereken budur. Fakat ikisini karıştıramayız. Aynı oyunu iki ayrı ölçekte ve iki ayrı kurallara göre oynayamayız.
 65. Bu iki gerçeklik arasındaki en önemli ayırım bence şu: hakem de sahanın içinde bir oyuncudur (yani aktördür) ve oyunu oynar ve maçı yaratan iki aktörden biridir (diğer aktör grubu futbolculardır) dolayısıyla hakemin kararları düşünülerek akıl yolu ile verilmiş kararlar değildir. Siz hiç oyunu durdurup, düşünen, kendi kendine tartışan, hatta futbolcularla karar vermek için konuşan, seyircilere danışan bir hakem gördünüz mü? Ben görmedim. O zaman hakemin durup videoya danışması neden bazı insanlara futbolun ruhuna uygun geliyor?
 66. Hakem oyunun bir parçasıdır ve hakemin kararları canlı kararlardır.
 67. Video ekranında gösterilen görüntüler ise geçmişte oynanmış bitmiş pozisyonların görüntüleridir. Yani, video canlı değil tarihsel görüntülerdir.
 68. Hakemin gözünde canlanan canlı görüntü mü “geçek”tir yoksa ekranda görünen, başka bir ölçek aleminden gelen görüntüler mi gerçektir?
 69. Bence hakemin gördüğü gerçek kabul edilmelidir.
 70. Neyin gerçek olduğu zaten bir tanımlama meselesidir. Kimse ideal ve mutlak bir gerçek aramasın çünkü yoktur.
 71. Ama şöyle bir soru olabilir. Bu soruya da dünya görüşümüze göre cevap verebiliriz: Eğer top ceza sahası içinde defansif takımdan bir oyuncunun eline değerse penaltı olur. Böyle bir kural var. Diyelim ki, topun ele çarptığı an hakemin önünde bir futbolcu vardı ve hakem topun ele değdiğini göremedi. Seyirciler gördü, yedek kulübesi ve teknik adamlar gördü, video kameraları gördü ve kayıt altına aldı… ama hakem görmedi! Bu penaltı mı? Hakem görmediği için, oyna işareti yapacak ve oyun devam edecek.
 72. Kurallar ne diyor? Kurallar, hakemin gördüğünden başka bir gerçekliğin varlığını kabul mü ediyor? Tam aksine. Kurallar hakemin otoritesi ve yetkisi tamdır diyor. Hakemin sağduyusunu kullanarak ve pozisyonu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışarak karar vermesini söylüyor.
 73. Hakemin görüş açısı kutsaldır. Oyunun tek gerçek görüş açısı hakemin görüş açısıdır. Oyunun içinde olan hakemdir. Oyunu canlı olarak sahanın içinde yaşayan futbolcular ve hakemdir. Diğer bütün şahıslar ve şeyler oyunun dışındadırlar.
 74. Futbolcular da oyunu canlı yaşarlar sahanın içinde ama onların oyunu durdurma yetkileri yoktur. Hakemin de topla oynama yetkisi yoktur. Futbolcu ve hakem maçı yaratan iki grup aktördür ve maç hakkında karar verebilecek ter merci de hakemdir.
 75. Futbolcularla hakemin birbirlerini tamamladığını görüyoruz. İkisi de oyunu oynuyorlar, yani bitmiş haline “maç” dediğimiz pozisyonlar toplamını yaratan aktörlerdir hakem ve futbolcular.
 76. Hakem, canlı olarak gördüğünü veya görmediğini; oyunu durdurup, tarihsel oyuna, yani oynanmış bitmiş pozisyonun, video görüntülerine bakarak bir karar verirse kendini televizyon yorumcusu seviyesine indirgemiş olur.
 77. Aslında hakeme hakemlik yetkileri sadece canlı oyunu yönetmek için verilmiştir. Hakeme tarihsel oyuna bakarak karar verme yetkisi verilmemiştir.
 78. Bir pozisyonu anında değerlendirmek ile pozisyon bittikten sonra geriye gidip pozisyonu incelemek arasında çok büyük fark vardır. Hakemin canlı maçta gördükleri esas alınmalıdır çünkü gerçek olan odur.
 79. Futbola gereksiz teknolojiler sokma hastalığı, futbolu sözde hatalardan arındırma çabası, futbolu sözde ahlaklı yapma çabaları, ki bunları yapanlar futbolu sevmeyen “hukukun üstünlüğü”, “tarafsızlık” gibi martavalları futbola uygulamaya çalışan bozgunculardır.
 80. VAR gibi teknoloji hastalıkları futbola bir kere bulaştı mı bunları futboldan atmak çok zor olur. Futbolun ruhu bir kere öldü mü ve futbol da Amerikan futboluna dönüştü mü artık geri dönülmez bir yola girilmiş olur. Çünkü bu teknolojilerden para kazanan insanlar ve kurumlar vardır.
 81. Daha şimdiden VAR hakemlerine hakem istihdamı olarak bakılıyor. Sanki oyundaki hakem sayısını arttırmak iyi bir şeymiş gib.
 82. Hakem kurulunun hakem sayısını arttırmak hoşuna gidiyor çünkü onlar istihdam açısından bakıyorlar. Hakemlere ekstra iş bulmuş oluyorlar.
 83. Hakemlerin iş alanı artmış oluyor.
 84. Ama bir alanda profesyonellerin sayısı arttıkça orada işin çözümü zorlaşır. Bir davaya yeni avukatlar getirerek o davayı hızlandıramazsınız sadece yavaşlatmış olursunuz. Aynı şekilde hakem sayısı arttıkça pozisyonları çözmek zorlaşır kolaylaşmaz.
 85. Zaten VAR’ın açılımı “Video Assistant Referee” olduğu halde bu arkadaş hakem değildir. Futbolda hakemlik yetkileri olan bir tek kişi vardır o da orta hakemdir. Yan hakemle de hakem değildir. VAR da yan hakemler de sadece hakemi uyarabilirler. Hakemlik yetkileri yoktur.
 86. Dünya kupasında işgüzar bir VAR hakemin yarattığı komik bir olay: İran Portekiz maçında, topsuz alanda, hakemin görüş açısı dışında, Ronaldo bir İranlı futbolcuyu itti ve İranlı oyuncu kendini yere attı. VAR hakemi orta hakemi uyardı. Hakem oyunu durdurdu ve topsuz alanda görüş açısının dışında olmuş bir pozisyon için oyunu durdurdu ve gitti videoyu seyretti ve Ronaldo’ya sarı kart gösterdi. Ne oldu şimdi? Oyun gereksiz yere durdu. Bu tip itiş kakış oyunun bir parçası ve Ronaldo da gayet doğal olarak hakemin görmeyeceğini bildiği için rakibini itti vi kendinden uzaklaştırmak istedi. Bu oyunun bir parçası. VAR ise aşırı bir cezalandırma içgüdüsü ile ideal bir ilahi adaleti yerine getirmek uğruna oyunu gereksiz yere durdurmuş oldu.
 87. Halbuki gerçek VAR’sız futbolda hakem görmediyse o pozisyon düdüklenmez. Doğru olan da budur. Hakem görmediğine göre Ronaldo’nun cezalandırılması çok yanlış olmuştur.
 88. Futbolun gerçeği budur: hakemin görmediği pozisyon oyunu durdurmaz.
 89. FUTBOL BİR OYUNDUR. Bu gerçeği futbolun patronları maalesef unutuyorlar. Bir suçlu aramıyoruz ki video kayıtlarına bakalım, pozisyonu ağır çekim oynatalım, yakın çekimleri inceleyip gerçek Gerçeği arayalım.
 90. Gerçek tarihsel görüntülerde değil hakemin gördüğündedir.
 91. FUTBOL BİR OYUNDUR. Aldatma futbolun özünde vardır. Aldatma olmadan futbol bir oyun olmaz. Futbolun ruhunda aldatma vardır. Aldatma zaten kötü bir şey değildir. Çalım atmak rakibini aldatmaktır. Aldatma diye çalımı yasaklayalım mı?
 92. Ceza sahası içinde kendini yere atmak hakemi aldatmaya çalışmaktır. Hakem yutar veya yutmaz. Hakem polis değildir. Hakem savcı da değildir. Hakem aldatılması kanunlarca yasaklanmış bir devlet görevlisi de değildir. Hakem de futbolcu gibi sahanın içinde bir aktördür ve futbolcunun hakemi aldatmaya çalışması doğaldır ve oyunun bir parçasıdır.
 93. Hakemi aldatmaya yönelik hareketten oyuncular sarı kart görebilir bu çok yanlıştır.
 94. Aldatmacanın işin esası olduğu hangi alan olursa olsun, aldatmayı cezalandırmak hiç bir işe yaramaz. Aldatmayı işin esasında varsa aldatmayı cezalandırmak aldatmayı ortadan kaldırmaz aldatanları daha usta aldatıcılar yapar.
 95. Futbolcular da VAR’a adapte olup daha sofistike aldatma yöntemleri geliştirecekleridir.
 96. İnsan ilişkilerinde aldatma esastır. Din binlerce senedir insanlara aldatmayın der. Kanunlar insanlara aldatmayın der. Aldatma ortadan kalkmış mıdır?Hayır.
 97. İnsanlarda ve hayvanlarda karşı cinse kur yapmak zaten aldatmak demektir.
 98. Hangi erkek aldatma işinde en usta ise kız onu seçer.
 99. Pazarlama işi zaten aldatmak demektir.
 100. Futbolda da aldatmak oyunun ruhunda vardır ve yasaklanamaz.
 101. Peki neden futbolun içinde olan yöneticiler bu gerçeği göremiyorlar? Çünkü onlar kendi toplumsal ahlak anlayışlarını futbola dayatmaya çalışıyorlar. Toplumda aldatmak kötüdür o zaman futbolda da kötü olmalıdır diye düşünüyorlar. Halbuki futbol bir oyundur. Futbolun yazılmamış kurallarından biri de aldatmaktır.
 102. FUTBOL BİR OYUNDUR. “Hata” kelimesi hep karşımıza çıkıyor. Hakem hatası, pas hatası, defansın hatası gibi. Futbol bir hatalar oyunudur derler. Bu da doğru. O zaman hatayı futboldan silmeye kalkışmanın anlamı nedir?
 103. Hakemin hatalı karar verdiği söyleniyor. Ne demek istiyorlar? Hakemin verdiği karar video görüntülerine uymuyormuş. Eğer hakemin verdiği karar video görüntülerine uymuyorsa hakemin hatalı karar verdiğini söylüyorlar.
 104. Ama biz hakemin kararı değil hakemin gördüğü ile video kamerasının gördüğünü karşılaştırmak gerektiğini söylüyoruz. Çünkü hakem gördüğünü çalar.
 105. Hakem görmediğini çalamaz.
 106. Bu dünya kupasında VAR ile verilen penaltılar yüzünden penaltı sayısı artmıştır. Ama oyun daha adil olmamıştır.
 107. Bu dünya kupası tarihe VAR kupası olarak geçecektir ve ileride futbolun yüzkarası olarak tanımlanacaktır.
 108. VAR neden var?
 109. VAR, futbolu yönetenlerin, kendi toplumsal ahlak anlayışlarını ve dünya görüşlerini futbol oyununa dayatma istekleri üzerine varolmuş bir uygulamadır.
 110. Bu yöneticiler, aynı hukukçular gibi, gerçek bir Gerçek olduğu ve o gerçeğe, insan duyularının çözünürlülüğünü aşan yüksek çözünürlü aparatlarla ulaşabileceklerini zannetmelerinden doğmuştur.
 111. Yani onlar için topun kale çizgisini geçmesinin bir gerçek gerçekliği vardır ve gerçekliğe çözünürlülüğü yüksek aletler sayesinde ulaşmak mümkün olabilir.
 112. Ve hakemin kararı bu başka ölçekten yani başka bir boyuttan gelen görüntülerle geri çevrilebilir ve hükümsüz kılınabilir.
 113. Bu yanlış bir felsefedir. Futbol oyununun gerçekliği bu yüksek çözünürlü ve tarihsel gerçek değildir.
 114. Kural kitabında açıkça olmasa da aslında var olan bir kural da hakemin görüş açısının oyunun gerçekliği olduğudur.
 115. Yan hakemler de hakem değildir ama onlar insan oldukları için oyuna video teknolojisinin karıştırılması kadar oyuna zarar vermezler.
 116. Bizce hakemin kulaklığı da gereksizdir ve futbolun ruhuna uymaz.
 117. Görüldüğü gibi VAR futbola yavaş yavaş girmiştir. Önce kulaklık, sonra kale çizgisi kameraları, sonra VAR. Eğer şimdi acilen bu gidişatı durduramazsak futbolun teknoloji ile ruhsuzlaştırma süreci devam edip gidecektir. Sonunda oyunlar hakemsiz oynanacaktır. Kararlar karanlık bir odada ekrana bakıp pozisyonları inceleyen ve pozisyonları tartışan insanlar tarafından verilecektir. Bu insanlar tamamen oyunun dışında olacaklardır ve oyunu hissetmeyen oyunun dışında insanlar olacaklardır. Böyle oynanan futbola futbol denemez. O başka bir oyundur. Oyun da denemez artık çünkü iki takım da VAR odasına avukatlarını koyacaklar ve her pozisyona itiraz edip tartışmaya açacaklardır. Bu şekilde oynanan bir oyun hiç bitmeyecektir.
 118. Fakat burada önemli olan, karar vericileri arttırdıkça karar vermek zorlaşır ve o ideal gerçeğe hiç bir zaman varılamaz ve yaklaşılamaz sadece bir yerde durmak zorunda kalınır. O zaman hakem seviyisinde durmak en iyisidir.
 119. En adil oyun hakemin gördüğünü çaldığı oyundur çünkü iki taraf da hakemin görüş açısından aynı derecede fayda ve zarar sağlıyordur. Hakem topun çizgiyi geçtiğini tam görmeyebilir ve golü vermez, golü sayılmayan A takımı biraz sonra hakemin “vermediği” bir penaltı ile ödüllendirilir bu sefer de B takımı hakkının yendiğini söyler. Ama hakem gördüğünü çalmaktadır. Hakemin gördüğü tek gerçektir. Hakemin görüşü üstünde bir gerçek yoktur.
 120. Şu anda futbolun yöneticileri kendileri avukat olmasalar bile avukat ve hukukçu kafalı insanlar olduklarını anlıyoruz. Çünkü hakemin gördüğünü çalması ile yetinmiyorlar ve kılı kırk yaran video teknolojilerini oyuna dayatıyorlar.
 121. Avukat ve hukukçu kafalılar oyunu oyun olarak göremezler. Onlar için bu dünyada oyun diye bir şey yoktur. Oyun içinde bile olsa her aldatma cezalandırılmalıdır. Futbolunu içinde kendi ahlakı değil toplumsal ahlak olmalıdır. Bunlar hep futbolun oyun olarak güzelliğini yok eden ruhunu körleten uygulamalardır.
 122. Sadece avukat kafalılar, dünyayı suç ve ceza olarak görenler topun kale çizgisini milimetrik olarak geçip geçmediğini anlamak için teknolojiye başvururlar. Halbuki tartışmalı olacak kadar belirsiz olan şey belirsiz olarak kalmalıdır. Oyun insan ölçeğinde oynanmalıdır. Oyunun gerçekliği insan ölçeğidir.
 123. Ağlarla buluşan bir topun muhteşem golü ile ile çizgiyi geçip geçmediğini bilmeyen topun golü arasında bir fark olmalı mutlaka.
 124. Bu bağlamda, kendi kalesine atılan goller de gol olarak sayılmamalı bence.
 125. VAR uygulaması ile hakem hataları azaltılacakmış ve dolayısıyla oyunlar daha adil olacakmış.
 126. Akla gelen ilk soru şu: Futbolda hakem hataları olabilir mi?
 127. Hata ne demek?
 128. Doğru ve gerçek kabul edilen bir standart vardır. Bu standarta uymayan şeylere hata denir
 129. Mesela metre bir ölçü standartıdır. Bir metre kumaş isterseniz ve yarım metre kumaş verilirse o zaman yarım metrelik bir hata yapılmıştır.
 130. Hakem hatası da video görüntüsünün hakemin gördüğü ile uyuşmadığı pozisyonlara denir. Neden video hatası demiyoruz?
 131. Çünkü hatalı olan video görüntüsü değil mi? Video görüntüsünün en büyük hatası ağır çekim olması değil mi? Oyun ağır çekimde oynanmıyor ki! Oyun normal hızda oynanıyor.
 132. Neden oyun ağır çekimde oynanıyormuş gibi ağır çekim görüntülerin hakemin gördüğü normal görüntüyü hükümsüz kılmasına izin veriyoruz?
 133. FİFA, sensorlar duyuları geçersiz kılar diyor. Ben futbol insan ölçeğinde oynanır ve duyular sensorları geçersiz kılar diyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s