Kapalı hanımdan açık topluma methiye

20180624_172345-1693258713.jpg
Ayşe Kara hanım gururla poz vermiş.

Absürdün peşindeyiz ya, bundan daha absürd ne olabilir diye dikkatimi çekti paylaşmak istedim. Ayşe Kara isimli bir yazar İstanbul’un Çağrısı adlı bir kitap yazmış. Star gazetesinde röportaj yapıyorlar ve şöyle bir soru cevap olmuş:

— Kitabı yazarken keşfettiğiniz bir bakış ya da konu oldu mu?

— Fatih’in büyük oğlu Şehzade Mustafa’nın vefat konuşmasını 14 yaşındaki kızı Nergis Şah yapıyor. Erkeklerin karşısına çıkıp hitap ediyor. Ölen şehzadenin maiyetinde üst düzey yönetici konumunda pek çok erkek var. Ama meclislerde şiirleri de okunan, iyi yetiştirilmekte olan bu genç kız yapıyor konuşmayı. Yani bizim zannettiğimiz gibi bir kadın erkek ayrımı yok. Üstünlük yetenek ve çalışmayla gelen bir şey.

Yanlış mı okuyorum!! Ayşe Kara hanımın resmine bakıyorum. Ayşe hanım siyasi islamın üniforması türbanı takmış gururlu bir şekilde poz veriyor. Yani saçlarını avret olarak tanımlayan ve erkeklerden gizleme ihtiyacı duyan bir hanım bu. Camiye gittiğinde kadınlar bölümünde namaz kılıyor. Camide veya ülke genelinde, kadın-erkek ayrımı olmasından herhangi bir rahatsızlık duymuyor.

Bu mütedeyyin kesimin kadınlarını anlamak mümkün değil!! Osmanlı kadınının bütün kazanımlarını geri çevirip kendilerini kapatıyorlar, türbanlara, çarşaflara giriyorlar, her türlü kadın erkek ayrımını tedavüle sokmaya çalışıyorlar, ondan sonra da sanki kadın erkek eşitliğinden yanaymışlar gibi Osmanlı’dan örnek veriyorlar!! Nergis Şah kendi kızı olsaymış, onu erkeklerin karşısına çıkartmayı bırakın, kızını türbanlayıp, çarşaflayıp eve kapatmış olurdu.

Ya bu sözlere ne demeli:

İkinci Mehmet, bu şehri İstanbul, bu şehir de onu Fatih yaptı. Etrafındaki maiyet nitelikli bir birleşmiş milletler gibi. Fatih’in maiyetinin bir kısmı kimi rehin kimi sığınmış prenslerden oluşuyor. Onlarla ava gitmesi, satranç oynaması günlük hayatın bir parçası. Öyle olunca o kadar dil bilmesi de hiç şaşılacak bir şey değil.

Hayret!! Fatih bu mütedeyyin kesim gibi Arap hayranı değilmiş!! Etrafında her milletten insanlar varmış; Araplar gibi giyinip, Araplar gibi konuşup, Arap adetlerini uygulamıyormuş. Hayret!

Ayşe hanımın üniformasını giydiği siyasi İslamı uygulayan belediyeler “pembe otobüsler” uygulaması ile kadın erkek ayrımını topluma zorla sokmaya çalışırken, Ayşe hanım, Osmanlı’da kadın erkek ayrımı olmadığını bize övünerek söylüyor. Tabii bu da doğru değil. Osmanlı kadınlarının çarşaftan kurtulmak için ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri savaşı anlaması için, Ayşe hanıma, Fatma Aliye Hanım’ın Nisvan-ı İslam kitabını okumasını tavsiye edebilirim. Kitabı hazırlayan Prof. Dr. Hülya Argunşah’ın Sunuş bölümünde tesettür konusundaki açıklamalarını kopyalıyorum:

Nisvan-ı İslam’daki önemli görüşlerin bir kısmı da Osmanlı-İslam toplumunda kadınların tesettürü ve erkeklerle görüşememesi etrafındadır. Kendilerini ziyarete gelen madamların “Tesettüre mecbur ve erkeklerle sohbetten mahrum olduğunuzdan dolayı şikayetiniz yok mu?” şeklindeki soruları üzerine Fatma Aliye İslam’da tesettür düşüncesinin bir kısmının da bölgesel gelenek ve göreneklerle ilgili olduğunu anlatır. Yazara göre Osmanlı kadınlarının giydikleri yaşmak, ferace, çarşaf ve peçe sonradan kabul edilmiş, dinî olmayan fakat bölgesel giysilerdir. Ancak yine de Osmanlı toplumunda kadınların bu giyim biçimleri bir uygulama hâline gelmiştir.

Ayşe Kara hanımın, ondört yaşında bir saray kızının sarayda şiir okumasından; Osmanlı toplumunda kaç göç olmadığı sonucunu nasıl çıkarttığını anlamak zor. Benim tahminim, her üniformalı insan gibi, siyasi İslamın üniformasını giyen bu insanların bütün yazdıklarını ve söylediklerini, inandıkları ideolojinin propagandası olarak okumak gerekir. Üniformalı insandan, temsil ettiği ideolojiye aykırı ve tarafsız bir şey yazması beklenemez.

Osmanlı’da kadınların hakları yoktu. Ayşe Kara hanımın Osmanlı nineleri haklarını kazanmak için savaştılar. Ayşe Kara gibi hanımlar ise, ninelerine ihanet ederek onların bütün kazanımlarını geri çevirdiler ve kapanmayı yine toplumun başına bela ettiler. Yazıklar olsun!

***

Ama Ayşe hanımın türban bağlama şekline bakınca çok serbest bir bağlama tarzı olduğunu görüyoruz. Bir kaç sene içinde yavaş yavaş İran’lı kadınların yaptığı gibi saçları gösteren yarım başörtüsü şeklinde bağlayacağını tahmin edebiliriz.

Ayşe hanımın türban takıp takmadığı ve nasıl bağladığı kimseyi ilgilendirmez. Zaten türbanına dikkat çekmek isteyen ve kendini türbanı ile tanımlayan kendisi! Yoksa bu ülkede kimse Ayşe hanıma zorla saçlarını kapamasını söylemiyor. Böyle bir kanun yok. Ama bu siyasi İslamcıların istediği gibi şeriat gelirse o zaman kafa sütyeni takmak zorunlu olacağı için bu sefer bu aynı hanımlar saçlarını açma özgürlüğü için mücadele vereceklerdir. Dedik ya absürd bir durum.

###

Meraklısı için notlar:

— Ayşe Kara ile röportaj: Osmanlı İnsan Kazanmak için Savaştı.

— Ayşe Kara önceki kitabını açıklıyor.

— Ayşe Kara hanımın daha kapalı olduğu yıllardan bir resmi. Burada kendini “başörtülü yazar” olarak tanımladığını göreceksiniz. Yani türban bu hanımın alameti farikası olmuş; dedik ya, türban bir üniforma ve bir ideolojinin simgesi olmuş ve bu yazardan dökülen bütün yazılar da bu ideolojiyi desteklemek için yazılmış yazılardır.

— Türbanın kafa sütyeni olduğunu söyleyen bir yazı.

Pembe otobüs uygulaması: “Kadınlara pembe otobüs, troleybüs, yapmak yerine, kadınlarla yolculuk yapamayan hıyarlara tel örgülü açık kasa kamyonet yapılabilir!” –Can Yılmaz

— Bizim burda Ayşe Kara’lar örtünerek başkaldırdıklarını zannediyorlar, İran’da kadınlar açılmaya çalışıyorlar.

— Cesur Osmanlı kadınlarından bahsettiğimiz başka bir yazı: Alman Saçörtüsünün Askerleri!

— Mütedeyyin kesimin yaşam tarzı hakkında bir yazı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s