Cemil Kılıç: “Kuran’da Tesettür kelimesi yoktur”

Cemil Kılıç’ın İslam Bu adlı kitabının 26. bölümünde “tesettür” konusunu işlemiş. O bölümü olduğu gibi kopyalıyorum.

Sayfa 285.

26. Büyük Kriz: İslam’da kadın meselesi

Öncelikle şunu ifade edelim ki Kuran’da “tesettür” kelimesi yoktur. İslam adına etrafında bu kadar büyük fırtınalar kopartılan bir kavramın, yani “tesettür” ifadesinin İslam’ın temel kaynağı olan Kuran’da bulunmaması önemlidir. Bu da gösteriyor ki, “tesettür” sözcüğü dinî bir kavram olarak sonradan oluşturulmuştur.

Kadınların başlarını kapatmalarından tutun da yüzlerini de dâhil vücutlarının her yerini kapatmaları gerektiğine kadar bir yığın farklı fetvaların verildiği bir alan olan tesettür, yüzyıllardır büyük bir mesele olarak İslam toplumlarını meşgul etmeyi sürdürmektedir.

Örtünme denildiğinde egemen dinci çevrelerin öne sürdüğü ilk Kuran sözü / ayeti, Işık Bölümü 31. Söz / Nur Suresi 31. Ayettir. Bu ayetten yola çıkarak tesettürü ve başörtüsünü Allah’ın farzı diye takdim eden egemen dinci çevreler, gerçeği söylemek gerekirse Allah’a iftira atıyorlar. Oysa Kuran’da der ki, “… Allah’a iftira atandan daha zalım kim vardır?” (Hud Bölümü 18.Söz / Hud Suresi 18. Ayet).

Biz şimdi Işık Bölümü 31. Sözü / Nur Suresi 31. Ayeti kendi çevirimizle aktaralım:

İnanan kadınlara da söyle… Açıkta olan bölümleri dışında süslerini göstermesinler. Örtüleri ile yakalarının üzerini kapatsınlar… Süslerinden gizlemiş olduklarının bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar…”

Ayetin tümü biraz daha uzun ama biz ilgili kısımları aldık. Görüleceği üzerine burada başörtüsünden bir bahis yoktur. Ayetin özgün metninde geçen “hımar” sözü normalde yalnızca örtü demek iken bunu çarpıtıp başörtüsü biçimine sokuyorlar. Oysa ayette kesinlikle böyle bir ifade bulunmuyor. Zira o dönemde olduğu gibi bugün de hâlâ Arap coğrafyasındaki aşırı sıcaklar nedeniyle sadece kadınlar değil erkekler de başlarına zaten örtü alıyorlar. Bu nedenle başlarınızı örtün yahut saçlarınızı kapatın biçiminde bir ifadeye zaten gerek yok. Baş örtmek de belirttiğimiz gibi dinsel değil tümüyle iklimsel ve kültürel bir uygulamadır. Aslında bu ayette kadınlardan örtmelerinin istendiği yer yakalarıdır. Daha açık ifade etmek gerekirse göğüsleridir. Zira o dönemde kimi kadınlar başlarına örtü alsalar bile göğüsleri açık dolaşıyorlardı. Hatta hac ibadetini bile (İslam’dan önce) kadın ve erkek çıplak şekilde yapıyorlardı. Erkekler gündüz, kadınlar ise gece olmak üzere Kâbe’yi çıplak vaziyette tavaf ederlerdi.

Yürürken süslerini belli edecek şekilde ayaklarını yere sert vurmasınlar ifadesi de aslında örtülmesi gereken yerin neresi olduğunu açıklamaktadır. Zira bir kadın ayağını yere sert vurduğunda göğüsleri belli olacaktır. Ayette, göğüslerinizi kapatın ve onların belli olması için ayaklarınızı yere sert vurmayın, deniliyor.

Meraklısı için notlar:

— Bu ayetten yola çıkarak tesettürü ve başörtüsünü Allah’ın farzı diye takdim eden egemen dinci çevreler, gerçeği söylemek gerekirse Allah’a iftira atıyorlar.

O zaman, Işık Bölümü 31. Söz’ün “kadınlar saçlarını örtsün” dediğini iddia eden Erdem Uygan “Allah’a iftira” atmış oluyor. “Allah’a iftira atmak” ilahiyatçıların ne anlama geldiğini bildikleri bir kavram olmalı, benim için bir anlamı yok. Fakat ben Erdem Uygan’ın söz konusu ayetin açık ve tartışma götürmez bir şekilde kadınlara örtünün emri verdiğini söylediği için Cemil Kılıç’ın bu karşı görüşünü paylaşıyorum.

[Tesettür] yüzyıllardır büyük bir mesele olarak İslam toplumlarını meşgul etmeyi sürdürmektedir

İslam doktrini ile devlet işlerini karıştıran devletlerin neden hep geri kaldıklarının en güzel delili. Faydalı bir şeyler yapacaklarına bütün enerjilerini kadınları nasıl örtecekleri hakkında kavga etmekle geçiriyorlar. Tabi diğer devletler, İslam’ı benimsemiş devletlerin bu zayıf noktasını bildikleri için, bu devletleri hep din yolu ile bölmüşler ve enerjilerini daha da bitirmişlerdir.

— … aşırı sıcaklar nedeniyle sadece kadınlar değil erkekler de başlarına zaten örtü alıyorlar.

Bu da çok önemli. Eğer saç avret yeri ise neden sadece kadın için avret yeri de erkek için değil? Aynı meme bölgesinin kadınlar için avret bölgesi olması fakat erkekler için olmaması gibi. Sebebi basit, kadınların avret yerini belirleyen erkekler olduğu müddetçe kendilerine ayrıcalıklar tanıyacaklardır ve kadınları ezmek için de onları örtünmeye zorlayacaklardır. Bu bir güç gösterisidir. İleride kadınlar bütün gücü ellerine geçerince erkekleri örtünmeye zorlayacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s