Türban modasının sonu

Şöyle bir tweet gördüm:

screenshot_2018-06-19-17-56-08-11767889330.png

Arapça “hımar” kelimesinin sadece “başörtüsü” olarak kullanıldığı tabii büyük bir yalan. Hımar’ın başörtüsü olduğunu iddia eden her Kuran uzmanı için “hımar” başörtüsü değildir diyen bir Kuran uzmanı vardır. Zaten Erdem Uygan’ın Kuran’ı Tahrife Modern Bir Örnek yazısının propaganda amaçlı samimiyetsiz bir yazı olduğunu detaylı olarak anlatmıştım. Burada tekrarlamaya gerek yok.

screenshot_2018-06-19-17-57-47-1306149256.png

Ama bu gerçeği kendisine yukardaki tweetle belirttiğim için beni engellemiş. Önemli değil. Kuran bilimleri tarihi Erdem Uygan gibi “Benim yorumum tek doğru yorumdur” diyen yazarlarla dolu. “Allah’ın ne demek istediğini bir tek ben bilirim” diye peygamberlik taslayan bu yorumcuları ciddiye almaya gerek yok.

Erdem Uygan gibi erkek yorumcuların kadınların örtünmesi konusunda gerçeklerden ne kadar uzakta olduklarını vurgulamak istiyorum. Bunlar hala Türk kadınının 1400 yıl önce Arap çöllerinde yaşayan Arap kadınları gibi olduğunu zannediyorlar. Kuran’dan bir ayeti tahrif edip kadınları kandıracaklar!

20180616_170234-1084230249.jpg
Erdem Uygan’a göre kadınların örtünmesini emreden Işık Bölümü 31. Sözü kendine göre yorumlamış bir kadın…

Bugün Türkiye’de türban veya daha doğrusu “saçörtüsü” bir modadır. Kadınları örterek aşağılamak isteyen erkeklerin Kuran’da bulabildikleri tek laf Işık Bölümü’nün 31. Sözü olmuş. Kendi erkeklik egolarını kadınları örterek tatmin etmek isteyen bu yorumcular biraz etraflarına baksalar kadınların tesettürü ve türbanı moda ve aksesuar olarak kullandıklarını görürlerdi; mahalle baskısı veya erkek egemen töresi icabı saçlarını örten kadınlar bile onlara bu ortaçağ Hristiyan rahibe üniformasını layık gören erkeklerle alay ettiklerini ve örtünme işini modaya yani eğlenceye çevirdiklerini görürlerdi.

20180612_165156-16923790.jpg
Kuran’ın Işık Bölümü 31. sözünde emrettiği gibi marka gözlük, marka başörtüsü ve marka pardösü giyinerek kendini tesettürlemiş bir kadın.

Işık Bölümünün 31. Sözündeki “hımar” kelimesini tartışan ilahiyatçılar, kadınların Kuran’daki bu bölümü okuyup, anlayıp, kendi aralarında tartışıp, ondan sonra saçlarını örtmeye karar verdiklerini zannediyorlar. Böyle bir şey yok. Kadınlar moda konularında kitapları değil, arkadaşlarını taklit ve takip ederler. Arkadaşı kapanan kız kendi de kapanır. Açıp da Kuran ne diyormuş diye bakmaz.

20180612_173840-908288588.jpg
Çantalara dikkat! Tektip giyinmiş kızlar alışverişten dönüyorlar. Bunlar da Kuran’ın Işık Bölümü 31. Söz’ünü “bol bol alışveriş yapın, marka ürünleri ucuza alın” diye yorumlamışlar.

Zaten modanın esas dinamiği değişimdir. Moda kadınların “YENİ” sevdasına hitap eder. Kadınların hepsi “YENİ KÜLTÜ”nün müritleridir. Devamlı yeni şeyler denemeyi, yeni heyacanlar yaşamayı, kendilerini içinden çıkılmaz yeni durumlara sokup sonra çıkartmayı severler. Yeni olsun da ne olursa olsun! Böyle olunca türban modası da mutlaka kendini yenileye yenileye kendini yokedecektir.

Zaten bir kaç yıl önce sıkı sıkı kapalı olan kadınlar bakıyorsunuz günümüzde yavaş yavaş açılıyorlar. Sıkmabaş türban, şal oluyor, saçların yarısı gözüküyor, sonra bakıyorsunuz, şal omuza doğru dökülmüş ve saçlar açık kalmış. Zaten sıkmabaşın saçlarına verdiği zararı ve saçlarının dökülmeye başladığını gören kadın mutlaka açılacaktır.

Moda gelip geçer; statik moda yoktur. Türban da modadır. Ve artık yozlaşmaya başlamıştır ve yakında yokolup gidecektir.

20180617_161141-1-1108575524.jpg
Kuran’ın Işık Bölümü’nün 31. Sözü’ne göre kara çarşafı bile moda haline getirip önce ayaklarından “açılmaya” başlamış bir Türk kızı! Görüldüğü gibi türbanını gevşetmiş, ayaklarını açmış, yakında iki yanındaki kız arkadaşı gibi saçlarını da açacak çünkü Kuran’ın Işık Bölümü 31. Sözü’nü gerçekten okumuş, anlamış ve Erdem Uygan gibilerinin dediğinin aksine “saçlarınızı örtün” demediğini öğrenmiş. Bravo!!

Meraklısına notlar:

— Erdem Uygan’ın Kuran’ı Tahrife Modern Bir Örnek: Hımar (Başörtüsü) yazısı ve benim bu katı polemik yazısına yorumum.

— Başörtüsü yoktur saçörtüsü vardır.

— Kadınların dini moda; tanrısı markadır.

Türban modasının sonu” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s