Emre Ertegün: Topluluk kurmak

Emre Ertegün’ün kurmak isteği topluluk ile ilgili yazısına benim yorumumdur:

Bir topluluğun en önemli ve en şımarık üyesi midedir. Mideler mutlu edilmeden başka hiç bir iş yapılamaz. Zaten topluluk demek beraber yemek yemekle eş anlamlıdır. Onun için her topluluk kurucunun bu temel soruları sorup cevaplarını vermesi gerekir.

Bence sen bu konuyu pek önemsemiyorsun ki yazında bu detaylara girmemişsin:

  1. Yemeği kim yapacak?
  2. Bulaşığı kim yıkayacak?
  3. Mutfağı kim temiz tutacak?
  4. Erzak deposunun anahtarı kimde olacak?
  5. Pazardan alışverişi kim yapacak?
  6. Pazar alışverişi için para nereden gelecek?
  7. Tuvalet sorununu nasıl halledeceksin?
  8. Su sorununu nasıl halledeceksin?

Bu soruları nasıl cevapladığın zaten topluluğun “komünist” mi yoksa “anarşist” mi yoksa “dayanaşmacı” mı olduğunu belirleyecektir. Sen her sabah, topluluğun “ağa”sı olarak herkese ne iş yapacaklarını bir emir olarak söyleyecek misin? Yoksa iş bölümünü oturup hep beraber mi kararlaştıracaksınız? Mutfak işi en zor ve en nankör iş olduğu için bütün kavgalar kimin mutfakta yemek ve temizlik yapacağı ve kimin bahçede eğlenceli işlerde çalışacağı konusunda çıkar. “Ben mutfak işi yapmam” diyenlere ne diyeceksin?

Bunu olumsuz bir yorum olarak görme. Umarım topluluk hayallerin en kısa zamanda gerçek olur.

Ek 1:

Aklıma şu soru geldi: Doğada bir topluluk nasıl oluşur?

Doğadaki bütün topluluklar ortakyaşam topluluklarıdır. Yani ayrı cinsten varlıklar birbirleri ile bir menfaat ilişkisine girerler. Kediler ile insanlar; mikrobiyom ve insan bedeni; camiler ve tuvaletler; insanlar ve tanrıları… gibi.

O zaman insanlardan meydana gelecek bir topluluğun bireylerinin de bir menfaat ilişkisi tanımlayıp o menfaat ilişkisi çerçevesinde bir ortakyaşam anlaşması yapmaları gerekir. Her bireyin topluluğa bir şeyler vermesi ve karşılığında bir şeyler alması gerekir. Yani, aslında ortakyaşam anlaşması bireyler arasında değil, bireyler ile topluluk arasında olmalıdır.

Ek 2:

Topluluğun bağlayıcı unsuru ne olacak? En eski topluluklardan biri aşiret ve klandır. Aşirette bağlayıcı unsur akrabalık bağıdır. Ortak bir din veya mezhep veya bir dinin ortak bir yorumu etrafında toplaşan insanlara da cemaat denir. Ekoloji ilkeleri etrafında birleşen insanlar da eko köyler kurabiliyor. Senin ki herhalde önce ekolojik ilkelere bağlı olan bir topluluk olarak başlayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s