“Kadının Eli Yüzü Hariç Bütün Bedeni Avrettir”…????

Ahmet bey, Nur suresinin 31. ayetinden

Kadının Eli Yüzü Hariç Bütün Bedeni Avrettir

sonucunu nasıl çıkartabildiniz, merak ediyorum.

Bu ayette, kadının avret yerlerinin bir tanımlaması yapılmıyor. “Avret” kelimesi de, sadece istisnalar listesinde çocuklardan bahsedilirken geçiyor. Çocuklar henüz kadınların mahrem yerleri ile ilgilenmedikleri için, kadınlar onların yanında isterlerse üryan gezsinler farketmez, demek isteniyor.

Ayetin tercümesine bakıyorum ve Kadının Eli Yüzü Hariç Bütün Bedeni Avrettir anlamına gelecek bir kelime dizisi göremiyorum.

(“Bütün Bedeni” derken, ayakları da avret mi yapıyorsunuz? Arap kadınların o çöl sıcağında sandalet giymelerini Allah niye yasaklasın ki? Ayakların avret yapılması, akla ve, Allah’ın Rahim ve Rahman olduğu gerçeğine ters düşüyor.)

Nur suresinin konu ile ilgili kelimelerinin tercümesi şöyle:

ve söyle inanan kadınlara çeksinler bakışlarını ve korusunlar ırzları ve açmasınlar ziynetleri dışında şey göründü ondan ve örtsünler başörtüleri üzerine yakaları ve açmasınlar ziynetleri hariç kocaları [istisnalar listesi] […] ve vurmasınlar ayakları bilinsin diye gizlediklerini ziynetlerinden […]

Kuran noktalama işaretleri olmadan ve büyük küçük harfler kullanmadan yazıldığı için, “cümle” dediğimiz dil birimi Kuran’da yoktur. Kelimeler cümlelere ayrılmadığı için de, bizim gibi amatörler için, doğru anlamı çıkartmak zorlaşıyor.

Ayette geçen “ziynet” kelimesini ben, sizin okuduğunuz gibi bilezik, kolye, halhal gibi takılara işaret eden bir kelime olarak değil de, mecazi olarak kadınların memeleri için kullanılan bir kelime olarak okuyorum.

Bunun böyle olduğunu nasıl anlıyoruz?

Ayetin ilk bölümünde kadınların başörtülerinin aşağı sarkan kısmını arkalarına atmak yerine, önlerine atarak göğüslerini örtmeleri isteniyor. Son kısmında da “vurmasınlar ayakları bilinsin diye gizledikleri ziynetleri” diyerek, kadınlara, kırıtarak yürümemeleri ve örtü altına sakladıkları memelerini sallayarak “gizlediklerini teşhir etmemeleri” öğütleniyor.

Allah tabii ki kendi yarattığı kadınların içini dışını iyi biliyor! “Kadın değil mi, memelerinizi örtün diyeceğim ama bunlar örtseler bile memelerini sallayıp dikkat çekmek için kırıtarak yürüyeceklerdir” diyor ve “kırıtarak yürümeyin” diye de özellikle ekliyor.

Allahım sen ne büyüksün! Kadınları ne güzel çözmüşsün! Bugün bile, kadınlar Allahın verdiği ziynetlerini saklayarak teşhir etme konusunda uzman değil midirler? En severek yaptıkları şeylerden biri avret yerlerini gizleyerek teşhir etmek değil midir? Allah dahil, haşa, hiç kimse, kadınlara yasak koyamaz; yapmak istemedikleri bir şeyi yaptıramaz. Kadın, öyle ya da böyle, yasaklanan şeyi yapar. “Memelerinizi örtün” mü denmiş, örter ama sallayarak yine de teşhir etmenin bir yolunu bulur.

Bunun en güzel örneği sütyendir. Sözde göğüsleri örtmek için kullanılan sütyen, aslında memeleri dikleştirerek dikkati onlara çeker ve gizleyerek teşhir eder.

Diğer bir örnek, kadınların çok sevdiği tayt denen bedene yapışık çorap pantolon karışımı şeydir. Taytın görevi de vücudu sözde gizleyerek teşhir etmektir.

Türban da aynı sınıfa dahil edilebilir. Bir çeşit kafa sütyeni olan türban, sözde saçları örter ama beline kadar uzattığı saçlarını türbanın altında topuz yapan bir kadın, kafasının arkasına doğru at kafası gibi uzayan bir yumru ile saçlarını teşhir etmiş olur.

Ayrıca Nur suresinin 13. ayetinde “başörtü takın” emri yoktur. “Hımar” kelimesini “başörtüsü” olarak tercüme etsek bile, bu ayet sadece, “eğer başörtü takmışsanız ve başörtünüzün sarkan uçlarını arkaya atıyorsanız, öyle yapmayın, öne atıp göğüslerinizi kapatın” diyor. O zamanın kadını töre icabı başörtü takıyordu. Kadınlar dinleri icabı başörtü takmıyorlardı. Bu ayette de başınızı örtün diye bir emir yok. Zaten, bu ayetin konusu saçlar değil, memelerdir.

Yani, bu ayet ne kadınların avret yerlerini tanımlıyor, ne “saçlarınızı başörtüsü ile saklayın” diyor, ne de saçlarınızı Şule Yüksel Şenler’in emrettiği şekilde türbanlayın diyor… Sadece, “memelerinizi örtün ve kırıtarak yürümeyin ki sakladığınız şeyi teşhir edip, erkeklerin gözlerini üzerinize çekmeyin” diyor. Zaten erkeklerin dini olan İslamın buradaki amacı, erkekleri kadın memesinin zararlı yan etkilerinden korumaktır.

Bu derin dinî konunun uzmanı olduğumu doğrusu söyleyemem. İslamda kadın memesinin önemi konusunda kitap yazmış hocalarımız var, isteyen onlara danışabilir.

Bu ayetten anladığımız bir şey daha var, o da şu: Peygamberin zamanında, kadının meme bölgesi avret yeri sayılmıyormuş ve kadınlar göğüsleri açık dolaşabiliyorlarmış. Bu ayet de kadın memesini kadının mahremi olarak tanımlamak istemiş ve başarılı da olmuş.

Son olarak da, bu ayete, kelimesi kelimesine uymak isteyen bir kadın, kafasını örttüğü başörtüsünün sarkan kısmı ile göğüslerini örtecektir. Sizin de dediğiniz gibi, bu ayet, “başörtünüzün sarkan kısmını boynunuza dolayın” demiyor. Ama bakıyorum türbanlı kadınlar hep başörtülerinin kalan kısmını boyunlarını sarıyorlar. Bu ne yanlış bir uygulamadır!

Ayet açıkça, “memelerinizi başörtünüzün sarkan uçları ile örtün” dediğine göre; sütyen gibi, bu ayette adı geçmeyen yeni icatlarla örtün hiç demiyor. O zaman bu ayete harfiyen uymak isteyen mütedeyyin hanımların, dolaplarındaki o Victoria’s Secrets marka sütyenlerin hepsini çöpe atmaları gerekecektir! Dini doğru uygulamak biraz pahalı olabilir, ama doğrusu budur.

Tabii ayete tam uyup sütyenlerini çöpe atan mütedeyyin hanımlar, yine ayete göre, sütyen takmadan, ve memelerini sadece başörtülerinin uçları ile kapattıktan sonra, ayete uygun olarak, sokağa çıkabileceklerdir. Şimdi bu şekilde ayete ve dine uygun, tesettürlü olarak sokağa çıkan kadını kocası görünce acaba ne olacak!!

Memeleri yarım yamalak örtülmüş bu kadın, “hayatım, vallahi billahi Nur 31’de böyle diyor; evet haklısın memelerim biraz gözüküyor, ama bak hiç kırıtıyor muyum? Kuran memelerinizi başörtünüzün ucu ile örtün ve, kırıtmadan yürüyün diyor, bende öyle yapıyorum”… dese kocasının tepkisi ne olur diye merak ediyorum. Şimdi görüyor musunuz, Kuran’ı anlamadan okumanın faydalarını!

“Kadının Eli Yüzü Hariç Bütün Bedeni Avrettir”…????” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s