Türkçe yazan Arap kadın!

Şu Arap kadın ne kadar güzel Türkçe yazıyor! Hayran kalmamak elde değil! Bravo diyorum. Türkçe’yi nerede öğrenmiş acaba? Bakıyorum da gerçek bir Arap gibi giyinmiş ve kullandığı kelimelerin yarısı Arapça, diğer yarısı İngilizce, arada bir Fransızca kelimeler de var… buradan da Arap olduğu anlaşılıyor, çünkü ne kadar çok dil bildiğini göstermek gibi bir entel gösterişçiliği ancak gösterişi ve cafcafı seven bir Arap yazabilir. Doğma büyüme bir Türk yazar olsaymış, Türkçe kelimeler kullanmaktan keyif alırmış. Ama ismi de Türk ismine benziyor…

Aa, şok oldum doğrusu!!!!! Hem de, beş ünlemlik şok oldum!!!!! İnternette baktım, Yıldız Ramazanoğlu Ankara doğumluymuş! Ve üstelik edebiyatçıymış.

Peki nasıl olmuş da Türkçeden bu kadar nefret etmiş? Ana dilinden bu kadar nefret etmiş ve “‘İslam’ın kızı’ repliği neden makes bulmuyor genç kadınlar üzerinde…” diye bir cümle kurabilmiş? Nasıl olmuş da Arapça bu kadın üzerinde bu kadar makes bulmuş? Nasıl olmuş da Türkçe bu kadında hiç makes bulamamış ve bu kadın Türkçe’yi hayatından makaslayıp atmış?

Tanzimat dediğimiz o eski zamanlarda, söylediği her üç kelimeden biri Fransızca olmazsa, kendini Fransız değil de Türk zannedip kendinden nefret eden Türklere Monşer denirdi. Şimdi de her üç kelimesinden biri Arapça değilse, kendilerinin Türk olduğu sanısı doğacağından korkan Türkler var. Bu bayan da onlardan biri olmalı. Makes bulmak, tedip etmek, sakil, hatibe, hasenat, inkişaf, tahakküm, basiret, hakkaniyet… bunların hepsini bir yazıda kullanmış… Türkçe bu kelimelerin Türkçe’sini karşılayamayacak kadar zayıf ve yetersiz bir dil mi ki, Yıldız Ramazanoğlu bu yabancı köklü kelimeleri tercih etmiş? Bunların yanında Batı kökenli kelimeler de çok sırıtıyor: Replik, mobing, global, ontoloji… Türkçeleri yok mu bu kelimelerin? Eğer yoksa çok üzücü olmalı.

Tam da Sayın Cengiz Özakıncı’nın Dil ve Din kitabından Osmanlı’da dilin nasıl yozlaştırıldığı ve yozlaşmış bir dilin nasıl Osmanlı’nın çöküşüne yardım ettiği hakkında bir yazı yayınlamıştım. O kitaptan da ilham alarak; aslında bu aşırı Arapça sevdalılarının, bu sanki dil devrimi hiç yapılmamış gibi davrananların, asıl niyetlerinin hiç de masumane olmadığını düşünüyorum. Bunların amacı Türkçeyi yozlaştırmak.

Yerli doğumlu olsalar bile, çocukluklarından beri Arap eğitimi ve kültürü ile büyümüş ve artık Araplaşmış Türklerin -eğer Türklükleri kaldıysa- asıl korkuları Türk dilinin onları dinden uzaklaştırdığı korkusudur. Bunlar Arapçanın kutsal bir dil olduğunu zannederler ve Arapça konuşurlarsa Allah’a yaklaştıklarını ve takva puanı topladıklarını zannederler. Mümkün olsa tamamen Arapça yazacaklar ama o zaman da kimse anlamayacak.

Bu yazıdaki Arapça kelimeleri Amerikancaları ile değiştirelim, ne kadar komik olur değil mi:

“İslam kızı repliği heden reflect olmuyor genç kadınlar üzerinde…”

“Kadınları hadsizce tame etmeye ve terbiye etmeye yönelen…”

“Cinsiyetçi domination hastalığından kurtulmadıkça… justice ilişkileri kurulamayacaktır.”

Arapça Türkçeye Amerikanca kadar yabancıdır. Bu Arap sevdalılarının Amerikan sevdalılarından ne farkı var? Madem Türkçe yazıyorsunuz Türkçeyi öğrenin, Türkçe yazın. Yoksa Arapça öğrenin Araplar için yazın. Sizin Türkçeyi Araplaştırmaya ne hakkınız var? Yok.

Yazının ne demek istediğini anlamak öyle bir okuyuşta mümkün değil. Bu da gayet doğal değil mi? Dil dingin olmayınca akıl da karışık oluyor. Yazıyı eğer okuyup çözebilirsem, bir yorum da yazının içeriği için yazarım. Şimdi sadece şunu söyleyeyim; Türk kadınlarını İslamlaştırmaya çalışmaktan, Türk kızını “İslam’ın kız” yapmaya çalışmaktan bıkmadılar usanmadılar bu İslam misyonerleri. Yazı da zaten Türk kızının İslamlaştırma ve Araplaştırma çabalarına isyan ettiğini vurgulamaya çalışıyor. Türk insanını rahat bırakın, misyonerliğinizi de, hımarınızı da alın, İran’a, Arabistan’a, Endonezya’ya götürün!

Atatürk ve Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s