Ali Suavi: İlk Türkçülerden ve İlk Türkçeci

Ali Suavi

Ali Suavi; “Baş Veren İnkilâpçı”, Falih Rıfkı Atay

Falih Rıfkı Atay’ın, bu yazdıklarına bakarak, aradan geçen 150 yıla rağmen ülkemizde din konusunda pek bir şey değişmediğini görüyoruz. Din konuları hala “kapkara yobazlar”ın elinde, ve bize de, devlete de kapkara yobaz bir din yorumu dayatıyorlar:

Zamanına göre her ileri fikir, bilhassa bizim gibi gerçek tenkit geleneği olmayan memeleketlerde, ilk vurulan damgadan bir daha pek güç kurtulabilir. Ali Suavi, hoca olmakla beraber, zaman zaman bugün bile değme fikir kahramanlarının dokunamayacağı ileri fikirleri ortaya atmıştır. 1870’li yıllarda, hilafetin dinde yeri olmadığını söylemek ve yazmak, eğer Latin alfabesi dilimize uygun düşerse yazıyı değiştirmenin şeriatla hiç bir ilgisi olmadığını iddia etmek, kitabına resim koyduğu için kendisine zındık diyenlere peygamberin dahi resmi yapılabileceğini ortaya atmak, üstelik bütün bunları pekiyi bildiği din esaslarına göre izah ederek bütün şeriatçıları kapkara yobazlar olmakla suçlamak kolay bir şey değildi. (s. 16-17)

Hala, bugün bile, medeni kanunu ilgilendiren konularda, toplum sağlığını ve insanların mutluluğunu ilgilendiren konularda, sanki bunlar dinî konularmış gibi, bir takım cüppeli veya cüppesiz, hacı hoca takımının onayını almaya çalışmak, hiç bir şeyin değişmediğini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s