Korkak devlet istemiyoruz!!

Korkak devlet istemiyoruz!! Şiirden korkan devlet istemiyoruz!! Şairinden korkan devlet istemiyoruz!! Dünyanın en eski ve güçlü devleti! Türk devleti!! Ne oldu da kendi şairinden korkar duruma gelmiş. Bu kabul edilemez! Kedi fareden korkar mı? Kurt kuzudan korkar mı?

Attila İlhan, 15 Haziran 1925’te Menemen’de doğdu. İlk ve orta eğitiminin büyük bir bölümünü İzmir ve babasının işi dolayısıyla gittikleri farklı bölgelerde tamamladı. İzmir Atatürk Lisesi birinci sınıfındayken mektuplaştığı bir kıza yazdığı Nazım Hikmet şiirleriyle yakalanmasıyla 1941 Şubat’ında, 16 yaşındayken tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı. Üç hafta gözetim altında kaldı. İki ay hapiste yattı. Türkiye’nin hiçbir yerinde okuyamayacağına dair bir belge verilince, eğitim hayatına ara vermek zorunda kaldı. Danıştay kararıyla, 1944 yılında okuma hakkını tekrar kazandı ve İstanbul Işık Lisesi’ne yazıldı. …

Bir Türk devleti! Yücelerin yücesi Türk Devleti! 16 yaşında bir Attila İlhan’ın, sevdiği kıza vermek için yazdığı bir şiirden nasıl korkar? Aklın havsalanın alacağı bir şey değildir bu.

Devlet yıllar sonra hatasını anlamış ve bu büyük ustaları, Attila İlhan’ı da, Nazım Hikmet’i de, bağrına basmıştır. Basmıştır ama… huylu huyundan vazgeçer mi… Devlet hala şairleriyle dalaşmakta, ve şairlerini yüceltmek yerine, onları hapislerinde çürütmeye çalışmaktadır. Neden? Neden? Neden?

Ey devlet! Hiç bir şair, hiç bir yazar, sana zarar veremez. Ne yazarsa yazsın. Sana zarar veremez. Şairlerine sahip çık. Yazdıklarından dolayı tutuklanmış insan görmek istemiyoruz. Önce ezip sonra yücelteceğine, baştan yüceltsen ne olurdu?

***

Oray Eğin’in “Ezhel ‘devlet sanatçısı’ olacak yazısı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s