Bir suç örgütü olarak eğitim…

Bir devlet düşünün ki; “en değerli varlıklarım” dediği, gençlerine eğitim adı altında, 7 yaşından en az 23 yaşına kadar, çukur kazmayı öğretsin.

Sadece çukur kazmayı değil, taş kırmayı da öğretsin. Yılın dokuz ayı taş kıran, çukur kazan gençler yaz aylarında da 4 ay boş gezsinler. Aylaklık yapsınlar. Yani devlet bu “en değerli varlıklarım” dediği gençlerin en yaratıcı oldukları yıllarını onlara tamamen gereksiz ve hiç kullanmayacakları bir beceriyi öğretmekle geçirsin. Üstelik çukur kazmayı ve taş kırmayı zorunlu kılsın. “Ben taş kırmak istemiyorum” demeyi düşünen bir genci de asker kaçağı imiş gibi kolundan tutup taş kırmaya çukur kazmaya zorlasın.

Tabii, nereye varmak istediğimi anladınız: “Eğitim veriyoruz” diye yalan söyleyerek gençlerin en yaratıcı oldukları yılları onları test çözmeye, sınav geçmeyi öğrenmeye mahkum etmekle, onları taş kırmaya, çukur kazmaya zorlamak arasında bir fark var mı? Evet var. Taş kıran çukur kazan çocuklar en azından bir sınıfta hapsolup hayatından bezmiş bir öğretmenin anlattıkları ile alay ederek vakit öldürmek yerine belki biraz jeoloji ve botanik öğrenmiş olurlar. Ayrıca spor yapmış olurlar. Obezite azalır. Taş kırmayı bırakın, hiç bir şey yapmasalar yine sınav geçme alimi olmalarından daha iyidir.

Eğitim sistemi denen bu karanlık sektör çocukların içindeki cevheri acımasızca öldürdüğü için ülkede faaliyet gösteren en tehlikeli suç örgütü olarak kabul edilmelidir. Eğitim sektörü bir suç örgütüdür. Devlet de bu işin içindedir. Devletin öğretmenleri de. Okul adı verilen yer devletin öğretmenlerine maaş ödemesini mümkün kılmak için varolmuş yerlerdir. Okulların çocuklara faydalı bir şeyler öğretmek falan gibi bir endişeleri yoktur. Bu suç örgütünün, ne kadar erken bir suç örgütü olduğu anlaşılsa ve faaliyetlerine son verilse ülke için o kadar hayırlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s