Kepler kuralı nedir?

Burada Kepler kuralı nedir bunu açıklamak istiyorum.

Adından da anlaşılacağı gibi bu kuralı Alman astronom Johannes Kepler bulmuştur. Neden kural diyorum da kanun demiyorum? Çünkü bu bir kanun değil bir oran. Kepler oranı da denebilir ama kural ile oranın eşanlamlı olduğunu düşünüyorum.

Peki Kepler ne bulmuş? Tycho Brahe’nin gözlemlerini inceleyerek gezegenlerin yarıçapını ve dönemini ilişkilendiren bir oran bulmuştur. Eğer Y yarıçap ise ve D dönem ise bu oranı şöyle yazabiliriz:

DD :: YYY

Yani dönemin karesi yarıçapın küpüne oranlıdır. Bu oranı başka şekillerde de yazabiliriz.:

D2 :: Y3

veya

D :: Y1.5

yani dönem yarıçapın 1.5 katına oranlıdır

Eğer bu oran ile hesaplar yapmak istersek bir birim terimi ile yazabiliriz

d2/y3 = D2/Y3

Burada d ve y birim olarak seçilmiş nicelikler oluyor. Birim demek sabit tutulan bir nicelik demektir. Metre, kilometre falan gibi standart birimler seçmemiş gerekmez.

Örnek olarak dünyanın yüzeyini sıyıran hayali bir uyduyu kullanarak ayın dönemini hesaplayabiliriz. Yani dünyanın yarıçapını biliyorsak, ve dünya ay mesafesini biliyorsak ayın dönemini hesaplayabiliriz. Bu Kepler kuralının oranlarla nasıl kullanıldığını göstermek için bir örnek olabilir.

Bu örnek Newton’un 3. kitabında 4. teoremin verilmiştir. Okumak için buraya tıklayın.

Benim Kepler kuralı dediğim bu kural ders kitaplarında Kepler’in 3. kanunu diye geçer. Fizikçiler Kepler’i ve buluşlarını küçülterek Newton’u yüceltmeyi seçtikleri için Kepler’in bu kuralına değer vermezler. Kepler’i bir öncü Newtoncu olarak göstermeye çalışırlar ve Kepler kanunlarını Newton kanunlarından indirgerler. Ve Newton’un Kepler kuralının altında yatan çekim gücünü bulduğunu söylerler. Yani Kepler kuralının çalışmasının sebebi Newton’un bulduğu bu güçmüş. Bu bilim tarihinin en büyük yalanıdır. Newton aldatmacasının temel aldatmacası budur. Yazdıklarımızı da bu yalanı ortaya çıkarmak için yazıyoruz zaten.

Yalnız Newton’la Newton’un müritleri yani fizikçiler arasında bir fark var. Fizikçiler Kepler kuralının değerini anlayamazlar çünkü onlar fizik kitaplarından ezberlediklerini sorgulamadan tekrarlar. Newton ise Kepler kuralanın yoğunluğun tanımı olduğunu anlayan ilk insandır.

Evet Kepler kuralının asıl önemi yoğunluğun tanımı olmasıdır. Newton’un bunu bildiğini düşünüyorum. Çünkü Newton Kepler kuralını kitabının yoğunluğu tanımladığı 1. tanımında kelimelerle yazmıştır. Newton’un kelimelerle yazdığını biz Kepler kuralında kullandığımız sembollerle yazarsak Kepler kuralını elde etmiş oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s