Vodafone Türkçe’yi kırpamaz

Bir İngiliz şirketi olan Vodafone’un pazarlama bölümü düşünmüş taşınmış ve Türkiye pazarında itibar kazanmak ve kadınlara yönelik bir atılım yapmak için parlak bir fikir bulmuşlar. Akılları sıra Türk toplumuna ayar verecekler. Türkiye çok cinsiyetçi bir yer ya Vodafone bu durumu düzeltmek istiyor. Kadınlara yaranacak. Bu projeden sonra kadınlar sürü halinde hesaplarını Vodafone’a aktaracaklar.

Ne yapmış Vodafone.

Türkçe’de “cinsiyetçi” olduğunu düşündükleri kelimeleri bulup işaretleyen bir uygulama geliştirmişler. Hürriyet gazetesi ile anlaşmışlar. Hürriyet yazarlarının makaleleri bu uygulamadan geçecek ve içinde İngiliz şirketi Vodafone’un uygunsuz bulduğu kelimeleri işaretleyecek. Hürriyet yazarı da bu İngiliz şirketi Vodafone’un Türkçe’de sakıncalı bulduğu kelimeleri yazısından silecek. Böylece Vodafone Türkiye’de cinsiyetçiliği silecek.

Ey Vodafone! Sen kimsin ya! Sana ne Türkçe kelimelerden. Türkçe’ye operasyon çekmek sana mı kalmış. Türk halkına cinsiyetçilik dersi vermek sana mı kalmış. Yürü git. Önce kendi dilini düzelt. Her insana cinsiyeti ile hitab eden İngilizceye bir operasyon çek. “He” ve “she” kelimelerini ingilizceden bi sil bakalım. Aynı projeyi İngilterede yapsana. Temelinden cinsiyetçi bir dil olan İngilizce’yi ve onu kullananları önce cinsiyetçilikten bir kurtar bakalım.

Ya sen Hürriyet. Yabancı bir şirketin –hem de bir İngiliz şirketinin– Türkçe’ye operasyon yapmasına nasıl alet olursunuz? Bir tam sayfa ilan için mi Türkçe’yi sattınız? Türkçe’nin yozlaşması için nasıl olur da yabancılarla işbirliği yapabilirsiniz? Hemen Türk halkından özür dileyip bu projeden vazgeçin. Murat Bardakçının bu yazısını okuyun. Sonra tekrar okuyun. Vodafone ile olan işbirliğinizi hemen sonlandırın. Türkçe bu kadar sahipsiz mi ki bir İngiliz şirketi Türkçe’yi değiştirme cesaretini kendinde bulabiliyor. YAZIKLAR OLSUN HÜRRİYET!

Vodafone 8 Mart 2018’de Hürriyet gazetesinde tam sayfa ilan almış. Hürriyet ile Vodafone birlik olup Türkçe’yi budayacaklar. Ne güzel bir sinerji!

Vodafone Türkiye’ye, bize, hepimize, ayar vermeye çalışıyor. Kadınlar için iyi bir şeyler yaparmış gibi görünerek bizi aşağılıyor bu Vodafone. İlanın başlığı şöyle:

DİLİMİZİ İYİLEŞTİRMEYE ERKEK SÖZÜ VERİYORUZ.

Cinsiyetçilik mesajını vermek için de ERKEK kelimesinin üstünü çizmişler ve SÖZÜ kelimesindeki Ü’nün üstünü çizmişler. Ve başlık olmuş

DİLİMİZİ İYİLİŞTİRMEYE SÖZ VERİYORUZ

Bu İngiliz Vodafone şirketi nasıl böyle bir cümle kurabilir! Vodafone nasıl Türkçe için DİLİMİZ diyebilir! Bir İngiliz şirketi nasıl olur da Türkçeye bu şekilde —bir İngiliz sömürgeci edasıyla— ayar vermeye kalkabilir. Türkçe bu kadar sahipsiz mi?

Vodafone’un şu yazdıklarına bakın:

…toplumun düşüncelerine ve diline yansıyan tüm cinsiyetçi kullanımları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Yok ya! Nasıl yabancı bir şirket böyle bir şey yazabilir. Kim oluyor bu Vodafone da Türk dilinden beğenmediği bazı kelimeleri kaldırmayı hedefliyormuş. Vodafone’un böyle bir yetkisi olabilir mi? Böyle bir yetkiyi bunlara kim vermiş? Muz cumhuriyeti mi burası? Burası bir İngiliz müstemlekesi mi?

Vodafone’un marka rengi olan kırmızı ile projenin ismi olan Kırmızı Çizgi’ye dikkatinizi çekerim. Vodafone’un pazarlama bölümü bayağı bir kafa yormuş bu konuda.

Bu kadar şeffaf bir pazarlama hilesi ile kimi kandıracaklarını zannediyorlar. Türkçe Vodafone’un oyun sahası olamaz. Türkçe Vodafone’un pazarlama hedefleri için parçalanamaz. Vodafone! Git cinsiyetçi temizliğini başka yerlerde yap.

Bir örnek verelim.

Beko bizim dünya markamız. İngiltere’de en fazla satılan beyaz eşya markası. Beko kalkıp da İngiltere’de “sizin konuştuğunuz İngilizce çok cinsiyetçi bir dil. Biz bunu değiştereceğiz. Bunun için bir yapay zeka programı geliştirdik. London Times gazetesinin yazılarını bu uygulamadan geçirip sakıncalı kelimeleri eleyeceğiz…” dese, sizce Beko İngiltere’de barınabiliir mi? Barınamaz. Beko haddini bil derler. Peki bir İngiliz şirketi Türkiye’de Türk diline -her ne mazaret uydurursa uydursun- operasyon yapma hakkını nereden buluyor. Neden kimse haddini bil Vodafone demiyor?

Ey Türk kadını! Sen bu kadar aciz misin ki, seni kandırmak bu kadar kolay mı ki, bu Vodafone sana böyle bir pazarlama taktiği uygulamayı düşünebiliyor. Bu kadar şeffaf bir pazarlama projesine karşı çıkmak yerine hesabını Vodafone’a mı geçireceksin? En azından Vodafone seni böyle tanımış. Yanlış tanımış. Öyle değil mi? Vodafone’a hem kadınlar hem erkekler olarak bu aşağılanmaya layık olmadığımızı açık ve net bildirelim. Hiç bir yabancı şirket buraya gelip Türkçe’mize operasyon çekemez.

Vodafone kendine gel. Herkesten özür dile ve Türkçeden elini çek. Türkçe senin dilin falan değil.

Not: Lütfen Türkiye’de cinsiyetçilik sorunun Vodafone’un pazarlama hedeflerine alet olarak tartışmayalım. Burada önemli olan bir yabancı şirketin Türkçe’ye operasyon yapma yetkisini kendisinde bulmasıdır. Türkiye’de cinsiyetçilik sorununa burnunu sokmak Vodafone’un haddine değildir. Yani lütfen Türkiye’deki cinsiyetçilik sorununu bu bağlamda tartışmayalım. Yabancı şirketlerin Türkiye’de ne kadar kolay operasyon çektiklerini görelim. Bütün Anadolu’da Coca Cola denen zehir köylülerin bayram sofralarının olmazsa olmazı durumuna getirilmiştir. Vodafone da aynı pazarlama yöntemleri ile toplumu kendi amaçları için değiştirebileceğini zannediyor. Buna dur diyelim.

Vodafone Türkçe’yi kırpamaz” için 2 yorum

  1. Vizyonsuzca bir yaklaşım ile böyle bir paragraf yazıp, bunu yayımlayıp ne yapmayı planlıyorsunuz tam olarak? Bunu isterse A ülkesi, isterse B ülkesi, isterseniz de uzaylılar yapmış olsun. İşi yapana değil, yapılan işe bakın lütfen! Madem ki bu kadar yapana odaklısınız o zaman sorarım Türkiye’de neden böyle atılımlar yapılmıyor? Bu kadar sahipleniyorsanız en azından sizin de bir çaba göstermeniz gerek ama gösteren yok! Olunca da vay efendim İngilizler yapmış. Bırakın bu safsataları da işe yarayın!

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s