Popüler diyetler ve mikrobiyom

erikSuyuŞöyle bir tez aklıma geldi.

Piyasada dolaşan bir çok diyet var. Vejetaryenlar ve veganlar var. Çiğ beslenenler var. Et ağırlıklı beslenenler var. Bu tip gruplar gıdaların bazılarını felsefi veya ideolojik sebeplerden kabul ediyorlar veya redediyorlar.

Karizmatik bir beslenme liderini takip edenler var. Mesela Karatay diyeti.

Geleneksel yeme usüllerini takip edenler var. Mesela ayurveda.

Sadece paketlenmiş ve markalaştırılmış endüstriyel gıdaları tüketmeyi seçenler var. Bu sınıf yediklerini daha çok fiyat kriteri ile seçiyor. Ne ucuzsa onu alıyor. Veya neyin reklamı en çok yapılıyorsa onu alıyor. Mesela coca cola olarak markalaştırılmış bir zehir 50 yıldır bu ülkenin gıda geleneklerini sahiplenip bozan ve yozlaştıran reklamlar sayesinde kendini iftar sofralarının ve geleneksel yemeklerin olmazsa olmazı yapmış bir çok çevrelerde. Hatta “biz kola içmeyiz sadece özel günlerde alırız” diyenine bile rastladım. Küresel şirketlerin propagandası ne yediğimizi belirleyen önemli bir etken olmakta devam ediyor. Ben televizyon seyretmem bilimsel makale okurum diyenler de küresel şirketlerin etkisinden kurtulamıyor çünkü bu makalelerin yazılması için parayı verenler de aynı şirketler.

Bir diğer grup herhalde ben de buna dahilim bir saplantı halinde en doğal beslenme sistemini arayış içindedir. Bizler devamlı kitap okuruz araştırırız deney yaparız ama ben henüz aradığımı bulmuş değilim.

Bu diyetlerin bazılarını deneyip de başarılı olanlar ve aldıkları ilaçları bırakıp sağlıklarına kavuşan insanlar var. Bu diyetlerden biri de Karatay diyeti. Bence bu diyetin başarılı olmasının önemli bir sebebi de bizim geleneksel beslenme tarzımıza uygun olması.

Tez şu: başarılı olan bütün diyetler mutlaka bağırsak florasını çeşitlendirip güçlendirdiği için başarılı olmuştur.

O zaman mesela sizce Karatay diyeti bağırsak florasını nasıl güçlendiriyor?

Karatay beslenmeye bağırsak florası açısından bakmıyor. Glisemik indeks ve şeker tüketimi açısından bakıyor. Ama şeker tüketimini azaltınca ne oluyor? Bağırsaklarda şekerle beslenen zararlı bakteriler ve parazitler azalıyor ve onların yerine faydalı bakteriler çoğalıyor. Faydalı bakteriler çoğalınca kilo kaybediyorsunuz ve sağlıklı oluyorsunuz.

Karatay leptin hormonunun doğru çalışmasına çok önem veriyor. Şekeri azaltırsanız ve iyi uyursanız leptin hormonu iyi çalışıyor ve kendinizi tok hissediyorsunuz.

Bu makaleye göre ise leptin mikrobiyomu çeşitlendirmekte önemli rol oynuyormuş. Leptinin de mikrobiyomla ilişkisi varmış yani. Peki bağırsak florası güçlü olanların acaba leptin işleyişi de sağlıklı mı oluyor?

Sonuç olarak vücudun nasıl işlediğinin detaylarını bilip ona göre bir diyet uygulamak yerine genel olarak bağırsak florasını güçlendirecek tedbirler alıp vücudun kendini tamir etmesi için uygun şartları hazırlamak en iyisi.

Yani leptin, pankreas, karaciğer, insülin… bunlar nedir nasıl çalışır… bunları bilmek yerine bağırsak florasını güçlendirip gerisini vücuda bırakmak en iyisidir diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s