Metrobüste İngilizce anonslar

Tüzel varlık ile birey arasındaki ilişki insanoğlunun sıkıntılarının baş kaynağıdır. Tüzel varlık kendini bireyin efendisi olarak görür ve bireyle iletişim kurmaz. Verdiği kararların birey tarafından sorgulanmadan uygulanmasını ister. Burada tüzel varlık İETT dir ve birey de bir metrobüs yolcusudur.

İETT ve bürokratları metrobüste İngilizce anons yapmaya karar vermişlerdir. Çünkü onlar hala yabancılara yalakalık yapmayı medeni olmak zannetmektedirler ve yabancıların tasdikini ve beğenisini aramaktadırlar. Halbuki günümüz Türkiye’sinde yabancılara karşı aşağılık kompleksi kalmamıştır.

İETT kime ve neden İngilizce anons yapar? Bu sorunun cevabını bulmak için İETT’ye bir dilekçe verdim. Bakalım bir cevap gelecek mi.

* * *

11 Temmuz 2016

Kime: Sayın Arif Duran, metrobüs yönetim müdürü

Kimden: Ahmet Zeynel, metrobüs yolcusu

Konu: Metrobüste İngilizce anonslar

Sayın Arif Duran,

Size metrobüste yapılan İngilizce anonslar hakkında yazıyorum. Sormak istediğim bir kaç soru var:

1. İngilizce anons yapma kararını kim vermektedir?
2. İngilizce anons hangi yönetmeliğe göre yapılmaktadır?
3. İngilizce anonsları kimin için ve hangi gerekçe ile yapıyorsunuz?
4. Metrobüste İngilizce anons yapılmasına son verilmesi için kime başvurmak gerekmektedir?

Konunun önemini kısaca açıklamak istiyorum.

Resmi dili İngilizce olmayan hiç bir ülkede İngilizce anons yapılmaz. Her ülke sadece ve sadece kendi dilinde anons yapar. Sadece Afrika’da eski İngiliz müstemlekesi olan ülkelerde İngilizce yerel dilden üstün görülür ve iki dilde anons yapılır. İngilizce anons yaparak siz de, bilerek veya bilmeyerek, Türkiye’yi bir müstemleke durumuna düşürmüş oluyorsunuz.

Ayrıca Londra’da Türkçe anons yapılmadığına göre İstanbul’da da İngilizce anons yapılmamalıdır.

Yabancılara yaranmak için yabancı bir dilde anons yapmak çok yanlış bir şeydir ve modern Türkiye’nin İETT gibi köklü bir kurumuna hiç yakışmayan bir harekettir.

Bu memleketin dili Türkçe ise, toplu taşıma araçlarında başka bir dilde anons yapmayınız.

Bir İngiliz turist İstanbul’a gelip de metrobüse binerse ve İngilizce anons yapıldığını duyarsa acaba ne düşünür? O sadece gururlanır ve Türkler de kendilerini bir İngiliz sömürgesi olarak görüyorlarmış der. Ne yazık ki, İETT belki de “bizim telesekreter İngiliz aksanı ile anons yapıyor” diye övünmektedir.

Sayın Duran, peki neden anons dili olarak İngilizceyi seçtiniz? Neden mesela Arapça anons yapmıyorsunuz? Arapça anonslar turistlere çok daha yararlı olmaz mıydı? Metrobüste az da olsa Arap turistlere rastlıyorum ama şimdiye kadar bir tek İngiliz turiste rastlamadım.

Neden Japonca anons yapmıyorsunuz? Neden Çince anons yapmıyorsunuz? Dünyada konuşulan binlerce dil arasında neden İngilizceyi seçtiniz? İşte asıl üzücü olan da bu. Siz, yani İETT, İngilizcenin dünyanın ortak dili olduğunu söyleyen İngiliz propagandasına inanmışsınız ve İngilizceyi Türkçe’nin üstünde görüyorsunuz. Sizin şahsi fikrinizden bahsetmiyorum, kurum olarak İETT’den bahsediyorum.

Ancak müstemleke olmuş ülkelerde o ülkenin ana dili sömürgeci ülkenin dilinden aşağı sayılır. Bir ülkenin en önemli değeri dilidir.  İETT TÜRKÇEYİ YETERSİZ BULUP İNGİLİZCE ANONS YAPARAK DİL DEVRİMİNE DE TERS DÜŞMEKTEDİR.

Metrobüse her bindiğimde etrafıma bakıyorum. Yolcuların hepsinin yerli halk olduğunu görüyorum. Yani siz her gün milyonlarca Türk yolcunuza, olmayan bir İngiliz yolcu için İngilizce anons yapıyorsunuz. Bir İngiliz yolcu metrobüse binecek, İngilizce anons duyacak ve İETT’nin ne kadar medeni olduğun düşünecek. Siz bunun için mi İngilizce anons yapıyorsunuz? Bu ne kadar absürt ve gereksiz bir harekettir. Rica ediyorum, İETT’yi bu aşağılık kompleksinden kurtarın. Türkiye artık yabancılara karşı aşağılık kompleksinin duyulmadığı bir ülkedir.

Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir. Bir müstemleke de değildir. İETT toplu taşıma araçlarında İngilizce anons yapmasın.

Eğer bir turist İstanbula geliyorsa ve metrobüse biniyorsa, binmeden önce açsın haritayı ve nerede ineceğine baksın. O turist için koskoca İETT’nin İngilizce özel anons yapmasına gerek yoktur. Bütün dünyada bu böyledir.

Paris’te metroya bindiğinizde siz kaybolmayasınız diye Türkçe anons yapıyorlar mı? Hayır. Ne Türkçe, ne İngilizce anons yaparlar. Fransa’da sadece Fransızca anons yaparlar. Moskova’da sadece Rusça anons yapılır. Tokyo’da sadece Japonca anons yapılır. İstanbul da bir dünya şehridir ve burada konuşulan dil Türkçedir. Anonslar da sadece Türkçe yapılmalıdır. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Kıymetli vaktinizi ayırıp bu dilekçemi değerlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Dilekçemin başında sormuş olduğum sorulara vereceğiniz yanıtları bekliyorum. Memleketimizi, dilimizi ve şehrimizi ilgilendiren bu kadar önemli bir konuya gerekli ilgiyi göstereceğinizi ve İngilizce anonsların kaldırılması için bana yol göstereceğinizi umuyorum.

Saygılarımla,
Ahmet Zeynel

Notlar:

— Toplu taşıma araçlarında gereksiz anonslara bir diğer örnek.

Metrobüste İngilizce anonslar” için 3 yorum

 1. Ahmet Bey,

  Çin’de de, Japonya’da da, Tayvan’da da, hatta pek çok Avrupa ülkesinde de İngilizce anons mevcut.

  Besbelli hiç yurtdışına çıkmamış, kulaktan dolma bilgilerle kısır dünyanızda sıkışıp kalmışsınız.

  İETT önce anons yazılımını düzgün işletmeyi becersin. Geçen gün Zincirlikuyu’dan Beylikdüzü’ne kadar tüm duraklar için Mecidiyeköy anonsu geçilip uzun uzun aktarmalar tarif edildi. Kulaklıklarım olmasaydı çıldırmak işten bile değildi!

  Beğen

  1. >> Kulaklıklarım olmasaydı çıldırmak işten bile değildi!

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Ama demek siz de bu anonslardan rahatsız oluyorsunuz ki, kulaklık takarak anonsları duymamak istiyorsunuz.

   Bence toplu taşıma araçlarında anons yapılmamalı ki insanlar kafa dinlesinler, kitap okusunlar, uyusunlar. Zaten otobüsün içindeki ekranlardan gelecek duraklar gösteriliyor.

   Bu konuda başka bir yazı:

   https://notlar1.com/2018/08/24/16-d-kadikoy-pendik-anons-tacizi/

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s