İsaac Newton ve Kutsal Kitabın Yorumu

Newton-Danyal

İsaac Newton’un ölümünden sonra yayınlanmış Kutsal Kitabın Yorumu: Danyal’ın Kehanetleri ve Aziz John’un Mahşeri Üzerine adlı kitabı türkçeye çevrilmiş. Newton İncil’i kendine göre okuyup hesaplar yapmış ve dünyanın sonunun 2060 yılında geleceğini hesaplamış. Başka hesaplarında 2034 yılında kıyamet kopacak demiş. Newton’un sözde bilimsel yazılarına nasıl dinî inançlarını karıştırdığını bu yazımda okuyabilirsiniz.

Kitabın arkasında kitabın içeriği şöyle açıklanıyor:

Babil Kralı Nabukadnezar, saltanatının ikinci yılında bir düş görür ancak ertesi sabah uyandığında rüyasında ne gördüğünü hatırlamaz. Bunun üzerine ülkesinde ne kadar kâhin varsa hepsini huzurunda toplar ve gördüğü rüyayı yorumlamalarını ister. Ne var ki, kâhinlerden hiçbiri bu rüyayı yorumlayamazlar çünkü rüyanın aslını bilmemektedirler. Aynı rüya, o vakitler Babil’de sürgünde olan Danyal’a da gösterilir. Danyal kendisine gösterilen bu rüyayı krala bildirip yorumlayınca, hem kralın gözünde itibar kazanır hem de ülkedeki en saygın bilgelerden biri haline gelir.

Newton da oturmuş Danyal’ın kehanetleri hakkında bir kitap yazmış. Danyal’ın kehanetleri hakkında sayısız kitap yazmış Avrupalı ilahiyatçılar son iki bin senedir. Bu kitap da onlar gibi bir kütüphanenin raflarında unutulup gideceğine salt Newton yazmış diye Türkçe’ye bile çevriliyor.

Kitabın arka sayfasını okumaya devam edelim:

İnsanlık tarihinin en büyük zihinlerinden biri olan İngiliz bilim adamı İsaac Newton…

Bunu yazan kimse Newton’un yazılarını inceleyip de mi Newton’un “insanlık tarihinin en büyük zihinlerinden biri” olduğuna karar veriyor? Hayır. Kendisine okulda tek gerçek doğru diye okutulan İngiliz propagandasını tekrarlıyor.

Newton insanlık tarihinin en büyük zihinlerinden biriymiş. Newton insanlık tarihinin en büyük sahtekarlarından biridir. Newton’un insanlığa attığı kazık anlaşılınca Newton’un asıl yüzü meydana çıkacaktır.

En büyük zihin ne demek? Hani bir tenisçiden bahsederken “günümüzün en büyük raketi” falan deriz ya, onun gibi bir şey. Çok mu akıllıymış Newton? Yoksa birileri Newton’u dahi diye tanımlayıp dünyayay yutturmuş mu?

Kitabın arkasındaki yazı diyor ki:

Okuyucular daha önce bilimsel çalışmaları ile tanıdığı büyük deha Newton’un ilahiyatçı kişiliğiyle de tanışmış oluyor.

Yine standart Newton propagandası tekrar ediliyor. İngiliz propaganda makinesi Newton’u “deha” kelimesinin tanımı olarak tanımlamış. Aynı şey Einstein için de geçerli. Einstein dehadır derseniz de kimse size karşı çıkmaz, çıkamaz.

Ve kitabın arkasındaki son paragraf:

Newton gibi rasyonel düşünceyi benimseyen, pozitivizmin kurucuları arasında yer alan ve materyalizmin öncülerinden olan bir bilim insanının, böyle mistik bir metinle ilgilenmiş olması oldukça manidar. Ama bu eser, bilim-din ilişkileri açısından oldukça önem taşımaktadır.

İncil’de Danyal’ın kitabı diye geçen metin zaten kendisi bir propaganda yazısıdır. Bize ne Newton’un İncil’e yazdığı yorumdan.

Newton mu rasyonel düşünceyi benimsemiş? Adam yazdığı formüllerin gezegenlerin hareketlerini doğru olarak hesaplayamadığını görünce “formüllerim yanlışmış” diyeceğine tanrı yanlış yapmış demiş. Tanrı arada bir gezegenlerin hareketlerini düzeltirmiş küçük bir dokunuşla Newton’un formüllerine uysun diye. Bunu söyleyen mi rasyonel bilim adamı?

Materyalizm iyi bir şey mi? Biz maddesiz bir dünyada yaşıyoruz. Newton’un dediği gibi madde denen bölünemez birimler yoktur. Maddecilik Newton’un uydurduğu bir safsatadır.

Newton mu bilim insanı? Sahtekâr bir din adamıdır Newton. Doğayı kendi dini inanışlarına ve dini saplantılarına uydurmaya çalışmıştır.

Dediğimiz gibi Danyal’ın kehanetleri mistik bir metin değil, bilinçli olarak yazılmış bir propaganda metnidir.

Newton efsanesinin ve Newton aldatmacasının ve bir İngiliz dini olan Newtonculuğun okullarımızda tek doğru bilimsel doğa görüşü diye okutulmasının sonuçlarını işte görüyoruz.

Newton’un insanlık tarihinin en büyük dehası olduğuna sorgulamadan inanan nesiller yetiştiriyoruz.

Yeter artık diyelim ve Newton efsanesini sorgulayalım. Bu yazımı okuyarak başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s