Meme sayısı ve yavru sayısı

Bugün parkta dikkatimi çekti. Köpeğin 10 tane memesi vardı. Bir batında köpekler herhalde 8-10 yavru doğururlar diye düşündüm.

Eğer bir batında meme sayısı kadar yavru doğuyorsa o zaman insanlarda da ikizlerin istisna değil kural olması gerektiğini düşündüm (neden ikiz doğar?). Belki eski zamanlarda kadınların daha güçlü ve doğurgan olduğu zamanlarda doğumların çoğu ikizmiş diye düşündüm. Bu da aklıma yattı çünkü doğa üremeyi garanti altına almak için israf etmeyi sever. Ağaçlar binlerce tohum üretirler belki biri tutar diye. İnsanda da biri ölürse diğeri yaşasın diye doğa iki bebek doğumunu kural yapmış olabilir dedim.

Fakat eve gelip araştırınca doğumla meme sayısı ilişkisinin benim düşündüğümün tam tersi olduğunu öğrendim.

Memelilerde genel olarak meme sayısının yarısı kadar doğum olurmuş. Yani 10 memeli köpekler bir batında 5-6 yavru doğururlarmış (bütün köpekler 10 memeli mi?).

O zaman insanlarda da ikiz değil 1 bebek doğması normal olmalı.

Yani doğa meme sayısını yavru sayısından daha çok tutmak istemiş. Tam yavru sayısı kadar meme olsa o zaman memelerden biri arıza yapsa yavrular aç kalacak, sıkıntı olacak.

Tabii insanlarda arada bir üçüzler de olabiliyor. Doğa istisnaların istisna olarak kalmasını istemiş herhalde (istisnalar hata mı yoksa sürecin doğal bir parçası mı?). Arada bir beşiz doğabilir diye doğa kadınlara beş meme vermemiş.

Ayrıca bir meme de vermezdi herhalde çünkü memelerin tek değil çift sayı olması gerekir. Neden?

Simetri için belki de.

Notlar:

— Bir de şu soru aklıma geldi. Eğer insan bir zamanlar, zamanın derinliklerinde, dört ayaklı idiyse,  o zaman kadınların da daha çok memeleri olmuş olabilir karınlarında, Efesli Artemis kadar olmasa bile, diğer dört ayaklı hayvanlar gibi ikiden fazla memeleri olmuş olabilir. Bu memeler iki ayaklıya dönüşünce körlenmiş olabilir. Bu körlenmiş memelerin izi var mı? Primatlara bakmalı. Onlarda durum nedir? Ama zannetmiyorum çünkü kadın tek bir çocuk doğururken bu kadar zorlanırken her seferinde beşiz doğurması çok zor olurdu. Bilemiyorum. Araştırmak lazım.

artemis
Efesli Artemis

— Başka bir konu belki ama, insan yavrusu sanki erken doğuyor (9 ayda doğsa bile) çünkü başka hayvanlar neredeyse ayaklanıp yürümeye hazır doğarken insan yavrusu çok uzun müddet dünyadan habersiz yatıp uyuyor ve senelerce annesinin koruması altında kalıyor. Sanki içerde geçirmesi gereken zamanı dışarda geçiriyor. Burada sanki bir tasarım hatası var gibi geliyor bana.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s