Cumhuriyet Bilim Teknoloji ekine mektup

Cumhuriyet Bilim Teknoloji ekinin editörü Orhan Bursalı’ya aşağıdaki mesajı yolladım ve bir de örnek yazı ekledim. Herhalde bu tip mailler çok alıyordur. Kimisi Einstein yanlıştır diyordur. Kimisi benim gibi Newton Hristiyan köktendinci megalomanyağın tekidir diyordur… Bıkmıştır adam. Şöyle güzel bir cevap yazmış:

Ahmet bey bu konuda bir tartışma açmaya dergide hazır edğiliz 🙂
Selamlar saygılar
Orhan Bursalı

 * * *

Sayın Bursalı,

Newton’la ilgili bazı araştırmalarımı sizinle paylaşmak istedim. Eğer uygun görürseniz Cumhuriyet Bilim Teknoloji ekinde bu konuyu tartışmak istiyorum.

Konu şu: Okullarda bize bir bilimsel doğa modeli diye öğretilen Newtoncu kozmoloji aslında Newton’un köktendinci Hristiyan inançları üzerine inşa edilmiş bir safsatadır.

Bilimsel devrimci olarak pazarlanan Newton’un aslında bilime karşı anti-devrimci olduğu iddiasına kimse inanmayabilir. Newton miti o kadar güçlüdür ki Newton kozmolojisinin bir safsata olduğunu söylemek dünyanın hareket etmediğini söylemek kadar absürt bir şey gibi gelir. Hatta Newton’u eleştiren bir insan bilim düşmanı olarak görülebilir. Fakat benim elimde Newton’un okullarda okutulan kozmolojisinin safsata olduğu hakkında kesin deliller var. Bu delilleri tartışmak istiyorum.

Saygılarımla,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s