En hakiki müslüman kim?

teke tek

Sayın Altaylı,

Teke tek’in 9 Ağustos tarihli programını ilgiyle izledim. Bazı düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

En başta “en hakiki müslüman kim?” diye sordunuz. Ve hem siz hem konuklarınız islamda aracı bir sınıfın olmadığını belirttiniz. Fakat programı dinledikçe anladım ki, programa katılan ulema aslında aracı değiliz deseler bile kendileri aracıdırlar.

Çünkü onlar Kuran’ı herkesten çok daha iyi bildiklerini ve bu yüzden de bize Kuran’ı öğretebileceklerini söylüyorlar. Onlar olmadan Kuran’ı anlayamazmışız. Fakat şöyle bir problem var. Kuran tek bir kitap değildir. Evet ihtiva ettiği harfler ve kelimeler sabitleşmiştir ve değiştirilemez fakat en azından iki ayrı Kuran olduğu da tartışılamaz. Bu Kuran’lardan biri iniş sırasına göre biri de önem sırasına göre dizilişidir. Bu iki kitabı okuyunca da anlam farkı çıkmaktadır yani bu iki ayrı kitaptır nasıl ki aynı harfleri kullandığı halde dizilişi ayrı olan kelimelerin ayrı kelimeler olduğu gibi.

Ayrıca Kuran’da bir çok kelimenin birden fazla anlamı vardır. Mesela ben Mümin suresini insanın yaratılış hikayesini anlamak için biraz inceledim, neredeyse 20’ye yakın tercümesi olduğunu gördüm. Arapça bilsek bile bu değişmeyecek çünkü zaten Arapça’da kelimelerin birden fazla anlamı var. O zaman sonsuz sayıda Kuran vardır diyebiliriz. Çünkü her anlam ayrı bir kitap oluşturacaktır.

Fakat programı izlerken asıl takıldığım nokta şu oldu. Bir Kuran alimi Kuran’ı ezbere biliyor diye, her ayetin çeşitli yorumlarını biliyor diye, hayatını Kuran’ı incelemeye adamış diye, benim gibi Kuran’ı baştan sona tek bir kere bile okumamış birinden daha mı müslüman? Bence hayır. Eğer ulema Kuran’ı derinlemesine bir bilim olarak incelediği için üstünlük taslıyorsa ve kendini Kuran alimi olmayanlara üstün görüyorsa işte o alim kendini aracı olarak görmektedir. Çünkü o size dini öğreteceğini söylemektedir.

Kimse Kuran’ın özünü anlayamaz. Ne kadar derinlemesine incelerse incelesin Kuran’ın özünü hiç bir alim anlayamaz. Kuran’ın özüne ulaşılamıyacağı için değil, böyle bir öz olmadığı için. Kuran, her kitap gibi, bir yorumlar kümesidir. Ulema bu yorumlardan sadece birini seçerler ve kendi yorumlarının tek doğru yorum olduğunu ilan ederler. Yani Kuran’ı sahiplenirler ve size öğretmeye kalkarlar. Halbuki müslümanlıkta aracı yoktur. Kimse kimseye dini öğretemez. Din Allah’la inanan arasındadır. Şehadet getirip Allah’a inanan herkes müslümandır.

Kuran ulemasının diğer ulemadan hiç bir farkı yoktur. Hukukçular da ulemadır, fizikçiler de ulemadır. Ulema demek bir kitap bilgisini toptan öğrenip perakende satan akademik öğretmen demektir. Yani ulema öğrendiklerini satarak para kazanan bir iş adamıdır. Diğer bir deyişle, ulema bildiğini saklayan ve stoklayan adamdır. Pirinci toptan alıp fiyatını arttırıp satan tüccar gibi. Ulemanın sattığı pirinç değil ezberlediği kitap bilgisidir.

Programanızda ulemanın verdiği mesaj çok açıktı. Eğer Kuran’ı bizim kadar iyi bilmiyorsanız, Kuran’ı anlayamazsınız ve iyi müslüman olamazsınız diyorlardı. O zaman ne yapmalıyız? Ulemanın cevabı hazır. Ulemadan ders alın, Kuran kursuna gidin, yazdıkları kitapları alıp okuyun ve onların Kuran’ı daha iyi bildiklerini kabul edip onlara saygı duyun ve kendinizi aşağılayın ve hiç bir zaman onlar gibi iyi müslüman olamayacağınıza inanın.

Bu ne demektir? Bu net bir şekilde ulemanın Allah ile inanan arasında aracı olduklarıdır. Çünkü bu ulemanın dediğine göre onlar olmadan biz Kuran’ı anlayamayız ve Kuran’ı anlamayınca da iyi müslüman olamayız. Fakat müslümanlık kitap bilgisi ile doğru orantılı değildir.

Tabii ki, programa çıkan ulema ile hiç bir şahsi problemim yok. Ben genel olarak ulemaya karşıyım ve sizin baştan sorduğunuz sorunun çok önemli olduğunu düşünüyorum ama bence sorunun cevabını tam olarak alamadık.

Saygılarımla,

En hakiki müslüman kim?” için 3 yorum

  1. Örneğin salat .Kimisi 5 kimisi 7 kimiside 17 ayrı manası var demiş. Olabilir mi öyle saçmalık. Eline bir cep telefonu al,sonra ona bu hem telefon,hem televizyon,hem video,hem de kitaptir de.herhalde sana gülerler. Peki örneğini verdiğim salat 1400 yılda nasıl cokanlamli oldu.Gayet basit.Aklını kullanmayıp biz anlamayız deyip düşünmeyenler her dönemde sahneye çıkıp yapılan kuran yorumlarını doğru kabul etmişler. Sonrakiler de atalarımızdan böyle gördük deyip o yoruma kıyıp atamamislar her gelende yeni manalar vermis .neticede cokanlamlilik oluşmuş.

    Beğen

  2. Kuranda her kelimenin tek manası vardır. Yeter ki biraz kuran çalış. Aklına güven. Kuranda kelimelerin tekrarı anlami ele veriyor.neden kuranda bu kadar tekrar var sorusunun belkide birinci cevabı. Kendi anlam bütünlüğünü korumak.fakat emin olun ,calismazsaniz hiçbirsey elde edemezsiniz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s