Bizim Dünyamız mı? Tüzel varlıkların dünyası mı?

bizim dünyamız

Sinek Sekiz yayınevi tarafından yayınlanan Bizim Dünyamız:
Bir Zen Rahibinin Barış ve Ekoloji Hakkındaki Düşünceleri adlı kitaptan bir alıntıya benim yorumum. Kitabın yazarı Thich Nhat Hanh hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Alıntı Facebook’tandır. Okumak için buraya tıklayın.

1. “Bir bakteri ya da virüsün insan bedenini mahvettiği gibi Tabiat Ana’yı mahvettik.

Bu insanmerkezci düşünme biçimidir ve bence yanlıştır. İnsan bireyinin Tabiat Ana’yı mahvetme gücü yoktur. Bu tartışma götürmez. Tam aksine birey tabiat olayları karşısında çaresizdir.

Doğa’yı mahveden tüzel varlıklardır. Kimdir bu tüzel varlıklar? Hukukî bir andlaşmadan doğmuş organizmalardır. Şirketler ve devletler tüzel varlıklardır. Tabiatı mahveden bunlardır.

Fakat diyebilirsiniz ki, bu şirketlerde kararları verenler insanlardır. O zaman tabiatı mahveden insanlardır. Bu doğru değil. ”Akıllı kimse, oku yaydan bilmez; yayı tutan elden bilir,” demiş Sadi. Şu anda Suriye’ye bomba yağdıran Amerikan uçakları var. Bombayı atan uçaktaki pilot mu yoksa Amerika mı? Şüphesiz ki Amerika’dır.

Şirketlerde çalışan insanlar insan olarak karar veremezler. Sadece şirketin menfaatine olan kararlar verebilirler. Bu konuyu ”Tüzel Varlıkların Özgür İradeleri Var mı?” adlı yazımda daha detaylı olarak yazmıştım. Okumak için buraya tıklayın.

2. Tabiat Ana da bir bedendir.

Ben de bu görüşe katılıyorum.

3. Elbette insan bedenine faydalı, ihtiyacımız olan enzimleri salgılayarak bedenimizi koruyan bakteriler de vardır. Benzer şekilde eğer insan türü de uyanır, sorumluluk sahibi, merhametli, şefkatli ve sevgi dolu olarak nasıl yaşayacağının farkına varırsa, Tabiat Ana’nın bedenini koruyacak bir canlı organizma olabilir.

İnsan bireyi zaten tek başına olduğunda tabiata karşı ”sorumluluk sahibi, merhametli, şafkatli ve sevgi dolu” olarak yaşamaya çalışır. Bugünlerde Karadeniz’de olanları görüyoruz. Tüzel varlıklar doğayı mahvmetmek için geliyorlar karşılarında insanları buluyorlar. Dünyada bir bireyin tabiatı bilinçli olarak mahvettiğine dair örnekler verebilir misiniz? Benim aklıma gelen tek şey ormanda ateş yakıp yangın çıkaran insanlardır. Bu doğru ama bu insanlar bile sistematik olarak doğayı mahvetmek için yola çıkmazlar. Tabiat Ana’yı büyük ölçekte ve sistematik olarak yokeden tüzel varlıklardır. Çünkü onların böyle bir gücü vardır. Bireyin böyle bir gücü yoktur.

4. Birlikte yaşadığımız ve birlikte öldüğümüz Tabiat Ana’yla bir olduğumuzu anlamalıyız.

İnsanlar, özellikle doğaya yakın yaşayan insanlar, Tabiat Ana ile bir olduklarını çok iyi anlamışlardır. Şehir insanı da bunu anlamıştır. Tüzel varlığın bedeni yoktur. Hava solumaz. Tüzel varlık için orman bol oksijen değil paraya çevrilmesi gereken kerestedir.

5. Hepimizin bir aile olduğunun ve Dünya’nın çocukları olduğumuzun farkına varmamız çok önemli. Birbirimizi ve yaşadığımız çevreyi, doğayı koruyup sahip çıkmalıyız, bu da ancak büyük bir aile olarak birlikte yaşamayı becerebilirsek mümkün olur.

Güzel ve idealist düşünceler ama doğaya büyük ölçekde zarar veren tüzel varlıklar olduğunu anlamak önemli. Yoksa insanları suçlayıp duracağız. İlk etapda tüzel varlıkların yaşayan varlıklar olduğunu anlamak gerekiyor. Ondan sonra ne yapılması gerektiği düşünülebilir. Doğanın düşmanı insan değil tüzel varlıktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s