Kadın milletvekillerinin giyiniş tarzları üzerine yorum

Kadın-vekiller-şıklık
Soladan sağa: HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir, MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu

Sezgi Alçiçek’in Gaia Dergi’deki bu yazısına benim yorumumdur:

Güzel bir yazı olmuş ama bir noktanın daha altını çizmek lazım. Medyanın yaklaşımı mutlaka yanlış ama bir de görünen gerçekler var. Erkekler tek tip giyinirken -ceket, pantolon, kravat- sadece renklerde ufak tefek farklar varken, kadınlar çok değişik elbiseler giyiyorlar ve allanıp pullanıp meclise öyle geliyorlar. Ayrıca, kadınlar erkeklere göre vücutlarının çok daha fazlasını teşhir ediyorlar.

Kadınları değişik elbise giymeye ve süslenmeye zorlayan erkekler değil veya başka bir güç değil. Kadınlar kendileri istedikleri için –kadın oldukları için– süsleniyorlar, boyanıyorlar, saçlarını son modaya göre düzenliyorlar. Erkeklerin saçları sanki aynı berberden çıkmış gibi hep aynı iken kadınlar saçlarını “kutsal kıl” olarak görüyorlar ve sanki saçlarına tapıyorlar. Saçlarını o kadar kutsal addedip de başkalarının gözlerinden saklamayı tercih eden kapalı hanım bile taktığı türbanlarla kendini farklı göstermeye çalışıyor. Yani erkekler hep aynı görünmekle rahatlık bulurken kadınlar tam aksine birbirlerinden değişik görünmek istiyorlar. Her kadın kendini diğer kadınlardan farklılaştırmak istiyor.

Eğer kadınlar oldukları gibi görünmekten nefret ediyorlarsa, onları ille de olduğunuz gibi görüneceksiniz diye zorlayan bir güç yok ki. Kadınlar kendileri doğal hallerinin dışında bir imaj yaratma peşindeler. Bunu nasıl kabul etmezsiniz?

Resimdeki dört kadına bir bakalım. Bir kere hepsi de çeşitli derecelerde boylarından memnun değiller. Boylarını uzun göstermek için ayakkabılarının topuklarına takoz koymuşlar. Yani bu kadınların bir boy fetişi var. Uzun boylu görünmek istiyorlar. Özellikle soldan ikinci beyaz elbiseli kadının takozlarına bakın, ne kadar yüksek. Erkekler mi zorluyor kadınların bu takozlar üstünde yürümesini?

Kadınların eteklerine bakalım. İkisi diz üstüne çıkan, biri dizin altına inen etek giymişler. Özellikle siyah ve fuşya etek giymiş iki kadının eteklerinin ne kadar dar ve vücutlarına yapışmış olduklarını gözlemleyelim. Etekleri o kadar dar ki yırtılmasın diye yırtmaç koymuşlar mecburen. Kadınlar neden bu kadar kalçalarını teşhir etmekten hoşlanırlar? Erkeklerin böyle dar ve kalçalarını veya erkeklik uzuvlarını gösteren pantolonlar giyebilmesi mümkün mü mecliste? Hayır. Kadınlar giyebiliyorlar. Bu da bir güç gösterisi değil mi?

Burada kendi duruşumu açıklığa kavuşturayım. Ne kadınları ne de erkekleri yargılıyorum. Sadece herkesin kolaylıkla gözlemleyebileceği gerçekleri yazıyorum.

Yine siyah ve fuşya renkli giyinmiş kadınların bu sefer ceketlerine bakalım. Neden ceketleri arkalarını kapatmayacak kadar kısa? Erkekler böyle ceketlerle meclise gelebilirler mi? Hayır. Erkeklerin giyebilecekleri renkler siyah, lacivert ve gri ile sınırlı iken kadınların istedikleri renkleri giyip meclise gelebilmeleri de onların ayrıcaklı olduklarını göstermez mi? Neden renk konusunda erkeklerle eşitlik aramıyoruz? Haksızlık değil mi bu?

Beyaz elbiseli örtülü bayanın sadece yüzü ve elleri açıkken diğer hanımlardan ikisi kollarını göstermeyi seçmişler. Fuşya elbiseli hanım neredeyse dirseklerine kadar kollarını göstermeyi seçmiş. Kapalı hanım haric bacaklar da dizlere kadar görünüyor. Erkeklerin bacaklarını gösteren şortlarla meclise gelmeleri mümkün mü? Hayır. Erkeklerin kısa kollu gömleklerle meclise gelmeleri mümkün mü? Hayır. Ama kadınlar çıplak bacaklarını ve kollarını gösteren elbiselerle meclise gelebiliyorlar. Bu konuda kadınlar neden erkeklerle eşitlik talep etmiyorlar? Bu da bir güç göstergesi değil mi? En soldaki kadın siyah çorap giymiş, diğerleri ya giymemiş veya şeffaf çoraplar giymişler. Bu konuda da bir standard yok. Ya yakında bir gün kadın milletvekillerinden biri file çorapla meclise gelse bir de o konuyla mı uğraşmamız gerekecek?

Saçlara gelince. Saçlarını gösteren üç kadın da saçlarını ayrı şekillerde yaptırmışlar. Her kadın gibi bu saç biçimleri için saatlerce kuaförde zaman harcamışlar. “Açılışta saçlarımı nasıl yaptırsam?” diye bu konuda bayağı kafa yormuşlar. Saçlarını belki de boyatmışlar. Erkekler berbere gidip hep aynı saç traşını oluyorlar. Hangi erkek politikacının kariyeri boyunca saç şeklinin değiştiğini görebiliriz? Bu da bir eşitsizlik değil mi?

Sonra göğüslerine bakalım. Oldukları gibi görünmekten nefret eden bu kadınlar memelerini de yukarı doğru kaldırmışlar ve daha gösterişli yapmaya çalışmışlar. Eğer göğüsler günümüzde erojen bölgeler olarak kabul ediliyorsa bu kadar ön plana çıkarılmaları meclis gibi resmi bir yer için uygun mu? Bence değil. Erkekler de erojen bölgelerini kadınlar kadar ön plana çıkarmak için meclise önerge verseler memleket karışmaz mı?

Ayrıca kapalı hanımefendinin saçları, bacakları ve kollarını göstermeme hassasiyetine bakarsak demek ki toplumda kadınların nerelerini teşhir edebilecekleri hakkında bir çeşitlilik var. Kadınları kendi haline bıraktığınız zaman yani istedikleri şekilde kendilerini teşhir etmeleri mümkünse o zaman kadınlar sınırları zorlamayı severler ve bikini ve hatta üstsüz dolaşırlar. Her kadın bulunduğu ortamı tartıp o ortamda en fazla ne kadar teşhir edebilecekse o kadar eder. Bir partiye giderken dekoltesine vereceği derinliği en azından saçlarına vereceği şekil kadar hassasiyetle tartar. Ama mecliste teşhir sınırı ne olmalıdır? Bu konuda hiç kimse, –meclis bile– kadınlara karışamaz çünkü bu konuda kimse kadınlara laf söyleyemez. Söylemeye kalkan cinsiyetçilikle suçlanır.

Bütün bunları göz önüne alınca kadınların mecliste çok güçlü bir konumda olduklarını görüyoruz. İstedikleri gibi giyinebiliyorlar ve istedikleri oranda vücutlarını teşhir edebiliyorlar. Erkekler ise çok sıkı kurallar dahilinde aynı tip elbise giyebiliyorlar ve elleri ve yüzleri hariç başka hiç bir yerlerini gösteremiyorlar.

Erkeklerin suratlarını boyayarak meclise gelmeleri söz konusu olamazken bu resimdeki kadınların bol miktarda yüzlerini boyadıkları belli oluyor. Kadınların kendilerini boyamalarını erkekler mi zorluyor? Bu konuda büyük bir eşitsizlik yok mu? Kadınlar hep eşitlikten bahseder. Erkeklerin de aynı şekilde boyanıp meclise gelmeleri gerekmez mi eğer eşitlikse istediğimiz?

Erkekler takı ile meclise gelebiliyorlar mı? Ama kadınlar boyunlarına gösterişli inciler takıp meclise gelebiliyorlar. Marka saatlerini takıyorlar. Prada çantaları ile statü gösterisi yapabiliyorlar. Kimse zorluyor mu kadınları takı taksınlar diye? Marka çantalarla meclise gelsinler diye? Hayır. Kadınlar istedikleri gibi davranıyorlar.

Bu kadınların bu elbiselere çok para harcadıkları da belli oluyor.

Kadınlar kendileri süslenip püslenip meclise geliyorlarsa ve medya da buna dikkat çekiyorsa bunda kimin ne suçu var? Dört tane erkek politikacının resmini seçip koysak hepsi de aynı gözükmez mi? Belki değişik renkte kravat takmışlardır. Onun dışında bir fark bulmak zor olur. Saçlar aynı. Bıyıklar aynı. Erkekler manikür pedikür bile yaptırmadan meclise geliyorlar. Belki bu da değişmeli? Kadınlar meclisi kontrol ederlerse değişebilir. Mecliste ki mescit kapanıp bir güzellik merkezi açılabilir (eğer yoksa şu anda).

Hem süslenip püslenip meclise geleceksin sonra da birileri süslenip püslenip meclise gelmişler deyince bunda cinsiyetçilik arayacaksın. Olur mu böyle şey? Bence çifte standard uyguluyorsunuz. Asıl cinsiyetçilik yapan kadınlar. Kendileri süslenerek ve vücutlarını teşhir ederek erkekleri ezmiş oluyorlar. Ortada bir eşitsizlik olduğu kesin. Eşitsizliği sürdüren kadınlar. Bu gözlemlerimin hangisi yanlış sizce? Hepsi ortada.

Son olarak, ben kadınların meclise bu şekilde şık gelmeleri taraftarıyım. Siz kadınların şık olmalarının gündeme gelmesinden rahatsız olup bir yazı yazdığınız için ben de bütün bunları yazmış oldum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s