Doğanın sesi Julia Roberts

Julia Roberts’in seslendirdiği Hollywood standartlarına göre yapılmış gösterişli bir video sosyal medyada dolaşıyor. Bu videoda Julia Doğa Ana’ya ses veriyor. “Bazıları bana Doğa der” diye başlıyor video.

Tam bir Hollywood yapmacık duygu sömürüsü olarak yapılmış bir video. Gözlerim yaşardı. Hemen okyanusları kirletmeyi kestim. Bundan sonra hiç bir ormanda altın madeni kurmayacağım. Sen kazandın Julia! Artık doğanın ortasında santraller de kurmıyacağım. Bu videoyu seyrettikten sonra senin o kadife sesin beni tamamen değiştirdi. Eğer doğa Julia Roberts ise nasıl olur da doğayı sevmeyiz!

Yok ya! Bu video tamamen yanlış kitleye hitap ediyor. Yanlış hedef seçilmiş. Doğayı mahveden insanmış gibi insana mesaj veriliyor. İnsanının doğayı büyük ölçekte kirletebileceği fikri insanmerkezci düşünce tarzıdır. Geçerliliği yoktur. İnsanmerkezci düşünceye göre insan o kadar güçlüdür ki doğayı tahrip edecek güce sahiptir. İnsan ormanları kesmekte, okyanusları ve havayı kirletmektedir vs. vs.

Bunları yapanlar insanlar mı? Hayır. Yine de hayır. İnsanların böyle bir gücü yok. Doğa karşısında insan çaresizdir. İnsan güçsüz ve narin bir yaratıktır. En küçük bir depremde bile afallayıp kalır. Doğanın gücü karşısında yapacağı hiç bir şey yoktur. Doğanın düzenini bozmak kim insan kim.

Doğayı kirleten tüzel varlıktır. Tüzel varlık insanın efendisidir. Vücudu yoktur ama o yaşayan bir varlıktır. Dünyayı kirleten tüzel varlıklardır. Shell, BP, Monsanto, Dow Chemicals gibi küresel şirketler tüzel varlıkların cinsleridir. Toprakların asıl sahibi de başka bir tüzel varlıktır o da devlettir. Devlet kendi topraklarının ve kaynaklarının bu dev şirketler tarafından tarumar edilmesine izin verir. Devletlerin ve şirketlerin dünyasında duygulara yer yoktur. Onlar için sadece para geçerlidir. Parayı da hukuk kurallarına göre birbirlerine aktarırlar.

Bu videoyu izleyip de dünyayı kirletmekten vazgeçecek bir küresel şirket var mı? Yok. O zaman bu video ve kampanyanın diğer videolarında adı geçen Hollywood starlarının boş vakitlerinde kendi egolarını tatmin için sanki dünya için bir şeyler yapıyormuş gibi görünmek için ve imajlarını biraz daha partlatmak için adlarını koydukları bir kampanyadan başka bir şey değildir. Eğer bu Hollywood’un şımarık zenginleri dünyayı gerçekten kirleten tüzel organizmalara karşı bir tavır koyabiliyorlarsa o zaman değerli bir şey yapmış olurlar. Yoksa bu videonun doğanın talanını durduracak gücü yok. Çünkü doğayı talan edenler insanlar değil, tüzel varlıklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s