Önce kadın sonra anne

Bak evladım, ben annenle kırk yıl daha birlikte bir ömür geçirmeyi istiyorum. O benim en yakın dostum. Onun kararlarına saygı duyduğumu bilmesini istiyorum. Onun için, annenle olan bir sorunun olduğunda çözmek için bana gelme, onu annenle çöz.*

Vay be. Yani erkek çocukların eğitimi ve şekillendirilmesi artık tamamen annelerin elinde. Bu ne demektir?

Her şeyden önce erkek çocuk babasını otorite olarak görmemektedir. Evdeki otorite annedir. Baba da bunu kabul etmiş durumdadır. Çocuğun davranışı ile ilgili bir sorunda baba “annenle bir sorunun varsa annenle çöz” diyor. Yani baba erkek çocuğun eğitimine hiç karışmıyor. Türkiye’de anne kültünün ne kadar yerleşik olduğunu görmüş oluyoruz.

Unutmayalım her kadın önce kadındır sonra annedir. Bir kadın hiç bir zaman güçlü bir erkek çocuk yetiştirmek istemez. Kadınların yetiştirdiği erkek çocuklar büyüyüp kadınların kuklası olmak için yetiştirilirler. Bunu kafadan atmıyorum. Genç kızların erkekleri nasıl pasifize ettiğini herkes gözlemleyebilir. Eskiden seks girişimini sadece erkek yapabiliyorken şimdi kadınlar metroda rahatlıkla erkeklere sarılıp öpebiliyorlar. Ben sadece bir gözlemi anlatıyorum. Kızlar toplum içinde dominant seks gösterilerinde bulunsunlar veya bulunmasınlar demiyorum. Roller değişmiş durumda. Kimse bunun aksini iddia edemez. Daha bundan elli sene önce toplum içinde kadınlar erkeklerin yanında kendilerini silmek durumunda iken, erkeklerin yanında konuşmaları bile hoş karşılanmazken bugün kadınlar erkekleri toplum içinde öperek aşağılayabiliyorlar. Bu roller nasıl değişti? Anneler yetiştirdi bu pasif erkekleri. Ve bilerek yetiştirdiler. Kız çocuklarını güçlü yetiştirirken erkek çocuklarını bilerek pasif ve kadınlara boyun eğen zayıf erkekler olarak yetiştirdiler. Bunun iyi mi kötü mü olduğunu tartışmıyorum. Sadece durumun böyle olduğunu söylüyorum.

Peki kadınlar neden böyle davranıyor? İki bin seneden uzun bir zamandır kadınlar erkeklerin kölesi olarak yaşadılar. Günümüzde artık kadınlar erkeklerin kölesi değiller. Onlar da erkekler kadar para kazanıyorlar. Uzun zamandır kadınlar erkeklerin elinden erkeklerin güçlerini almaktalar. Bu güç denen şey de öyle bir şey ki toplam güç hep aynı kalmak durumunda. Böylece kadınlar güçlendikçe erkekler zayıflıyor. Yani kadınlar şu anda içlerinde birikmiş iki bin yıllık öçlerini alıyorlar erkeklerden. Ve kadınlar erkekleri evlerine hapsedip köleleri yapana kadar da erkeklerin bu düşüşü devam edecek. Daha geçen gün bir kadın arkadaş nasıl kocasının artık “ev adamı” olduğunu gururlana gururlana söylüyordu. Kocasını ev adamı yapmaktan büyük bir tatmin duyması da benim dediğimi doğruluyor. Erkeklerin güçten düşüşünün mimarları da annelerdir. Erkekler, annelerinize bu kadar kolay itaat etmeyin.

Buradaki anne çocuğunu o tişörtle okula göndermemek için sen bizim ailemizi temsil ediyorsun falan diyor ama onun asıl amacı kadın haklarını savunmak. Çocuğunun kadınlara hakaret anlamına gelecek “biraz müstehcen” bir tişört giymesini istemiyor. Erkek çocuğun erkekliğini gösterecek hiç bir şey yapmasına izin vermez bu tip anneler. Çocuklarına “anneciğim” diye hitap ederler. Erkek çocukları iyice sünepeleştirip onları kendilerine bağlarlar. Erkek çocuklar lise çağlarında annelerinin kendilerini nasıl kızlaştırdığının farkına varırlar. Nasıl varırlar? Hala evde baba otoritesi ile yetişmiş ve güçlü erkek duruşlu erkek çocukları görünce durumun farkına varırlar. Bu sefer de tam aksi yöne, en uç kadın düşmanlığına kayarlar. Kadın düşmanı tavırları takınırlar. “Biraz müstehcen” tişört giydirmeyen annesine karşı gelmek için bayağı pornografik tişörtler giyip dolaşırlar. Kadınların yanında küfür etmekten zevk alırlar. Şiddet uygularlar. Kadınlarla sıhhatli ilişkilere giremezler çünkü kendilerini tam erkek olarak göremezler. Yani günümüzde giderek yaygınlaşan kadınlara şiddet uygulanmasının en temel sebebi erkek çocukların artık anneler tarafından yetiştirilmeleridir. Anne kültü erkek çocukların güç hakkını alıp kız çocuklara veriyor. Buna uyanan erkekler de kendilerinin güçlü olduğunu ispatlamak için şiddet uyguluyorlar. Böyle bir tepki pek akıllıca değil ama erkeklerden beklenen de budur çünkü erkeklerin zeka seviyesinin kadınlardan çok düşük olduğu tartışılmazdır zaten.

Bu yazdıklarımı pop psikoloji diye ellerinin tersi ile itecek kadınlar olacaktır mutlaka. Ama bütün bunlar benim de sizin de her gün gözlemlediğimiz şeyler. Erkekler giderek güçsüzleşiyorlar ve kadınlar giderek güçleniyorlar. Ve bu güç transferini gerçekleştirenler de annelerdir.

Karısı için o benim en yakın dostum diyen adam kendini iyi kandırıyor ama.

* Doğan Yüceoğlu’ndan alıntılanmıştır. Yazının tümünü burada https://www.facebook.com/DoganCuceloglu/posts/10153017104138041

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s