RTÜK: Şiddete evet belgesele ceza

RTÜK denen sapkın bürokratlar teşkilatı Avustralya’da orman yangınlarını konu alan bir belgeselde sigaranın orman yangınlarına sebep olduğu söylendiği ve bir sigara gösterildiği için bu belgeseli yayınlayan kanala 76 bin 142 lira para cezası vermiş.

Peki kanun ne diyor?

RTÜK kanunu, üçüncü bölüm, yayın hizmet ilkeleri, madde 8(1)(h) diyor ki, yayınlanan programlar “alkol, tütün ürünleri ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı ile kumar oynamayı özendirici nitelikte olamaz.”

RTÜK’e göre sigara izmaritlerini ormana atarsak orman yangınına sebep oluruz demek sigaraya özendirmek oluyormuş.

Peki bu işgüzar bürokratlar aynı kanunun aynı maddesinin (ş) fıkrasını okumuyorlar mı?

Bakın (ş) fıkrası ne diyor: yapılan yayınlar “şiddeti özendirici veya kanıksatıcı olamaz.”

Bu RTÜK’teki sapıklar televizyonda yıllardır yayınlanmasına müsaade ettikleri şiddeti o kadar kanıksamışlar ki artık televizyonda yayınlanan hemen hemen her şeyin şiddet içerdiğini göremiyorlar. Orman yangınları ile ilgili bir belgeselde sigaranın adının geçmesini özendiricilik olarak görürken, Kurtlar Vadisi’nin baştan sona şiddet dolu bölümlerini “şiddete özendiricilik” olarak görmüyorlar.

Burada bir çifte standart yok mu? Daha doğrusu bir standart var mı? Neden RTÜK şiddeti teşvik ettiği tartışılamaz olan onlarca diziye ceza vermiyorda sigaranın adının geçtiği bir belgesele ceza veriyor?

Bundan benim çıkardığım sonuç şu: devlet ve kurumları halkın şiddeti özendiren ve kanıksattıran yapımları özellikle görmesini istiyor. Bir iş yapıyormuş gibi görünmek için de sigaranın adının geçtiği bir belgesele ceza veriyor ama şiddeti teşvik ederek kanunu asıl ihlal eden yapımları görmüyor.

Aslında televizyonda sigara içenleri göstermemek bir işe yaramaz. Çocuklar zaten nikotine bağımlı doğuyorlar. Anneleri ve babaları ve ecdatları kaç kuşaktır sigara içiyorlar. Fakat şiddet seyrede seyrede ve şiddet dolu bilgisayar oyunları oynaya oynaya çocuklar şiddete alışıyorlar, şiddeti kanıksıyorlar ve kendileri de şiddet uygulayıcıları oluyorlar.

RTÜK! Kanunu uygula ve televizyonda şiddeti yasakla!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s