Atatürk heykellerine ne oluyor?

Karşıyaka Sevgi Yolu girişinde Atatürk imzası var, Atatürk heykeli yok.
Karşıyaka Sevgi Yolu girişinde Atatürk imzası var, Atatürk heykeli yok.

Dikkatimi çeken bir şey var. Atatürk simgeciliği giderek soyutlaşıyor. Atatürk artık heykelleri ve görselleri ile değil de imzası ile simgeleniyor. Atatürk’ün “K. Atatürk” imzası kendi başına güçlü bir imlek haline gelmiş durumda. Bir çok insan Atatürk’ün imzasını kollarına dövme olarak işliyorlar, arabalarının camlarına yapıştırıyorlar.

Karşıyaka Sevgi Yolu’nun girişinde Atatürk’ün heykeli yok, imzası var. Girişi iki tane kadın heykeli süslüyor. Bu kadınların kimi temsil ettiklerini bilmiyorum.

Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk heykelleri çok daha anıtsaldı. İstanbul’daki Taksim meydanındaki heykel veya Ankara Ulus’taki Zafer Anıtı gibi. Daha sonra Atatürk heykelciliği Belediyelere düşünce onlar da bu heykelleri en ucuz şekilde yaptırmaya çalışmışlar. İlçe meydanlarındaki bu heykeller ne kadar orantısız ve çirkindir. Çoğu bakımsızdır. Kaidelerindeki vecizelerin bazı harfleri düşmüştür. Atatürk’ün omuzları güvercinlerin WC’si olmuştur.

Diğer bir ihtimal de bu bakımsız Atatürk heykellerinin zaman içinde ağır ağır kimse farkına varmadan Tayyip Erdoğan benzerliğine dönüşeceğidir. Bir gün bir bakacaz Atatürk heykeli zannettiğimiz bir heykel Atatürk’ten çok Tayyip Erdoğan’a benziyor. “Ya bu Tayyip’e benziyor sanki…” diyecez ve heykelin kaidesine baktığımızde “Ne Mutlu Türküm Diyene” yerine “Ne Mutlu Van Minüt Diyene” yazıyor. O zaman durumu anlıycaz.

Peki heykelden imzaya geçiş ne anlama geliyor? Türk halkının soyut düşünme becerisi mi artıyor? Atatürk görsel simgeciliğinden yazı simgeciliğine geçiş, insanlığın hiyeroglif’den yazıya geçişi gibi büyük bir adım mı?

Eğer birisi koluna K. Atatürk dövmesi işliyorsa o gerçekten Atatürk’ü seviyor demektir. Eskiden arabasının camına Orhan Baba’dan yoğunlaştırılmış hayat felsefesi lafları yazan biri şimdi aynı yere Atatürk’ün imzasını koyuyorsa o da Atatürk’ü gerçekten seviyor demektir.

Heykelleri yaptıran devlettir. Koluna imzayı kazıyan halktır. Bu trend neye işarettir ben bilemiyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s