Çocuklarını zehirleyen kadınlar

sigara-üfleyenü-kadın

Fotoğraftaki kadın hem çocuklarının yanında sigara içiyordu hem de dumanı çocukların suratına üflüyordu. Kadın halinden çok mutluydu. Yanındaki iki kadın ile ucuza aldıkları giysileri birbirlerine gösteriyorlardı. Çocuklar masada kendi aralarında oynuyorlardı.

Bir müddet sonra, daha büyükçe olan kız, suratını ekşitti ve annesine sigara dumanından rahatsız olduğunu söyledi. Annenin dediğine ben şaşırıp kaldım ama siz herhalde tahmin etmişsinizdir: “Anneciğim, git şöyle biraz orada oyna” dedi bu “anne” ve sigara içmeye devam etti. Çocuk yerinde kaldı.

Kendi sigara keyfinin bu kadın için her şeyden önemli olduğu, hatta çocuklarının sağlığından da önemli olduğu belli oluyor.

Bu kadının çocuklarını sadece sigara ile zehirlemekle kalmayıp McDonalds’a götürdüğünü, Coca Cola içirttiğini ve Teflon tavada köfte yaptığını tahmin etmek de zor değil benim için. Kendi için kolay olan çocuklarına zararlı olsa da bu kadın hiç umursamaz kolay olanı yapar. Eğer bulaşık kolay olacaksa çocuklar Teflonlu köfte yemişler hiç önemi yok bu kadın için.

Oğullarının ismini de MehmetCan koymuşlar. Zavallı MehmetCan ne yapsa “yapma oğlum” diye engelledi annesi. MehmetCan merdivenden bir basamak çıkar çıkmaz, “daha yukarı çıkma düşersin” diye bağırdı. MehmetCan masanın etrafında biraz koşmak istedi hemen “koşma terlersin” diye uyarı geldi. Zavallı çocuk doğduğundan beri sigara dumanı soluduğu için sigara tiryakisi olacak. Her hareketi engellendiği için de hayattan korkan bir insan olacak. Bunların farkına varacak yaşa gelip de annesinin aslında onu değil de kendini sevdiğini anlayınca da bütün kadınlara düşman olacak. Hıncını karısından alacak. Bunların tek suçlusu da bu sözde annedir.

İşte burada ilan ediyorum: Çocuk doğuracak kadınlar annelik lisansı sınavından geçirilmeli.

Nasıl olsa her şey için bir sınav var, anneler için de olmalı. Hatta özellikle anneler için olmalı. Çocuklarını bile bile zehirleyen kadınların anne olması yasaklanmalı. Geleceğimizi bu sapkın kadınlara emanet edemeyiz.

Bir kadın çocuk doğurdu diye anne olabilecek yeteneğe ve karaktere sahip değildir. Çocuk doğurmak o kadını otomatik olarak anne yapmaz. Ancak annelik vazifelerini yerine getiriyorsa o kadına anne diyebiliriz. Eskiden kadınlar annelik vazifelerini annelerinden öğrenirlermiş. Artık onların anneleri de bilmiyor. Zamane kadınları anneliği, Amerikan filmlerinden, yerli dizilerden ve sabah kuşağındaki kadın programlarındaki reklamlardan öğreniyorlar. Yani bu anneler tüketici anneler. Kafaları sadece tüketiciliğe çalışıyor. Her alanda olduğu gibi çocuk eğitiminde de tüketici davranışı sergiliyorlar. Tüketici içgüdüleri artık annelik içgüdülerini yok etmiş. Türkiye’de yerleşik ve çok güçlü bir anne kültü var, söz konusu kadın gibi kadınlar bu geleneği sömürüyorlar. İyi annelerin değerinin bilinmesine karşı değilim. Anneliğin hakkını veremeyecek kadınlar çocuk doğurmamalı.

* * *

Devlet zaten durumun farkında. Doğurgan kadınlarımızın çoğunluğunun –üç değil– tek çocuk bile yetiştirmeye müsait olmadığını gayet iyi biliyor devlet ve Kötü Anneleri Eleme Sınavı (KAES) için ön çalışmaları başlatmışlar bile. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı KAES için hazırlanan bazı soruları sızdırmış. İşte bir örnek:

Soru 1.

Anne adayları: Çocuğunuzun karşısında sigara içip sigara dumanını onun suratına üflemek anneliğe yakışır mı?

A) Yakışır tabii. Madem annesi olarak ben içiyorum o zaman sigara içmek kötü bir şey olamaz. Ben hep çocuğumun menfaatini düşünürüm onun için saçımı süpürge ederim, sigaraya bir an evvel alışsın. Bu toplumda sigara içmeyen dışlanmaya mahkûmdur. Ben çocuğumun dışlanmasını istemem.

B) Üflerim tabii. Beğenmiyorsa başka yere gitsin.

C) Boşver bi şey olmaz.

D) Hayır. Çocuğun yanında sigara içmek hiç doğru değil. Hele suratına üflemek hiç doğru değil. Kesinlikle yapmam.

Çocukları önünde sigara içen bütün anne adaylarının D şıkkını seçeceğinden emin olabilirsiniz. Bu sapkın kadınların yalan söylemekte usta olduklarını bilmiyor muydunuz yoksa?

Not: Burada bahsettiğimiz hanım bir istisna değildir. Aynı mekanda otururken çocukları karşısında fosur fosur sigara içen belki bir düzine anne gördüm. Aşağıdaki fotoğraf Bursa otogar da çekilmiştir. Kadının kucağında bebeği elinde de sigarası var. Bu kadına nasıl anne diyebiliriz? Çocuğunun sağlığı için sigarayı bırakamayan kadın anne olmasın daha iyi.

sigaralı-kadın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s