Uyan! Gerçek dünyaya hoş geldin

Resmin orijinali için bu linke tıklayın https://erdalatabek.wordpress.com/2014/11/17/gunumuzun-koleleri/

Geçen gün birisi aşağıdaki “Uyan” ile başlayan yazıyı sosyal medyada paylaşmış ama artık bulamıyorum ondan kendi yorumumu yazıp burada paylaşıyorum…

* * *

Uyan!

“Gerçek Dünya”ya hoşgeldin.

1. Tarih bir yalan
2. Din bir kontrol
3. Para bir hile
4. Borç bir kurmaca
5. Medya bir düzenbazlık
6. Devlet bir şirket
7. Sistem bir leş
8. Sen bir eşyasın
9. Sen kölesin

* * *

Kim yazmışsa bunu güzel yazmış. Teşhis genel olarak doğru. Ufak tefek düzeltmelerle daha da iyi olabilir:

1. Tarih bir yalan

Tarih neden bir yalan olsun? Yalan olan okulda bize tarih diye okutulan devlet propagandasıdır. Vaktin varsa ve ilgileniyorsan bulup okursun orijinal belgeleri ve kendi yorumunu yaparsın.

2. Din bir kontrol

Küresel marka dinleri tabii ki seni kontrol edip itaatkar yapmak için geliştirilmiş çok sofistike pazarlama şahaserleridir. Ama paketlenmiş hazır bir dini olduğu gibi kabul etmek yerine kendi dinini tanımlayabilirsin.

3. Para bir hile

Para neden bir hile olsun? Her şey açıkça ortada. Paranın sahiplerinin gizlediği bir şey yok ki. Paradan para kazananlar onlar. Seni para yolu ile sömürdüklerini saklamıyorlar. Hile yok.

4. Borç bir kurmaca

Borç neden kurmaca olsun? Borç gayet reel bir şey. Her bebek bu dünyaya borçlanmış olarak gelir. Bütün hayatı boyunca çalışarak o borcunu ödemek zorunda. Bundan kaçamaz.

5. Medya bir düzenbazlık

Düzenbaz olan sadece medya değil. Doğanın temel işlemi aldatmacadır. Sahtekarlıktır. Düzenbazlıktır. Medyanın işi seni beni programlamaktır. Bunu bizi aldatarak yapar aynı çiçeklerin arıları çekici renkleri ile aldattığı gibi. Medya çok doğaldır yani.

6. Devlet bir şirket

Devlet de şirket de tüzel organizmalardır. İkisi de yaşayan varlıklardır. Tüzel organizmaların özelliği insanlarla sembiyont olarak varlıklarını sürdürmeleridir. Senin bir şirketin varsa senle şirketin sembiyotik bir yaşam sürersiniz. İkiniz de bu ilişkiden faydalanırsınız. Seninle küresel sigorta şirketlerinin arasında da sembiyotik bir ilişki vardır ama sigorta şirketi parazittir ve senin paranı emer. Devlet de tüzel organizmadır. Senin sembiyontundur ve onun kölesi olman karşılığında seni koruması altına almıştır. Şirketler, devletler, marka dinleri hepsi insanlardan beslenen parazit tüzel organizmalardır.

7. Sistem bir leş

Sistem neden leş olsun? Çok duygusal bir laf bu. Sembiyont Efendi Babamız vucutsuz bir varlık olduğu için böyle duygusal laflar onu hiç etkilemez. Onun anladığı tek şey hukuktur. Sen onun kurduğu ve sahibi olduğu sisteme leş diyorsun. Onun umurunda olmaz ki. Hukuk yoluyla bir şey yapabiliyorsan ancak o zaman seni duyabilir.

8. Sen bir eşyasın

Sen bir eşya değilsin. Sen Efendi Babamızın malısın. Bunu kabul et. Doğar doğmaz annen baban seni Efendimizin veritabanına kayıt ettirmediler mi? O bir andlaşmaydı. Efendi Babamız seni koruma altına alacağına söz verdi sen de Efendimizin topraklarında ona borçlu olarak doğdunu kabul ettin ve hayatına karşılık borçlandın ve o borcunu hayatın boyunca çalışarak ödeyeceksin.

9. Sen kölesin

Evet. Sen bir kölesin. Ama kimin kölesi? Bunu anlamanda fayda var. Sembiyont efendinin kölesisin. Dünyadaki bütün toprakların sahibi o. Sen onun topraklarında doğdun. Annen baban seni onun kölelik veritabanına kayıt ettirdi. Seni onun okullarına gönderdi. İtaatkar olup efendine hayatın boyunca hizmet etmeni söyledi sana. Sen de köleliği kabul etmiş oldun istesen de istemesen de. Sana soran olmadı zaten. Daha küçük yaştan seni tüketiciliğin tatlı iksirine ve eğlence denen uyuşturucuya bağımlı yaptılar. Bu bağımlılıklarından kurtulman imkansız. Sen daha sigara bağımlılığından bile kurtulamıyorsun. Bağımlılıklarını tatmin etmek için de mutlaka efendine hizmet edip onun parasını kazanman lazım. Yoksa o seni süründürür. “Ben parasız ama ilkelerimle yaşarım” deyip yıllarca sürünsen bile sonunda kuyruğun bacaklarının arasında efendine geri dönersin “parasız yaşanmıyormuş ya” dersin.

* * *

Olaya şöyle bak. Sen bir bireysin, cinsin insan. Karşında bedeni olmayan devasa bir varlık var. Onun cinsi tüzel. Sen nasıl biyolojik bir organizma isen, o da aynen öyle biyolojik bir organizmadır. Sen aşktan doğmuşsun. Narin bir bedenin var. Yaşam süren bedeninin son kullanma tarihiyle sınırlı. Karşındaki varlık ise hukuki bir andlaşmadan doğmuştur. Ölümü de hukuki andlaşmanın feshedilmesinden olacaktır. Andlaşma var oldukça o da yaşamaya devam eder. İnsanlar kuşak kuşak doğup ölürler, tüzel organizma yaşayıp gider.

Sen tüzel organizmaya karşısın. Köle olduğunun farkına varmışsın. Herkes hayatının bir bölümünde köle olduğunun farkına varır ama çoğu insan dert etmez. Sen dert etmişsin. “Ben köle olarak yaşamak istemiyorum” demişsin. Uyanmışsın. Diğerlerini de uyandırmaya çalışıyorsun. Köle olduğunu anla ve kabul et ama yaşamaya da devam et. Köle olarak yaşamanı kolaylaştıracak bir sürü şey var. Eğlence en başta olmak üzere.

Evet. Sen de bu küresel tüzel organizmanın kölesisin. Düşmanını tanı. Ancak ondan sonra özgürlüğün için savaşabilirsin. Yoksa sadece kölelik hakların için savaşmış olursun. Cinsinin mutlak bağımsızlığı için değil.

Kuşaklar boyu hatta binlerce sene sürecek bir mücadeleye hazır mısın? Özgürlüğün için. Değilsin. Sen anında sonuç almaya alışmışsın. Meydanlarda bir kaç gösteri ile düzeni yerinden oynatmak istiyorsun. Sembiyont efendinin senin sloganlarından ve pankartlarından korkacağını zannediyorsun. O senin farkında bile olmaz. Bir insan için düzeni yenmenin tek yolu ona karşı çıkmak değil fakat düzenin çatlaklarını kullanıp mümkün olduğu kadar çok üretmektir. Durmadan çalışmak. Yaratıcı bir şeyler yapmak. Diğer insanlara yardım etmek. Yani hayatını en iyi şekilde yaşamaya çalışmaktır. Uyanmak ve köleliğinin farkında olmak ve bunu kafaya takmak bu kısacık hayatını mutlu yaşamanı imkansız kılar. Onun için uyanmamak ve bu konulara hiç kafa yormamak ve düzenin içinde konumunu kabul edip ona göre yaşamak en iyisi. Zor mu geliyor? Dediğim gibi, düzenin sahibi o kadar güçlü ki yapacak hiç bir şeyin yok. Karar senin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s