Hangi yeni bir dünya?

finansçı Bu içinde yaşadığımız toplum düzeninin insanların huzurlu ve mutlu yaşaması için yaratılmadığı aşikar. Herkes bunun farkında. Bu düzenin sahibi ve efendisi insanlar değil; bu düzenin sahibi insanların sembiyotik olarak yaşadığı tüzel organizmadır. İnsanların efendisi de bu organizmadır. Bu bedensiz varlığın çeşitli görüntüleri ve cinsleri vardır. Devletler, şirketler, dinler tüzel organizmalardır. Daha önce insanlar bu varlığı dünyayı kaplayan bir ‘ahtopotun kolları’ veya dişlilerinin arasına sıkıştıkları bir ‘makina’ gibi görmüşlerdir. Fakat bu metaforlara gerek yoktur, bu organizma yaşayan bir varlıktır. İçinde yaşadığımız düzenin sahibi bu tüzel organizma olduğuna göre düzeni değiştirmek isteyenler mutlaka karşılarında bu organizmayı bulacaklardır ve stratejilerinin en önemli kısmı bu güçlü varlıkla nasıl iletişim kuracakları olacaktır.

O zaman cevap vermemiz gereken ilk soru şudur: Biz sembiyotik efendimizden ne istiyoruz?

Ben üç tane seçenek görüyorum:

1. Düzeni toptan değiştirmek istemiyoruz.

Düzen aynen olduğu gibi devam etsin. Efendimiz çok yaşasın fakat bazı konularda bizi rahatlatacak tedbirler alsın. Belki çalışma saatlerimizi azaltsın veya yeryüzünde serbestçe dolaşma özgürlüğümüzü bize geri versin, gibi. Amacımız varolan düzeni sadece biraz iyileştirmekse, stretejimizi de ona göre belirleriz.

2. Amacımız düzeni toptan değiştirmek.

Artık bu efendiden bıktık, çok zalim olduğunu düşünüyoruz, insanlara hakettikleri değeri vermiyor, biz de başkaldırıyoruz ve efendimizin iktidarını elinden alacağız ve kendi kendimizi idare edeceğiz. İstediğimiz efendimizi alaşağı etmekse ve düzeni toptan değiştirmekse, stratejimizi buna göre belirlememiz gerekiyor.

3. Kurtarılmış topraklarda bağımsız yaşamak istiyoruz.

Biz ne varolan düzeni iyileştirmek istiyoruz, ne de düzeni toptan değiştirmek istiyoruz, efendimiz geri kalan insanlara efendilik yapmaya devam etsin, biz bir grup olarak kendimize bir toprak parçası alıp onun üstünde bağımsız ve kendine yeterli bir dünya kurmak istiyoruz. Ne efendimiz bize karışsın, ne de biz ona karışalım. Eğer hedefimiz buysa o zaman stratejimizi de ona göre belirleyelim.

Yeni bir dünya mümkün diyenlerin her şeyden önce bu üç şıktan birini seçip, yeni dünyalarını ona göre tanımlayıp, sadece ona odaklaşmaları gerekiyor. Karşımızdaki efendi çok güçlü ve ona karşı hedefimizi çok iyi belirlememiz gerekiyor.

* * *

Aslında bir şık daha var: düzeni olduğu gibi kabul edip düzenin içinde mümkün olduğu kadar iyi yaşamaya çalışmak. Zaten halkın büyük çoğunluğu böyle yaşıyor. Efendimiz lütfedip hafta sonlarını bize bırakmış; bu iki gün istediğimizi yapmakta serbestiz, kanunların içinde kaldığımız müddetçe efendimiz hafta sonları bizi rahat bırakıyor. Daha ne olsun, şükretmemiz gerekmiyor mu? Daha bundan 50-60 sene önce insanlar haftada 7 gün çalışırlarmış ve tatilleri de yokmuş. Efendimiz bize bir de senede bir ay tatil veriyor, gidin denize girin diyor, güneşlenin diyor, bol bol için, dağıtın diyor, daha ne desin, durumumuza şükretmek en iyisi değil mi? En kötü günümüz böyle olsun, en kötü düzenimiz böyle olsun!

Zaten efendimiz o kadar cömert ki bağımlı olduğumuz eğlence uyuşturucusunu bize televizyonda bedava olarak veriyor, istediğiniz gibi alın kullanın diyor. Bu güzel düzenden şikayet etmeye ne gerek var… Zaten şimdiye kadar niceleri dünyayı değiştirmeye çalışmışlar, devrimler yapmaya çalışmışlar… hiç biri başaramamış… biz mi başaracaz… imkansız. Olmayacak bir hayalin peşinde koşarak hayatımızı boşa harcıyacağımıza efendimizin bize cömertçe bağışladığı zamanı en iyi şekilde kullanarak bu dünyada mutlu olmaya çalışmak daha iyi değil mi…. Nankörlük biz insanlara yakışmaz. Halimize şükredip yüce efendimize teşekkür edelim.

Bu da 4. seçenek. Yeni bir dünya arayışında olanlar 4. seçeneği beğenmiyorlar ama diğer üç seçenek arasında da kararsız kalıyorlar ve kesin bir duruş sergileyemedikleri için de dikkatleri dağılıyor ve enerjilerini boşa harcıyorlar. Üç şıktan birini seçip ona odaklaşalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s