Che hala devrim için çalışıyor

IMG_20150509_150354Demek ki ‘1 Mayıs’ta Alanlara’ diye sokaklara afiş asmakla hiç bir şey değiştirilemiyormuş. İşsizliğe, geleceksizliğe, SINAVLARA, baskılara… karşılar ama aynı afişin üstüne sınavlara hazırlık afişi yapıştırılmış

Sınavlar gerçekten absürt bir olay. Gençler kendi aralarında birleşebilseler ve sınavlara karşı çıksalar sınavlar ortadan kalkar ama düzenin yerleşmiş bir alışkanlığını değiştirmek imkansız gibi bir şey. Eğer o toplumsal alışkanlıktan birileri para kazanıyorsa duvarlara poster asmak hiç bir işe yaramaz.

Sınavların ne kadar absürt bir şey olduğunu herkes biliyor ve değiştirilmesi gerektiğini de biliyor ama çoğunluk düzeni değiştirmekten yana değildir onlar bu dünyaya hayatlarını yaşamaya gelmişlerdir. Eğer sınavlar hayatın bir gerçeğiyse o zaman onlar sınava girip en iyi puanı almaya çalışırlar. Kim onların bu tercihlerini yargılayabilir. Hayatı olduğu gibi kabul edip en iyi şekilde yaşamak onların en doğal hakkı.

Düzenin daha büyük haksızlıklarını değiştirmek isteyenlerin anlamaları gereken ve karşılarına çıkan önemli bir engel de işte bu hayatı olduğu gibi kabul edenlerin çoğunlukta olması. Küçük bir azınlığın dünya halklarını sömürmesini sağlayan para düzenine karşı çıkmak isteyenler, düzen içinde mutlu olmasalar bile onu kabul edenlere ve hayatlarını varolan düzen içinde mümkün olan en iyi şekilde yaşayamak isteyenlere saygı duymak mecburiyetindeler bence. Daha iyi bir dünya mümkünün çözmesi gereken en önemli sorunlardan biri de bu olmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s