Çevreci gençliğin çelişkisi

çevreci-gençler

Bayramiç’te Kazdağları buluşmasına gitmek için beklerken bu fotoğraftaki gençler geldi yan masaya oturdu. Oturur oturmaz hemen tütün keselerini çıkarttılar ve sigaralarını sarmaya başladılar. İçlerinden biri hatta ötekilere kendi tütününden teklif etti çünkü Amerikan malıymış.

Bu gençler kendi vucutlarının da Kazdağları gibi korunması gereken bir organizma olduğunu bilmiyorlar mı? Kazdağları onların ciğerlerinden daha büyük bir alan kaplıyor olabilir fakat altın madencileri de daha çok siyanür etrafa saçıyorlar. Orantılı olarak düşünürsek, gençlerin her sigara yakışlarında vucutlarına aktardıkları siyanür miktarı altıncıların kaz dağlarına yaptıkları zararla aynı oranda olduğunu düşünüyorum.

Bence bir insanın görevi önce kendi vücudunu zehirlemekten kaçınmak ondan sonra doğanın zehirlenmesine karşı çıkmaktır. Kendisini siyanür ve nikotinle zehirleyen bir insanın dağların zehirlenmesi için kilometrelerce yol katedip gösteri yapması bana absürt geldi.

Bu gençlerin önünde pankart açıp kendi vücutlarını kirletmemeleri için eylem mi yapmamız gerekiyor?

Çok yazık. Bir genç kuşak daha küresel Amerikan şirketlerinin pazarlama taktiklerine kanıp onların hizmetkarı durumuna düşmüşler. Bir insanın bunu bilip de yine de aynı kapitalistlere hizmet etmeyi kabul etmesi ne kadar acıklı bir çelişki ve hiç şüphe yok ki bu zeki ve dünyanın düzeninden haberdar gençler her sigara içtiklerinde bir Amerikan patronun zenginliğine zenginlik kattıklarını biliyorlar.

Aslında kendini gönüllü olarak zehirleyen insanları değiştirmek gibi bir amacım yok. Bu gençlerinin kendilerini zehirlemesine kimse karışamaz ama aynı zamanda onların etraflarındakileri zehirlemeye de hiç bir hakları yok. Kazdağları’ndaki altın madencileri nasıl ki başkasının temiz alanını kendi keyifleri için kirletiyorlarsa, bu tütün bağımlısı gençler de aynı şekilde etrafındakilerin temiz hava alanını kirletiyorlar. Aynı saygısızlık ve menfaat çıkarları hem altıncılar hem de gençler için geçerli. Nasıl ki altıncılar doğayı kirletmekte kendilerini haklı görüyorlarsa bu gençler de etrafı zehirli tütün dumanı ile kirletmekte kendilerini haklı görüyorlar.

Bu gençleri uyarıp ortak alanlarda sigara içmemelerini söylesek, aynı altın uğruna dağları kirletenler gibi gençler de bize karşı agresif bir tavırla eğer rahatsız oluyorsak başka bir yere gitmemizi söyleyeceklerdir. Acaba Ayazma’ya çıktıklarında da sigara dumanları ile börtü böceği de zehirlemeye devam edecekler mi? Yangın çıkartmamaya dikkat edecekler mi? Kendi vücuduna saygısı olmayan birisinin dağlara saygısı olabilir mi?

Zevksiz bir konu ama bugün de aklımdan geçen bunlardı…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s