Hangisi daha öldürücü Coca Cola mı? Nükleer santral mı?

image image

Bu iki ilanı Halkapınar’da otobüs durağında gördüm. Acaba hangisi daha öldürücü diye aklıma takıldı. Nükleer santral doğayı kirletiyor belki ve kaza olursa insanlar ölüyor veya sakat kalıyor.

Fakat Coca Cola sinsice zehirliyor, hasta ediyor, süründürüyor, çocukları şeker hastası yapıyor, bağımlılık yapıyor. Google’a göre senede 4 milyar şişe Coca Cola içiyormuşuz.

Coca Cola, McDonalds ve Burger King Türkiye’ye girdikten sadece 20 yıl sonra insanların vucut yapıları değişti. ABD’de çok görülen aşırı obez vucut tipi şimdi Türkiye’de de çok rastlanıyor.

Kola ve fast food ile zehirlenmiş anneler doğuştan obez bebekler doğuruyorlar. Bu Amerikan zehirine bağımlı olarak doğan bebeklerin hiç şansı yok. Biraz büyüyünce de Hollywood’daki sapıkların bütün dünyaya sattığı filmler ile kafaları zehirleniyor, zehirli Amerikan ürünlerine ve yoz Amerikan fikirlerine hayranlıkları ve bağımlılıkları artıyor. Daha sonra da sigaraya alıştırılıyorlar, bir ellerinde sigara her nefeste hem kendilerini zehirliyorlar hem etraflarındakileri, hem de bir Amerikan şirketinin zenginliğine zenginlik katıyorlar…

Nükleere karşı çıkanlar çok fakat asıl tanınması gereken sinsi sinsi öldüren Coca Cola ve diğer renklendirilmiş şekerli su pazarlayan şirketlerin çocuklarımıza verdiği zarardır. Daha biraz evvel yolda şu cümleyi duydum: Sibel’ler kahvaltıda bile kola içerler.

Neden Coca Cola ilanlarının yasaklanmasına karşı bir kampanya başlatılamıyor? Neden Sibel’lerin daha çok zehirlenmesi önlenemiyor? Öte yandan bana ne, ben içmiyorum ki… diyebilirim… fakat beni asıl ilgilendiren konu bireyin sembiyotik efendisi tüzel varlıklarla olan ilişkisini anlamak.

Bireye karşı yapılan haksızlıkların arkasında hep bu sembiyotik efendi çıkıyor. Birey de hep yenilmeye mahkum sanki. Ufak tefek kazançlar haricinde yenilen taraf hep biziz.

İnsanları programlamak ve zehirli bir içeceğe bağımlı yapmak bu kadar kolay mı? Demek ki kolaymış. Ve birileri insanların nasıl programlandığını gayet iyi çözmüşler. Bir çok insan nükleer santral yapacak bir şirketin ilanlarını ne kadar absürt olduğunu görüyor, hatta bu ilanları istemiyoruz diye kampanya başlatıyorlar. Aynı şey Coca Cola ilanları için de yapılmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s